کد خبر: ۴۹۴۵۷۴
زمان انتشار: ۱۴:۵۸     ۲۸ مهر ۱۴۰۰
گفت‌وگو|
رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: حدود ۱۰ روز است که در برخی از شهر‌ها با افزایش موارد ابتلا به این بیماری مواجه هستیم و از این رو به نظر می‌رسد که نزدیک شدن به پیک ششم دور از ذهن نباشد.

به گزارش پایگاه 598، سید علیرضا ناجی در گفت‌وگو با میزان در خصوص پیک ششم کرونا و زمان وقوع آن گفت: شواهدی مبنی بر اینکه احتمالا پیک‌های پنجم و ششم هم مانند موج‌های چهارم و پنجم به همدیگر وصل شوند، وجود دارد و مدت بسیار زیادی است که شاهد کاهش موارد مثبت روزانه نیستیم و در این مورد به ثبات رسیده ایم و این در حالی است که این آمار بالا است و در پیک‌های چهارم و پنجم هم چنین اتفاقی رخ داد.

وی ضمن اشاره به اینکه این خطر وجود دارد که پیک‌های پنجم و ششم پشت سر هم رخ دهند، ادامه داد: حدود ۱۰ روز است که در برخی از شهر‌ها با افزایش موارد ابتلا به این بیماری مواجه هستیم و از این رو به نظر می‌رسد که نزدیک شدن به پیک ششم دور از ذهن نباشد.

استاد تمام ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، لغو دورکاری‌ها و آزاد سازی‌هایی که در جامعه در حال انجام است بر عکس روالی است که باید صورت گیرد، افزود: همه این موارد به شدت گرفتن موج ششم دامن می‌زنند و موجب می‌‎شوند که این پیک زودتر آغاز گردد.

ویروس غالب در پیک ششم چه ویروسی خواهد بود؟

وی در پاسخ به این سوال که ویروس غالب در پیک ششم چه ویروسی خواهد بود؟، اظهار کرد: ما در ایران بررسی ژنتیکی مداوم و مشخص انجام نمی‌دهیم، اما فعلا ویروس غالب دلتا است و به نظر می‌رسد تقریبا در تمام دنیا هم این چنین باشد  ولی به طور کلی برای پاسخ به این سوال باید بررسی ژنتیکی مداوم و مناسب صورت گیرد.

تاثیر واکسیناسیون بر پیک ششم

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری درباره تاثیر واکسیناسیون بر پیک ششم توضیح داد: واکسیناسیون می‌تواند بر کاهش شدت این پیک موثر باشد، اما ما در حال حاضر پوشش واکسیناسیون بالایی انجام ندادیم و همچنین دامنه‌های زمانی انجام واکسیناسیون در کشور افزایش یافته است و هم اکنون که حدود ۳۰ درصد از جامعه تزریق دو دز واکسن را انجام داده اند، نوبت دریافت دز یادآور برای افرادی که در گروه اول واکسینه شدند، فرا رسیده است.

وی متذکر شد: درست است که طی چند روز گذشته مجوز تزریق دز بوستر به کادر درمان داده شده است، اما افراد مسن و بیماران خاص هم در گروه‌های اول واکسینه شدند و من نسبت به آن‌ها بسیار نگران هستم چرا که واکسن‌های با کفایت بالا برای آن‌ها استفاده نشده و از این رو این افراد برای تزریق دز یادآور در اولویت قرار دارند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه ما از فرصت طلایی برای انجام واکسیناسیون با سرعت بالا استفاده نکردیم، عنوان کرد: البته خوشبختانه انجام واکسیناسیون در کشور ما سرعت گرفته است، اما به نظر می‌رسد مردم چندان از واکسیناسیون استقبال نمی‌کنند و این در حالی است که با مقدار واکسنی که در اختیار داریم، انتظار می‌رود که مردم استقبال خوبی از تزریق واکسن داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه حدود ۳۰ درصد از جامعه تزریق دو دز واکسن را انجام داده اند، بیان کرد: اگر می‌خواهیم شاهد تاثیر واکسیناسیون در پیک ششم باشیم باید پوشش بالایی از واکسیناسیون را داشته باشیم و همچنین تزریق دز یادآور را برای افرادی که در گروه‌های اول واکسینه شدند را مورد توجه قرار دهیم.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها