کد خبر: ۴۶۷۴۸۰
زمان انتشار: ۱۵:۰۷     ۰۴ اسفند ۱۳۹۸
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با رشد شگفت‌انگیز 17 هزار و 106 واحدی به رکورد جدیدی دست یافت.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از فارس، در پایان معاملات امروز یکشنبه شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با یک جهش بی‌سابقه 17 هزار و 106 واحد افزایش یافته و به رقم 498 هزار و 904 واحد رسید. این در حالی است که این رکورد شکنی یک روز پس از قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF صورت گرفته است.

شاخص کل با معیار هم وزنی یز امروز 6هزار و 102 واحد رشد کرده و به رقم 163 هزار و 322 واحد رسید.

ارزش روز بازار در بورس تهران به بیش از 1816 تریلیون تومان رسید.

به گفته کارشناسان دلیل رشد شاخص بورس تهران که با وجود قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF اما بازار بورس همچنان رکورد می‌شکند و با رونق ورود سرمایه‌گذاران جدید روبرو است.

مهمترین دلیل آن ورود نقدینگی سرگردان در جامعه است که به بیش از 2 هزار تریلیون تومان رسیده و در غیاب رونق بازارهایی مانند مسکن، طلا و سکه و ارز به سمت بورس تهران حرکت کرده است.

امروز همچنین ابزار جدید فروش تعهدی در 5 نماد مهم بورسی و 8 نماد فرابورسی آغاز شد که بدین ترتیب همه ابزارهای کلاسیک دنیا و ابزارهای عقود اسلامی در بورس تهران تقریبا تکمیل شده و برای سلیقه‌های مختلف ابزارهای متناسب طراحی شده است.

گرچه ابزار فروش تعهدی برای فعالان حرفه‌ای و کارگزاران و سبدگردانان و افراد ریسک پذیر طراحی شده، به نظر می‌رسد این ابزار هم در رونق بازار بی‌تاثیر نبوده است. 

همچنین تقویت قیمت دلار ظرف روزهای گذشته باعث افزایش درآمد شرکت‌های صادراتی در بورس شده که آن هم بی‌تاثیر نیست.

امروز همچنین معامله‌گران در بورس تهران بیش از 5.6 میلیارد اوراق سهام و حق تقدم و سایر ابزارهای مالی را در قالب 625 هزار و 911 معامله و به ارزش 4 هزار و 170 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی 4 هزار و 563 واحد افزایش یافته و به رقم 133 هزار و 89 واحد رسید.

شاخص قیمت با معیار هم وزن 4 هزار و 65 واحد رشد کرده و به رقم 108 هزار و 794 واحد رسید.

شاخص آزاد شناور با افزایش 22 هزار و 577 واحد به رقم 617 هزار و 504 واحد رسید.


شاخص هفتگی بورس


شاخص سالانه بورس

شاخص بازار اول بورس با افزایش 12 هزار و 719 واحد به رقم 352 هزار و 623 واحد رسید و شاخص بازار دوم بورس با افزایش 33 هزار و 512 واحد به رقم 1 میلیون و 59 هزار و 353 واحد رسید.

امروز عمده نمادهای مهم بورسی سبزپوش بوده و در افزایش شاخص کل بازار مؤثر بوده‌اند که از جمله می‌توان به نمادهای فولاد مبارکه، پتروشیمی پارس، ملی مس، هلدینگ تاپیکو، مخابرات ایران، سرمایه‌گذاری غدیر و گروه مپنا اشاره کرد.

امروز نمادهای پر بیننده در بورس شامل بانک ملت، سایپا، بانک تجارت، به قیمت 635 ریال،ماشین‌سازی اراک، بانک اقتصاد نوین، فولاد مبارکه و پالایش نفت اصفهان، بوده‌اند.

در فرابورس ایران نیز امروز شاخص کل 249 واحد رشد کرده و به رقم 6 هزار و 462 واحد رسید.

ارزش روز بازار اول ودوم فرابورس ایران به بیش از 380 تریلیون تومان رسیده است.

معامله‌گران در فرابورس ایران امروز بیش از 2.3 میلیارد سهام حق تقدم، اوراق مالی و سایر ابزارها را در قالب 396 هزار نوبت معامله و به ارزش 4 هزارو 59 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای مهم فرابورس، سبز پوش بودند و در تقویت شاخص کل بازار مؤثر بودند که از جمله می‌توان به نماد ذوب‌آهن اصفهان، سنگ آهن گهرزمین، هلدینگ معدنی خاورمیانه، پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی مارون، فولاد هرمزگان جنوب و مادیران اشاره کرد.

نمادهای پربیننده فرابورس امروز شامل ذوب‌آهن اصفهان، صنایع کاغذ پارس، فرابورس ایران، توسعه مولد نیروگاه جهرم و سرمایه گذاری میراث فرهنگی، ریل پرداز سیر، بانک دی، زرین معدن آسیا بوده‌اند.

امروز در جریان معاملات برخی از نمادهای بورسی با پیام ناظر بازار متوقف، برخی بازگشایی، تعدادی دچار وقفه در معاملات، و برخی حراج شدند.

از جمله می‌توان به توقف نماد بانک اقتصاد نوین، ادامه توقف نماد بانک تجارت، توقف نماد لیزینگ ایران اشاره کرد.

همچنین آغاز معاملات فروش تعهدی در سهام سیمان فارس و خوزستان و سهام بانک تجارت و نیز در صنایع ملی مس،‌صنایع ماشین‌سازی اراک و سرمایه‌گذاری سایپا برای اولین بار انجام شد.

در پیام دیگری بازگشایی نماد مجتمع توریستی و رفاهی آبادگران، توقف نماد شرکت مارگارین، اشاره کرد.

در پیامی دیگر وقفه در نماد شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران، توقف نماد آلومراد اشاره کرد.

در پیام دیگری بازگشایی نماد لیزینگ ایران وقفه در نماد سرب و روی ایران، بازگشایی نماد فروسیلیس ایران، بازگشایی نماد ایران دارو، وقفه در نماد معاملات سرماآفرین، بازگشایی نماد معاملاتی بیمه آسیا، وقفه در نماد معاملاتی کاشی حافظ، شرکت رینگ سازی مشهد، همچنین توقف نماد کشتیرانی جمهوی اسلامی، حراج نماد آرتا اردبیل اشاره کرد.نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها