کد خبر: ۴۶۶۰۸۴
زمان انتشار: ۲۲:۲۵     ۲۳ دی ۱۳۹۸
رییس سازمان پزشکی قانونی کشور از اخذ ۸۰۰ نمونه از اجساد جانباختگان هواپیمای اوکراینی خبر داد و گفت: تا کنون ۵۰ پیکر جانباختگان شناسایی شده است.
به گزارش پایگاه 598، عباس مسجدی آرانی در نشست خبری ظهر امروز خود که به منظور تشریح آخرین وضعیت شناسایی هویت جانباختگان هواپیمای اوکراینی برگزار شده بود، گفت: از ساعات اولیه پس از حادثه سقوط هواپیما کارشناسان در محل حاضر شده واقدام به جمع آوری اجساد کردند.

وی ادامه داد: ۱۵ تیم تخصصی، کارشناسایی این افراد را آغاز کردند. همکاران ما حدود ۸۰۰ نمونه از اجساد مطهر برداشت کرده و علیرغم تحریم‌های ظالمانه آمریکا با به‌روزترین تجهیزات اقدام به اخذ نمونه ژنتیک کردیم.

مسجدی با بیان اینکه تاکنون 50 پیکر جانباختگان هواپیما شناسایی شده است، به ایسنا گفت: ما تمام تلاشمان شناسایی اجساد در کمترین زمان ممکن است.

رئیس پزشکی قانونی در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی بر اینکه تا کنون از خانواده چند نفر از جانباختگان نمونه DNA اخذ نشده است، گفت: همانطور که گفتم تمام تلاش ما این است که ظرف مدت سه تا چهار روز آینده دیگر قربانیان این هواپیما را نیز شناسایی کنیم. در همین راستا نیز تا شب گذشته از 142 خانواده قربانیان نمونه DNA اخذ شد و تا کنون از پنج خانواده نمونه DNA کسب نشده و دلیل آن هم این بوده که این افراد در خارج از کشور بوده و در پیگیری‌های تلفنی به ما اعلام کردند که اقدام به اخذ ویزا کرده و به زودی به کشور باز می‌گردند تا نمونه از آنان اخذ شود.

مسجدی آرانی درباره شناسایی هویت جانباختگان غیر ایرانی این هواپیما نیز به ایسنا گفت: 29 نفر جانباخته غیر ایرانی بودند که یکی از این افراد نیز تابعیت ایرانی – انگلیسی داشتند. 11 نفر از اتباع کشور اوکراین هستند. در هماهنگی‌های انجام شده تیم اعزامی از کشور اوکراین به ما گفت که تا پایان هفته نمونه‌های ژنتیک این 11 نفر را در اختیار ما قرار می‌دهد که به این ترتیب هویت 11 قربانی اوکراینی شناسایی خواهد شد. هویت اتباع دیگر کشورها نیز که شامل اتباع سوئد، افغانستان و کانادا بودند تا کنون به دست ما نرسیده اما خوشبختانه در هماهنگی با اینترپل بنا شده تا آنها نیز نمونه‌ها را به دست ما برسانند و ما کار تشخیص هویت را آغاز خواهیم کرد.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور درباره اینکه آیا امکان اخذ نمونه DNA در نمایندگی‌های جمهوری اسلامی در خارج از کشور برای پنج خانواده باقیمانده وجود نداشت، گفت: در این زمینه با وزارت امور خارجه نیز هماهنگی‌هایی انجام شده است و این افراد اعلام کردند که خودشان به کشور بازخواهند گشت.

وی از خانواده‌ها خواست که برای تحویل اجساد فرزندان خود به پزشکی قانونی مراجعه نکرده و منتظر تماس مسئولین این سازمان با آنها باشند.

دکتر مسعود قادی پاشا معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور نیز در ادامه این نشست خبری، گفت: تمام تلاش ما این است که در کوتاهترین زمان ممکن اجساد جانباختگان شناسایی شود و ما بتوانیم پیکرها را به خانواده‌هایشان بازگردانیم. در روند تشخیص هویت این افراد ما از به روزترین امکانات و کیت‌ها استفاده کردیم و علی رغم آنکه تحریم‌های ایالات متحده مشکلات زیادی را برای ما ایجاد کرده بود اما توانستیم با به‌روزترین تجهیزات و امکانات، جانباختگان را شناسایی کنیم.

اسامی جانباختگان به شرح زیر اعلام شد:

1. کیانا قاسمی

2. پگاه صفرپور

3. دانیال قندچی

4. اوین ارسلانی

5. کردیا مولایی

6. هیوا مولایی

7. فراز فلسفی

8. فائزه فلسفی

9. درسا قندچی

10. مایا زیبایی

11. شهرزاد هاشمی

12. محمد مهدی الیاسی

13. محمود عطار

14. مطهره احمدی

15. محسن احمدی

16. سکینه احمدی

17. پونه گرجی

18. مهرداد نقیب لاهوتی

19. پارسا حسن نژاد

20. بهاره حاج اسفندیاری

21. میرمحمد مهدی صادقی

22. آنیسا صادقی

23. حمیدرضا جوادی اصل

24. کیان جوادی اصل

25. پدرام جدیدی

26. نیلوفر رزاقی خمسی

27. اردلان ابن الدین حمیدی

28. کامیار ابن الدین حمیدی

29. آراد زارعی

30. امیر مرادی

31. الناز نبیئی

32. رحیمه کاتبی

33. الگا کوبیوک

34. سمیرا شبیری

35. محمدامین بیروتی

36. زهرا نقیبی

37. محمدجواد میانجی

38. علی جواهری

39. مهدی تاجیک

40. مهدی رضایی

41. ایمان آقابالی

42. سیاوش غفوری آذر

43. محمد صالحه

44. نسیم رحمانی اصل

45. آزاده کاوه

46. دلارام داداش زاده

47. سارا ممانی

48. رجا امیدبخش

49. سیاوش مقصودلو

50. پریا مقصودلو


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها