آخرین اخبار
کد خبر: ۴۶۶۶۴۰
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۶
پرتاب ۷ هزار و ۴۲۳ بمب و موشک به طالبان؛
گزارش تازه فرماندهی مرکزی نیروی هوایی آمریکا نشان می‌دهد که جنگنده‌های آمریکایی در سال ۲۰۱۹ و همزمان با اوج مذاکرات با طالبان ۷ هزار و ۴۲۳ بمب و موشک را در افغانستان به کار برده‌اند.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از تسنیم، اطلاعات منتشر شده توسط فرماندهی مرکزی نیروی هوایی آمریکا نشان می‌دهد که جنگنده‌های این کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی ۷ هزار و ۴۲۳ بمب و موشک را در افغانستان پرتاب کرده‌اند که بیشترین میزان از زمان ثبت این اطلاعات در سال ۲۰۰۶ میلادی است.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که ماموریت نگهبان آزادی و ماموریت حمایت قاطع در سال ۲۰۱۹ میلادی ۸ هزار و ۷۷۳ پرواز انجام دادند که در ۲ هزار و ۴۳۴ مورد پرتاب موشک و بمب صورت گرفت.

گفتنی است که نیرو‌های آمریکایی در سال ۲۰۱۸ میلادی نیز ۷ هزار و ۳۶۲ بمب و موشک را در افغانستان برده بودند که از مجموع شمار تسلیحات به کار برده شده در سال قبل آن بیشتر بود.

حملات هوایی آمریکا در حالی طی سال ۲۰۱۹ بطور بی‌سابقه‌ای افزایش یافت که «زلمی خلیلزاد» مذاکره کننده ارشد آمریکا در قطر برای رسیدن به یک توافق سیاسی دیدار‌ها و نشست‌های متعددی را با طالبان داشت.

با این حال در آگوست سال گذشته میلادی و پیش از زمان تعیین شده برای امضای توافق آمریکا و طالبان که بعداً توسط ترامپ ملغی شد، جنگنده‌های آمریکایی تنها در این ماه ۷۸۳ بمب و موشک پرتاب کرد.

سازمان ملل نیز اخیراً نسبت به افزایش «بی‌سابقه» تلفات غیرنظامیان افغان هشدار داد. در گزارش ۳ ماهه دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) آمده که این تلفات نسبت به سال گذشته ۴۲ درصد افزایش یافته و ماه جولای نیز خونین‌ترین سال نسبت به هر ماه دیگری از سال ۲۰۰۹ میلادی و آغاز ثبت تلفات غیرنظامیان بود.

یوناما همچنین گزارش داده بود که نیرو‌های آمریکایی و متحدانش بیش از مخالفان مسلح دولت سبب کشتار غیرنظامیان افغان شدند.برچسب ها: طالبان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: