آمار طالبان همسایه ایران!
کد خبر: ۴۸۸۹۳۳
زمان انتشار: ۱۱:۲۹     ۱۹ تير ۱۴۰۰
طالبان: اطمینان می‌دهیم تهدیدی علیه مرزهای ایران ایجاد نخواهد شد؛
نماینده طالبان مدعی کنترل ۸۵ درصدی خاک افغانستان شد.
به گزارش پایگاه 598، سخنگوی طالبان با اشاره به تصرف گذرگاه مرزی «اسلام قلعه» اظهار داشت: اطمینان می‌دهیم از خاک افغانستان تهدیدی علیه مرزهای ایران ایجاد نخواهد شد. 
 
«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان با اشاره به تصرف گذرگاه مرزی «اسلام قلعه» به تسنیم گفت: از خاک افغانستان هیچ تهدیدی علیه کشور ایران شکل نخواهد گرفت. وی افزود: به مقامات ایران اطمینان می‌دهیم نسبت به خاک کشور همجوار ما ایران هیچ مشکلی ایجاد نخواهد شد. سخنگوی طالبان اظهار داشت: گمرک‌ مرزی بهتر از گذشته و با نظم بیشتر به فعالیت خود در اسلام‌قلعه ادامه خواهد داد. مجاهد تاکید کرد: به مردم ایران اطمینان می‌دهیم حسن همجواری را رعایت خواهیم کرد و به اصول هر 2 کشور با احترام برخورد خواهد شد و از ایران هم چنین توقعی داریم. 
 
***
گروه بین‌الملل: مردم افغانستان این روزها شاهد تحولات چشمگیر و هولناکی در کشورشان هستند که از قضا با سرعت بسیار بالایی در حال رخ دادن است. در شرایطی که آمریکا و متحدان آن در ناتو آخرین گروه‌ از نیروهای‌شان را از افغانستان خارج می‌کنند، طالبان و نیروهای امنیتی افغانستان در اکثر ولایات بویژه در مناطق شمالی و شرقی در نبرد به سر می‌برند. در همین راستا بر اساس آخرین تحولات جاری در این کشور، طالبان اعلام کرد بر 85 درصد خاک افغانستان مسلط شده اما وزیر خارجه افغانستان تسلط طالبان بر شهرستان‌های مختلف در این کشور را ناشی از تخلیه برخی شهرها عنوان کرده است. به عبارت دیگر این شهرستان‌ها بدون درگیری در اختیار طالبان قرار گرفته است. 
 
به گزارش «وطن‌امروز» به نقل از روسیا الیوم، یک هیات دیپلماتیک طالبان دیروز برای رایزنی با مقامات روسیه در مسکو حاضر شد. بر این اساس، «شهاب‌الدین دیلاوار» سخنگوی هیأت طالبان که در مسکو به سر می‌برد، در یک کنفرانس خبری مدعی تسلط طالبان بر ۸۵ درصد خاک افغانستان شد و گفت که فقط کابل و مناطق اطراف آن در اختیار طالبان نیست. به نوشته روسیا الیوم، او گفت تمام نهادها و ادارات در مناطق تحت کنترل طالبان به امور طبیعی خود ادامه می‌دهند و هدف از سفر به روسیه ارائه اطلاعات مربوط به خود به مقامات مسکو است. دیلاوار افزود: «مردم ما در سایه امارت اسلامی در شرایط بهتری خواهند بود و در مقابل هر گونه اشغالگری خارجی خواهند ایستاد. مبارزه و مقاومت تا زمانی که ایالات متحده و دیگر کشورها حق ما برای تعیین سرنوشت‌مان را به رسمیت بشناسند، ادامه خواهد داشت. در طول ۲۰ سال در معرض اشغالگری وحشیانه بودیم و تمام گروه‌های خارجی باید از افغانستان بیرون روند». او مدعی شد در حکومت «امارت اسلامی» تمام گروه‌ها، نژادها و مذاهب مشارکت خواهند کرد و طالبان با تمام همسایگان افغانستان از جمله چین، ایران، ترکمنستان و تاجیکستان روابط و شراکت دارد و علاقه‌مند است با این کشورها همکاری کند. 
 
در همین حال وزارت خارجه روسیه اعلام کرد طالبان در گفت‌وگوهای مسکو قول داده به مرزهای افغانستان با همسایه‌‌های این کشور در آسیای مرکزی احترام بگذارد. وزارت خارجه روسیه در این بیانیه اعلام کرد «ضمیر کابلوف» معاون وزیر خارجه روسیه که نماینده ویژه کرملین در مسائل افغانستان است با هیأتی از دفتر سیاسی طالبان دیدار کرده است. در این بیانیه آمده است: «طرف روس درباره تشدید تنش‌ها در مناطق شمالی افغانستان ابراز نگرانی کرد و خواستار آن شد طالبان اجازه ندهد این مساله به خارج از این کشور تسری پیدا کند». وزارت خارجه روسیه تأکید کرده است: «طالبان قول داد به مرزهای کشورهای آسیای مرکزی تعرض نکند». 
 
* موضع چین درباره تحولات افغانستان
«وانگ ونبین» سخنگوی وزارت خارجه چین هم گفت مسؤولیت ناآرامی و تلاطم موجود در افغانستان، متوجه آمریکاست. به نوشته پایگاه اینترنتی سفارت چین در واشنگتن، ونبین در نشست خبری روز پنجشنبه گفت: «اکنون اوضاع در افغانستان بر سر دوراهی مهمی بین جنگ و صلح و هرج‌و‌مرج و نظم است که چالش‌های بزرگی را با خود به همراه دارد». ونبین متذکر شد: «آمریکا به عنوان مقصر آغاز مساله افغانستان، باید مسؤولانه رفتار کند تا انتقال آرام [قدرت] در افغانستان را تضمین کند». اظهارات سخنگوی وزارت خارجه چین در حالی صورت گرفت که جو بایدن در سخنانی تعجب‌آور مدعی شده بود حضور آمریکا در افغانستان موفقیت‌آمیز بوده است.
اخبار ویژه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها