کد خبر: ۴۸۲۴۱۸
زمان انتشار: ۱۰:۴۹     ۱۱ دی ۱۳۹۹
‍ سخنگوی نُجَباء در گفتگو با روزنامه اطلاعات:
الشَمَّری با تأکید بر آمادگی جنبش نُجَباء برای نقش‌آفرینی در جبهه‌های مختلف محور مقاومت، از کمک‌های حیاتی شهید سلیمانی به ملت عراق در اوج تاخت‌وتاز تروریست‌های داعشی به نیکی یاد کرد.
به گزارش پایگاه 598، مرکز ارتباطات و امور رسانه‌ای نُجَباء در ایران، سخنگوی رسمی مقاومت اسلامی نُجَباء در گفتگوی اختصاصی با روزنامه "اطلاعات" ضمن تشریح عمق ارتباط این جنبش با شهید سلیمانی، خاطراتی را در همین زمینه بازگو کرد.


مهندس «نصر الشَمَّری» ضمن اشاره به هماهنگی حداکثری نُجَباء با کلیه گروه‌های فعال در محور مقاومت، آمادگی این جنبش برای جهاد علیه مستکبران در هر نقطه که ضرورت اقتضا کند را اعلام کرد.

وی همچنین بعید ندانست که «دونالد ترامپ» در روزهای پایانی دولتش برای سرپوش نهادن بر شکست انتخاباتی خود، به اقدامات جنون‌وار متوسل شود.

متن کامل این گفتگو به شرح زیر است:

 

نقش حاج‌قاسم سليماني در تشكيل و عملياتي شدن الحشد الشعبي و علي‌الخصوص شکل‌گیری جنبش نُجَباء چه بود؟

شهید سلیمانی بزرگ‌ترین و مهم‌ترین نقش را در تشکیل الحشد الشعبی دارد. او در بیت مرجعیت عراق حاضر شد و ضمن توضیح دادن خطراتی که پس از سقوط "موصل" کشور را تهدید می‌کرد، به‌ویژه تهدیدهای بزرگی که بغداد و مراقد مقدس نجف و کربلا را احاطه کرد بود، تعهد داد که در صورت صدور فتوای جهاد از سوی مرجعیت، هرگونه پشتیبانی لازم را مهیا کند و این امر هم بالفعل محقق شد.

حاج‌قاسم پیش از آن، در همان شب اول سقوط موصل، به عراق آمد و ظرف شش‌ساعت سلاح و مهمات نظامی را به عراق رساند؛ در حالی که آمریکایی‌ها برای تحویل دادن تسلیحاتی که عراق پولش را پرداخت کرده بود، شش‌سال (یعنی تا پایان سال ۲۰۲۰) مهلت خواستند!

سردار سلیمانی با دستور امام خامنه‌ای (دام‌ظله) مخازن اسلحه ارتش و سپاه پاسداران را به‌روی ملت عراق گشود و من این را از نزدیک با چشم خودم دیدم.

وقتی که در مراحل سخت، سلاح و مهمات به ما نمی‌رسید، برادران پاسدار خودشان به‌طور مستقیم اقدام به تأمین نیازهای تسلیحاتی می‌کردند، زیرا اصرار داشتند که امنیت برقرار شود.

همچنین گروه‌های مقاومت از حاج‌قاسم خواستند تا در استان‌های مختلف عراق پادگان‌های آموزشی دایر کند تا انبوه داوطلبانی که به ندای مرجعیت لبیک گفته بودند در آن‌ها آموزش ببینند. وی متعهد شد که تمامی ملزومات این پادگان‌ها را مهیا کند؛ چنان‌که مستشاران نظامی سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان را به عراق فرستاد. آنان هم در کلیه عملیات‌ها شرکت کردند و بسیاری از آنان در عراق شهید شدند و خونشان با خون برادران عراقی‌شان در هم آمیخت.

اما در خصوص مقاومت اسلامی نُجَباء، در واقع شهید سلیمانی در کنار حجت‌الاسلام والمسلمین «اکرم الکعبی» این جنبش را تأسیس کردند.

نُجَباء ابتدا در سوریه و سپس در عراق، قبل از صدور فتوای جهاد کفایی، فعالیت خود را برای دفاع از اماکن مقدسه و سایر شهرها در برابر تروریست‌ها شروع کرد.

سردار سلیمانی به شکل ویژه این جنبش را پشتیبانی می‌کرد و با توجهی خاص، به‌طور مستمر بر آموزش و تجهیز نیروهای ما نظارت داشت. همین باعث شد که جنبش نُجَباء به‌سرعت پیشرفت کند و این پیروزی‌های مبارک را رقم بزند.

 

اكنون كه داعش به لطف خدا و همت رزمندگان عراقي، توان عملياتي خود را در عراق از دست داده است، جنبش نُجَباء چه شیوه‌ای را براي اداره امور اتخاذ خواهد كرد؟

گروهک تروریستی داعش پس از شکست و از دست دادن همه مناطق تحت کنترل خود، دوباره به فعالیت‌های زیرزمینی روی آورده و تلاش می‌کند عملیات‌هایی دقیق و با نیروی کم انجام دهد تا اوضاع امنیتی را به چالش کشیده و هرج‌ومرج را گسترش دهد.

این باعث شد ما با نیروهای اطلاعاتی ـ امنیتی عراق همکاری کنیم و با انجام عملیات پیش‌دستانه، آخرین برگ این گروه تروریستی را هم از دستشان خارج کنیم.

ضمن اینکه ما همزمان مشغول مقابله با اشغالگری و سلطه‌جویی آمریکا در عرصه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و نظامی هستیم تا اراده ملت و پارلمان عراق برای اخراج نیروهای بیگانه از کشورمان را عملی کنیم.

 

شايد بتوان نُجَباء را قدرتمندترين جنبش مقاومت عراقی دانست كه از توانایی انجام عمليات فرامرزي نيز برخوردار است. خواهشمندیم درباره عمليات‌هاي اين جنبش در خارج از مرزهاي عراق توضيح دهيد.

جنبش نُجَباء بخشی از محور مقاومت است که مقابله با اشغالگران و مستکبران را تکلیف شرعی و واجب اخلاقی ـ انسانی می‌داند. هرجا ظلم و استکبار وجود داشته باشد، خداوند مجال را برای این جنبش فراهم کرده تا در برابر آن بایستد.

شاید واضح‌ترین فعالیت نیروهای نُجَباء، مشارکت در دفاع از حرم‌های مقدس سوریه و آزادسازی بسیاری از شهرها و روستاهای آن کشور از چنگال تروریست‌ها با همکاری ارتش سوریه و سایر گروه‌های مقاومت است.

این جنبش فعالیت‌های دیگری نیز دارد که تا کنون محرمانه مانده است؛ ولی نیروهای نُجَباء همیشه آماده‌اند تا در هر مکانی که باعث عصبانیت مستکبران می‌شود و نقشه‌های آنان را به هم می‌ریزد، حاضر شوند.

 

جنبش نُجَباء چه تدابيری براي ايجاد وحدت در جبهه مقاومت اتخاذ كرده است؟

ما فقط به این اکتفا نکردیم که احساس کنیم جزئی از محور مقاومت هستیم یا با حلقه‌های مختلف آن ارتباط و هماهنگی داریم؛ بلکه فعالانه با همه گروه‌های این محور در تماس بوده و آمادگی کامل خود را برای حضور در هر جبهه‌ای از سوریه گرفته تا لبنان، یمن، فلسطین اشغالی، عراق و ایران اعلام کرده‌ایم.

ما آمادگی داریم در برابر هرگونه چالش و تهدید دشمنان بایستیم و تأکید می‌کنیم که ارتباط و هماهنگی ما با همه گروه‌های مقاومت در حد اعلی است.

 

ديدگاه جنبش نُجَباء درباره تحولات اخير در روزهاي پاياني دولت ترامپ و حملات مشكوك به مناطق ديپلماتيك بغداد چيست؟

با وجود شخصیت دیوانه و مجرمی همچون «ترامپ» در رأس حاکمیت ایالات‌متحده، همه احتمالات وجود دارد؛ به‌ویژه آنکه بعد از شکست در انتخابات ریاست‌جمهوری همچنان بر ماندن در قدرت پافشاری می‌کند.

او تلاش می‌کند از طریق بحران‌آفرینی در اینجا و آنجا، بر شکست خود سرپوش بگذارد یا علیه نتایج انتخابات در کشورش کودتا کند؛ بنابراین بعید نیست که برای رسیدن به اهداف خود به شیوه‌های گوناگون متوسل شود.

البته نمی‌توان خشم مردم عراق از نیروهای آمریکایی را نیز نادیده گرفت؛ خشمی که موجب می‌شود بسیاری از فرزندان ملت عراق برای مقابله با اشغالگران وحشی، از هر سلاحی که به دستشان می‌آید استفاده کنند.

 

آيا با آمدن «بایدن» از يك‌سو و ادامه دولت «الكاظمی» از سوی دیگر، دورنمای روشنی برای مقاومت عراق وجود دارد؟

واضح و قاطع می‌گویم که مقاومت عراق هیچ‌گاه بر کسی جز خدای متعال و وعده یاری او تکیه نکرده و همیشه به حقانیت هدف و مسیر مبارزه خود ایمان داشته است.

آمدن بایدن در نظر ما چیزی نیست جز تعویض قاب عکس و باقی ماندن آن چهره قبیح. بسیار محتمل است که بایدن برای روتوش مجدد چهره زشت آمریکا ـ که با وجود ترامپ جنایتکار، زشت‌تر و قبیح‌تر شده است ـ تلاش کند.

در صورت آمدن بایدن یا ماندن ترامپ و بقای دولت کنونی عراق یا تغییر آن، تصمیم مقاومت روشن است؛ همان تصمیمی که ملت عراق در تظاهرات میلیونی خود اعلام کرد و پارلمان هم با اکثریت به قانون اخراج نیروهای بیگانه از عراق رأی داد.

این اراده ان‌شاءالله به‌زودی با قدرت ایمان، سلاح و حملات مقاومت، محقق خواهد شد.

 

از رابطه حاج‌قاسم با شيخ اكرم الكعبي بفرماييد.

رابطه بین شهید حاج‌قاسم سلیمانی رضوان‌الله‌علیه و دبیرکل نُجَباء شیخ اکرم الکعبی، از زمان اشغال عراق توسط آمریکا در سال ۲۰۰۳ و شکل‌گیری مقاومت عراق آغاز شد. در آن مقطع، شهید سلیمانی از هیچ‌گونه حمایت و پشتیبانی دریغ نکرد.

بسیاری از برادران ازجمله بنده، شاهد عمق رابطه، علاقه، احترام متقابل و محبت راستین بین آن‌ها بوده‌ایم. حاج‌قاسم بسیار متواضع بود و در همه جنبه‌ها رابطه‌ای معطر به اخلاق اصیل اسلامی و محمدی با دبیرکل نُجَباء داشت.

سردار سلیمانی توجه ویژه‌ای به این امر داشت که حجت‌الاسلام الکعبی را در نماز، ایراد سخنرانی یا ورود و خروج مقدم کند و بر حضور ایشان در اغلب جلسات اصرار می‌کرد.

آن فرمانده شهید تأکید داشت که نیروهای جنبش نُجَباء در همه عملیات‌ها ـ حتی در مواردی که جنبش در منطقه خاصی مأموریتی داشت ـ حضور داشته و همزمان در چند محور فعال باشند.

المتحدث باسم النجباء في حوار مع صحيفة اطلاعات:

اللواء سليماني اوصل السلاح في غضون ۶ ساعات للعراق بينما امريكا طلبت مهلة ۶ سنوات/ النجباء مستعدة للجهاد في اليمن وفلسطين

 

اكد الشمري على استعداد حركة النجباء للمشاركة في جميع الجبهات على صعيد محور المقاومة، واشاد بالمساعدات الاساسية التي قدمها الشهيد سليماني الى الشعب العراقي في ذروة هجمات الارهابيين الدواعش.

 

أفاد مكتب الاعلام والعلاقات لحركة النجباء في الجمهورية الاسلامية الايرانية، أن المتحدث الرسمي باسم النجباء شرح في حوار خاص مع صحيفة "اطلاعات" عمق علاقات الحركة مع الشهيد سليماني، وبين بعض الذكريات في هذا السياق.

وآَشار المهندس نصر الشمري الى التنسيق التام بين الحركة مع جميع الفصائل الناشطة على مستوى محور المقاومة، وأعلن عن جهوزية الحركة للمشاركة في الجهاد ضد المستكبرين اينما اقتضت الضرورة.

کما انه لم یستبعد أن يقوم دونالد ترامب باعمال جنونية في الفترة الاخيرة من رئاسته للتغطية على هزيمته في الانتخابات.

ولکم فيما يلي نص الحوار:

 

ما هو دور الحاج قاسم سليماني في تشكيل وتفعیل الحشد الشعبي وخاصة حركة النجباء؟

الحاج الشهيد القائد قاسم سليماني (رضوان الله عليه) كان صاحب الدور الاكبر والاهم في تشكيل الحشد الشعبي.  هو في بداية الازمة حضر في بيت المرجعية الدينيه في النجف وطرح كل المخاطر التي تهدد الوضع في البلاد عموما بعد سقوط الموصل وخصوصا التهديدات الكبيرة التي تستهدف العاصمه بغداد والمراقد المقدسة في النجف وكربلاء، وتعهد بتوفير كل الدعم اللازم في حال صدور فتوى الجهاد من المرجعيه وهذا ماحصل فعلا.

وقد سبق ذلك وصول الحاج في اليوم الاول لسقوط الموصل واوصل الاسلحه والاعتدة الى العراق في غضون ۶ ساعات في حين طلب الامريكان مهلة ۶ سنوات لتسليم الاسلحة والاعتدة التي اشتراها منهم العراق بامواله (اي بنهاية عام ۲۰۲۰).

وقام الشهید سلیمانی بناء على توجيهات الامام الخامنئي (دام ظله) بفتح مخازن السلاح التابعه للجيش والحرس الثوري امام العراقيين وانا عايشت هذا الامر عن کثب.

وعندما كان يتلكأ تسليم العتاد والسلاح في بعض المواقف الحرجه، كان الاخوة في الحرس يبادرون الى توفير هذه الاحتياجات بصورة مباشرة حرصا منهم على عدم حصول اي خرق امني.

وكذلك قامت فصائل المقاومة بطلب ودعم الحاج قاسم بفتح معسكرات التدريب في مختلف محافظات العراق لاستيعاب الاعداد الغفيرة من المتطوعين استجابة لنداء المرجعية الدينيه العليا. وتعهد الشهيد بتوفير كل الاحتياجات اللازمه لهذه المعسكرات كما وفر المستشارين من الاخوة في الحرس الثوري وحزب الله. وشارك وساهم هؤلاء المستشارون في جميع المعارك واستشهد العديد منهم وامتزجت دمائهم مع دماء اخوتهم الشهداء من اهل العراق.

اما بالنسبه لحركة النجباء فيعتبر الحاج الشهيد سليماني الى جانب الشيخ الكعبي هو المؤسس لهذه الحركة المجاهدة.

وشاركت النجباء في البداية في معارك الدفاع المقدس في سوريا، ثم في المعارك التي دارت في داخل العراق لحماية المدن العراقيه من السقوط قبل صدور فتوى الجهاد الكفائي.

وكان الشهيد سلیماني (رحمه الله) يرعى هذه الحركة رعايه خاصه ویولیها عنايه كبيرة ويتفقدها بشكل مستمر اعدادا وتدريبا وتجهيزا مما ادى الى ان تتطور بهذا الشكل الكبير وتحقق هذه الانتصارات المباركة.

 

الیوم وبعد ان فقدت داعش قدرتها العملياتية في العراق بفضل الله وجهود المقاتلين العراقيين، ما هي التكتيكات التي ستتبعها حركة النجباء لإدارة الاوضاع؟

بعد هزيمة تنظيم داعش الارهابي وفقدانه جميع الاراضي التي كان يبسط سيطرته عليها بشكل كامل، عاد هذا التنظيم الى شكل الجيوب السريه التي تسعى لتنفيذ عمليات ارهابيه نوعيه ومحدودة العدد لارباك الوضع الامني وبث الفوضى.

وهذا مافرض علينا الانتقال الى مرحلة العمل الامني الاستخباراتي بالتعاون مع القوات الامنية العراقية والعمليات الاستباقية لاسقاط هذه الورقة الاخيرة التي يستغلها التنظيم الارهابي.

کما نحن مازلنا في حالة التصدي للاحتلال والهيمنه الامريكية على مختلف المستويات الاجتماعية والثقافية والعسكرية وصولا لتطبيق ارادة الشعب العراقي ومجلس النواب القاضي بطرد جميع القوات الامريكيه والاجنبية من الاراضي العراقيه.

 

یبدو ان حركة النجباء هي أقوى جماعة مقاومة عراقية لها القدرة على القيام بعمليات عبر الحدود، رجاء اشرحوا عمليات هذه الحركة خارج حدود العراق.

حركة النجباء هي جزء اساسي واصيل من محور المقاومة الذي يرى في مواجهة المحتلين والمستكبرين تكليفا شرعيا وواجبا اخلاقيا وانسانيا. وحيثما كان هذا الظلم والاستكبار والاحتلال حيثما يسر الله لهذه المقاومة ان تصل وتقف لمواجهته.

وربما اوضح عمل لقوات النجباء كان في معارك الدفاع المقدس في سوريا والمشاركة مع الجيش العربي السوري وفصائل المقاومة في تحرير الكثير من المدن والبلدات من سيطرة المسلحين الارهابيين.

وهناك تكاليف اخرى لم يكشف عنها النقاب حتى اليوم، ولكن هذه المقاومة مستعدة دوما للعمل في موضع يغيض المستكبرين ويخبط مخططاتهم الخبيثة.

 

ما هي الإجراءات التي اتخذتها حركة النجباء لخلق وحدة العمل على مستوی محور المقاومة؟

نحن لم نكتف بالشعور فقط على اننا جزء من محور المقاومة او نتواصل و لدينا تنسيق مع مختلف حلقات هذا المحور، وانما عملنا فعليا ان يكون هنالك عمل وتواصل مشترك مع كل جهات هذا المحور، واعلنا استعدادنا الدائم للحضور في اي جبهة مواجهة تفتح على مستوى المحور باكمله سواء في سوريا او لبنان او اليمن او فلسطين المحتله اضافة الى العراق وايران.

نحن لدينا استعداد تام لمواجهة كل تحديات وتهديدات الاعداء ونؤكد ان التواصل والتنسيق بيننا وبين هذه المفاصل على اعلى المستويات وادق التفاصيل.

 

ما رأي حركة النجباء حول التطورات الأخيرة في اخر أيام إدارة ترامب والهجمات المشبوهة على المناطق الدبلوماسية في بغداد؟

مع وجود شخصية مشبوهه ومجنونه مثل المجرم ترامب على راس السلطة في الولايات المتحدة فكل الاحتمالات واردة خصوصا في ضوء تمسكه بالسلطة بعد هزيمته بالانتخابات الرئاسية في امريكا.

لذلك فهو يحاول ان يفتعل ازمة هنا واخرى هناك من اجل الالتفاف على هزيمته او التغطية عليها او الانقلاب على الانتخابات في بلاده، ولايستبعد ان یتوسل باساليب مختلفة لتحقيق اهدافه.

وكذلك لانستبعد ايضا الغضب الشعبي الكبير من الاحتلال الامريكي الذي قد يدفع الكثير من ابناء الشعب العراقي الى استخدام كل ماتصل اليه ايديهم من اسلحة لمواجهة هذا الاحتلال البغيض.

 

هل هناك رؤية واضحة للمقاومة العراقية مع وصول بايدن للحکم من جهة واستمرار حكومة الكاظمي في حكومته من جهة أخرى؟

بشكل واضح وقاطع نقول ان المقاومة العراقية لم تعتمد يوميا على غير الله سبحانه وتعالى ووعده للمجاهدين بالنصر وايمانها بحقها وعدالة القضية التي تقاتل من اجلها.

اما وصول بايدن الى الحكم فهو ليس اكثر من استبدال اطار جديد لنفس الصورة القبيحة.

من المحتمل جدا ان يعمل بايدن على اعادة تلميع صورة امريكا المشوهة اصلا والتي زادها تشويها وقبحا المجرم ترامب.

وفي حال مجيء بايدن او بقاء ترامب وفي حال بقاء هذه الحكومة العراقية او مجيء حكومة اخرى، ان قرار المقاومة واضح وهو قرار الشعب الذي خرج بالملايين وقرار البرلمان الذي صوت بالاغلبيه الساحقة على طرد القوات الامريكية والاجنبيه من الاراضي العراقية.

وهذا ماسيتم تنفيذه عاجلا ان شاء الله، بقوة ايمان المقاومة وسلاحها وضرباتها القاصمة.

 

اشرح لنا علاقة الحاج قاسم بالشيخ أكرم الكعبي.

العلاقة بين الشهيد القائد الحاج قاسم سليماني رحمه الله والامين العام الشيخ اكرم الكعبي، هي علاقة ممتدة منذ فترة طويلة قد تصل الى بدايات الاحتلال الامريكي للعراق عام ۲۰۰۳ وانطلاق المقاومة العراقية، حيث قدم الشهيد كل الدعم والرعاية للمقاومة وكذلك نقل الخبرات والتدريب.

الكثير من الاخوة وانا منهم، كنا شهود عيان على عمق هذه العلاقة والاحترام المتبادل والمحبة الصادقة. وکان الحاج قاسم انسانا متواضعا ولقد كانت علاقته مع سماحة الامين العام، علاقة يعطرها الخلق الاسلامي المحمدي الاصيل في كل جوانبها ومفاصلها.

کان اللواء سليماني لديه عناية خاصة و كان يقدم الشيخ الكعبي في الصلاة او في الدخول والخروج، والقاء الكلمات وكان يصر على حضوره في اغلب اللقاءات.

وكان يصر هذا القائد الشهيد على ان يكون للنجباء دور مهم ومميز في كل المعارك حتى في الحالات التي تكون الحركة لديها واجب قتالي في قاطع معين، وكان يطلب ان تشارك الحركة في اكثر من قاطع للعمليات.

Spokesman for al-Nujaba in an Interview with Ettela’at Newspaper:

General Soleymani delivers weapons to Iraq within six hours, but the US promises six years | al-Nujaba preparations for jihad in Yemen and Palestine

 

al-Shammari emphasized the readiness of the al-Nujaba movement to play a role on various fronts of the Islamic Resistance and praised the vital assistance of Martyr Soleymani to the Iraqi people at the height of the attacks by the Daesh terrorists.

 

According to the Communication and Media Affairs Centre of al-‎Nujaba in Iran‎, Nasr al-Shammari, the official spokesman of the al-Nujaba Islamic Resistance ‎movement, explained the depth of the movement’s relationship with Martyr Qasem Soleymani and recounted his memories in this regard in an exclusive interview with Iran’s Ettela’at newspaper.

While pointing to the maximum coordination of al-Nujaba with all groups active in the Islamic Resistance Axis, al-Shammari announced the readiness of this movement for jihad against the arrogant powers wherever necessary.

He also did not rule out the possibility that the President of the United States, Donald Trump, would resort to insane actions in the final days of his administration to cover up his election defeat.

The full text of this conversation is as follows:

 

What was the role of Haj Qasem Soleymani in the formation and operation of the Popular Mobilization Forces and especially in the formation of the al-Nujaba movement?

Martyr Soleymani has the biggest and most important role in the formation of the Popular Mobilization Forces. He went to the offices of the Shi’ah religious authorities (sources of emulation) in Iraq and explained the dangers that threatened the country after the fall of Mosul, especially the great threats that surrounded Baghdad and the holy shrines in Najaf and Karbala and promised that if a fatwa calling for jihad was issued by the religious authorities, he would provide any necessary support and this was actually achieved.

Earlier, on the first night of the fall of Mosul, Haj Qasem came to Iraq and delivered weapons and ammunition to Iraq within six hours, while the Americans asked for a six-year time limit (until the end of 2020) to deliver the weapons that Iraq had paid for!

By the order of Imam Khamenei, Major General Soleymani opened the weapons warehouses of the army and the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) to the Iraqi people and I saw this with my own eyes.

When weapons and ammunition had not reached us during the difficult stages, the brothers of the IRGC themselves directly provided us with the weapons we needed because they insisted on security.

Islamic Resistance groups also called on Haj Qasem to set up training camps in various Iraqi governorates to train a large number of volunteers who had responded to the call of the religious authorities.

He pledged to provide all the necessities of these barracks and sent the military advisers of the IRGC and Hezbollah to Iraq. They also took part in all the operations and many of them were martyred in Iraq and their blood was mixed with the blood of their Iraqi brothers.

As for the al-Nujaba Islamic Resistance movement, in fact, Martyr Soleymani, along with Hujjat al-Islam Akram al-Kaabi, founded this movement.

al-Nujaba first started their activities in Syria and then in Iraq, before issuing the jihad al-kifai (collective jihad) fatwa, to defend the holy places and other cities against the terrorists.

Major General Soleymani especially supported this movement and with special attention, continuously supervised the training and equipping of our forces. This caused the al-Nujaba movement to progress rapidly and to mark these blessed victories.

 

Now that Daesh, thanks to God and the efforts of the Iraqi fighters, has lost its operational capability in Iraq, what method will the al-Nujaba movement adopt to manage its affairs?

After the defeat and loss of all areas under its control, the Daesh terrorist group has resumed its underground activities and is trying to carry out precise and low-force operations to challenge the security situation and spread chaos.

This led us to cooperate with the Iraqi intelligence-security forces and to take the last -page of this terrorist group out of their hands by carrying out pre-emptive operations.

At the same time, we are working against the United States’ occupation and domination in various social, cultural and military fields in order to implement the will of the Iraqi people and parliament to expel foreign forces from our country.

al-Nujaba may be considered the most powerful Iraqi Islamic Resistance movement, which also has the ability to conduct cross-border operations. Please explain the movement’s operations outside Iraq.

The al-Nujaba movement is part of the Islamic Resistance Axis, which considers confronting the occupiers and the arrogant powers as an obligatory legal and morally-human duty. Wherever there is oppression and arrogance, God has provided an opportunity for this movement to stand against it.

Perhaps the most obvious activity of the forces of al-Nujaba is their participation in the defence of the holy shrines of Syria and the liberation of many cities and villages of that country from the clutches of the terrorists with the cooperation of the Syrian army and other Islamic Resistance groups.

The movement has other activities that have remained secret so far but the forces of al-Nujaba are always ready to be present in any place that angers the arrogant powers and disrupts their plans.

 

What measures has the al-Nujaba movement adopted to create unity in the Islamic Resistance Front?

We did not just feel that we were part of the Islamic Resistance Axis or that we were connected and coordinated with its various circles, rather, we have been in active contact with all groups on this axis and have declared our full readiness to be present on every front, from Syria to Lebanon, Yemen, Occupied Palestine, Iraq and Iran.

We are ready to face any challenge or threat from the enemies and emphasize that our communication and coordination with all Islamic Resistance groups is at the highest level.

 

What is the view of al-Nujaba regarding the recent developments in the last days of the Trump administration and the suspicious attacks on the diplomatic areas of Baghdad?

With a crazy and criminal figure like Trump at the helm of the United States, there is every possibility, especially after his defeat in the presidential election, he continues to insist on staying in power.

He tries to cover up his defeat or create a coup d’état against the election results in his country by creating crises here and there. Therefore, it is not unlikely that he will resort to various methods to achieve his goals.

Of course, the anger of the Iraqi people against the American forces cannot be ignored – the anger that causes many children of the Iraqi people to use whatever weapon they can to confront the savage occupiers.

 

Is there a clear prospect for the Iraqi Islamic Resistance with the arrival of the President-elect of the United States’ Joe Biden on the one hand and the continuation of the government of the Prime Minister of Iraq Mustafa al-Kadhimi on the other?

I say clearly and firmly that the Iraqi Islamic Resistance has never relied on anyone but God Almighty and His promise of assistance and has always believed in the legitimacy of its goal and the path of its struggle.

In our opinion, Biden’s arrival is nothing but changing the photo frame and leaving that ugly face.

It is very likely that Biden will try to retouch the ugly face of the United States, which has become uglier during the presidency of the criminal Trump.

If Biden comes or Trump stays and the current Iraqi government survives or changes, the decision of the Islamic Resistance is clear. This is the same decision that the Iraqi people announced in their millions of demonstrations and the parliament voted by a majority for the law to expel foreign troops from Iraq.

This will, God-willing, will soon be realized through the power of faith, weapons and the attacks by the Islamic Resistance.

 

Tell us about Haj Qasem’s relationship with Hujjat al-Islam Akram al-Kaabi.

The relationship between the martyr Haj Qasem Soleymani and the secretary-general of al-Nujaba, Hujjat al-Islam Akram al-Kaabi, dates back to the United States’ occupation of Iraq in 2003 and the formation of the Iraqi Islamic Resistance. At that time, Martyr Soleymani did not withhold any support.

Many brothers, including myself, have witnessed the depth of the relationship, the love, the mutual respect, and the true love between them. Haj Qasem was very humble and in all respects had a fragrant relationship with the original Islamic and Muhammadan ethics with the secretary-general of al-Nujaba.

Major General Soleymani paid special attention to the fact that he prioritized Hujjat al-Islam al-Kaabi in prayer, giving a speech or entering and leaving and insisted on his presence in most of the meetings.

The martyred commander emphasized that the forces of the al-Nujaba movement were present in all operations, even in cases where the movement had a mission in a specific area and was active in several axes at the same time.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها