کد خبر: ۴۸۶۶۶۰
زمان انتشار: ۱۵:۴۹     ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰
رییس انستیتو پاستور ایران در بابل:
رییس انستیتو پاستور ایران از تولید یک میلیون دز واکسن تا آخر خرداد و ۳ میلیون دز تا پایان شهریور در صورت اخذ مجوز خبر داد.
به گزارش پایگاه 598، دکتر علیرضا بیگلری در حاشیه بازدید از سایت تزریق واکسن ایران کوبا در دانشگاه علوم‌پزشکی بابل گفت: بعد از شروع بحران کووید ۱۹ در کشور انستیتو پاستور ایران محوریت تشکیل شبکه تشخیص ملی کووید ۱۹ را به عهده گرفت و اکنون در سراسر کشور بیش از ۳۰۰ آزمایشگاه می‌توانند تشخیص آزمایشگاهی کووید ۱۹ را با هدایت و محوریت انستیتو پاستور ایران انجام دهند.

دکتر بیگلری بیان داشت: بعد از راه اندازی سیستم تشخیص کووید ۱۹ در کشور و آماده نمودن زمینه برای تولید کیت‌های داخلی انستیتو پاستور ایران در اواسط بهار ۱۳۹۹ وارد جهاد علمی دیگری برای تولید واکسن شد و واکسن‌های متعددی در انستیتو پاستور ایران طراحی و تولیدشان آغاز شد.

وی افزود: در راستای تصمیم وزارت بهداشت که واکسن مشترک با یکی از شرکت‌های معتبر واکسن سازی دنیا بصورت اشتراکی داشته باشیم و با توجه به همکاری دو دهه انستیتو پاستور با کشور کوبا، مقرر شد در طراحی و اقدام به تولید بر روی واکسن‌های مشترکی برنامه ریزی شود.

رییس انستیتو پاستور ایران با اشاره به اینکه این واکسن از نوع واکسن‌های نوترکیب می‌باشد که کم عارضه و بسیار موثر است، گفت: این امر در کوبا در کار آزمایی ۱ و ۲ به اثبات رسیده است و در فاز ۳ در کوبا بر روی ۴۵ هزار داوطلب مورد بررسی قرار گرفت که نشان داده شد این واکسن کارآیی و ایمنی بسیار بالایی دارد.

دکتر بیگلری اعلام کرد: در ایران از ۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ در اصفهان کار شروع شد و در کارآزمایی ۳ یا فاز نهایی واکسن، قرار است بر روی ۲۴ هزار نفر از هموطنان در ۸ شهر کشور (اصفهان، زنجان، همدان، کرمان، یزد، بندرعباس، بابل و ساری) کار خودشان را شروع کنند.

وی با اشاره به اینکه از تعداد ۲۴ هزار نفری که باید وارد مطالعه شوند تقریبا بیشتر از نصفشان تزریق اول را دریافت نمودند، ادامه داد: این واکسن تنها واکسن نوترکیبی است که کونژوگه شده برای کووید و تنها واکسنی است که یادآور خودش را دارد و مسلما یکی از ابزار‌های بسیار خوب کشور در امر کنترل کووید ۱۹ خواهد بود.

رییس انستیتو پاستور ایران اذعان داشت: تا آخر خرداد یک میلیون دز این واکسن آماده خواهد بود با اخذ مجوز می‌توانیم در تا پایان شهریور ۳ میلیون دز دیگر تولید داشته باشیم.


واکسن جدید انستیتو پاستور قابلیت باز مهندسی در مواجهه با جهش‌های کرونا

رییس انستیتو پاستور ایران ادامه داد: خوشبختانه در این انستیتو واکسن‌های متعددی آزمایش حیوانی شان تمام شده است و یکی از این واکسن‌ها در زمان بسیار کوتاهی وارد کار آزمایی بالینی می‌شود.

دکتر بیگلری بیان داشت: ویژگی واکسن جدید انستیتو پاستور فناوری آن است که تاکنون فقط محدود به چهار کشور امریکا، انگلیس، روسیه و چین بوده و ایران پنجمین کشوری است که این فناوری را دارد.

وی گفت: ویژگی دیگر این واکسن جدید این است که اگر جهش‌های جدید ویروس کووید بوجود آید این واکسن با سرعت بسیار زیاد در کمتر از دو هفته می‌تواند باز مهندسی شود و با جهش‌های جدید مقابله کند.

دکتر بیگلری با اشاره به اینکه در جهش‌های آتی ویروس کرونا اغلب واکسن‌ها به باز مهندسی احتیاج خواهند داشت، گفت: هم واکسن جدید این مرکز و هم واکسن مشترک ایران کوبا قابلیت مقابله با جهش‌های پیش رو را دارند.

رییس انستیتو پاستور ایران ادامه داد: سایت تزریق واکسن ایران کوبا در بابل حاصل تفکر هوشمندانه و پشتکار بسیار عالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل و همت همه همکاران دانشگاه می‌باشد که با امکانات و برنامه‌ریزی خوبی صورت گرفته و مراجعه کنندگان هم اظهار رضایت بسیار بالایی را عنوان می‌کردند.

هیچ عارضه‌ای از تزریق واکسن ایران کوبا در کشور گزارش نشد

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از نبود عارضه در هموطنانی که واکسن ایران کوبا را تزریق کردند خبر داد.

دکتر محمد مهدی گویا در حاشیه بازدید از سایت تزریق واکسن ایران کوبا در دانشگاه علوم‌پزشکی بابل گفت: یکی از مدرن‌ترین واکسن‌های دنیا در مرحله کارآزمایی قرار دارد و تاکنون بیش از ۱۲ هزار نفر در هشت شهر تزریق کردند که حتی یک عارضه هم در این افراد گزارش نشده است.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به آغاز روند کاهشی پیک چهارم همه گیری کرونا در کشور، گفت: خوشبختانه موارد بیماری در حال کم شدن است، اما این هنوز نگرانی ما را برطرف نکرده و بایستی کار‌های زیادی صورت گیرد تا اطمینان حاصل شود و وضعیت ما به یک وضعیت با ثبات تبدیل شود.

وی ادامه داد: مهم‌ترین ابزاری که در این دنیا برای مقابله با این بیماری وجود دارد واکسیناسیون است و تا وقتی جمعیتی به اندازه ۷۰ درصد کل کشور را واکسینه نکردیم نمی‌توانیم اطمینان پیدا کنیم که بیماری در کشور تحت کنترل در آمده است.

دکتر گویا بیان داشت: نمونه‌های جدید این ویروس وقتی در دنیا شناسایی میشوند هر کدام به نوع خود در دنیا نگرانی بیشتری ایجاد می‌کنند چرا که این گونه‌های جدید ممکن است چند ویژگی داشته باشند به همین دلیل به آن گونه‌های نگران کننده گفته می‌شود.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت افزود: ویژگی جهش‌های جدید ویروس کرونا، قدرت سرایت بالا نسبت به ویروس اصلی است و همچنین ممکن است جهش‌های جدید به واکسن مقاوم باشند و واکسن روی آن‌ها موثر نباشد.

وی افزود: خوشبختانه واکسنی که در دست ساخت انستیتو پاستور هست به گونه‌ای است که می‌تواند با گونه‌های جدید مقابله کند و حتی در مقابل جهش‌هایی که در آینده رخ خواهند داد به سرعت قابل باز مهندسی هستند و میشود واکسن را تغییر داد تا گونه جدید را هم تحت پوشش قرار دهد.

دکتر گویا خاطرنشان کرد: این را بدانیم که واکسن به تنهایی مانع همه گیری نیست و مردم باید علاوه بر واکسینه شدن نکات بهداشتی که تا به حال توصیه شده را نیز حتما رعایت کنند و خصوصا این گرد‌همایی‌ها و جمع شدن‌ها را مدیریت کنند تا انشاالله اتفاق جدیدی رخ ندهد.

دکتر گویا با اشاره به اینکه نگرانی‌های ما در مورد بیماری کووید ۱۹ کماکان به جای خود باقی است، گفت: هنوز پیک چهارم را بطور کامل پشت سر نگذاشتیم و افزایش مسافرت ها، تردد‌ها و گردهمایی نگران کننده است.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در پایان افزود: در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی، در شرایط فعلی امکان اینکه این که بیماری برگردد بسیار زیاد است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها