کد خبر: ۴۹۶۱۴۵
زمان انتشار: ۱۲:۱۳     ۲۲ آبان ۱۴۰۰
به گفته دانشمندان خوردن مقدار زیادی میوه، سبزیجات، لوبیا و سایر مواد غذایی با خواص کاهش التهاب ممکن است احتمال ابتلا به زوال عقل را با افزایش سن کاهش دهد.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از مهر: تحقیقات جدید نشان می‌دهد اگر رژیم غذایی مملو از غذاهای التهابی باشد، ممکن است تا سه برابر بیشتر با افزایش سن دچار از دست دادن حافظه و مشکلات زبان، حل مسئله و سایر مهارت‌های فکری شوید.

دکتر «نیکولاس اسکارمیس»، استادیار عصب‌شناسی در دانشگاه کاپودیستری آتن یونان، می‌گوید: «رژیم غذایی حاوی مقادیر کمتر غذاهای التهابی، با خطر کمتر ابتلاء به زوال عقل مرتبط است».

هنوز مشخص نیست که چگونه رژیم غذایی می‌تواند به پیشگیری از زوال عقل و حفظ سلامت مغز کمک کند.

اسکارمیس گفت: «رژیم غذایی ممکن است از طریق مکانیسم‌های زیادی بر سلامت مغز تأثیر بگذارد و طبق یافته‌های ما، التهاب ممکن است یکی از آنها باشد.»

برای این مطالعه، بیش از ۱۰۰۰ نفر در یونان (میانگین سن: ۷۳) پرسشنامه‌ای را برای تعیین پتانسیل التهابی یا امتیاز رژیم غذایی خود تکمیل کردند. زمانی که مطالعه شروع شد، هیچکس زوال عقل نداشت. شش درصد در طی ۳ سال پیگیری به زوال عقل مبتلا شدند.

نمرات التهاب رژیم غذایی از ۸.۸۷- تا ۷.۹۸ متغیر بود که نمرات بالاتر به رژیم غذایی التهابی تر اشاره دارد. این مطالعه نشان داد افرادی که کمترین امتیاز را داشتند نسبت به افرادی که نمرات بالاتری داشتند کمتر در معرض ابتلاء به زوال عقل بودند.

هر یک نمره افزایش در امتیاز التهابی رژیم غذایی با افزایش ۲۱ درصدی خطر ابتلاء به زوال عقل همراه بود.

کسانی که کمترین امتیاز را داشتند هر هفته حدود ۲۰ وعده میوه، ۱۹ وعده سبزیجات، ۴ وعده لوبیا یا سایر حبوبات و ۱۱ وعده قهوه یا چای مصرف می‌کردند. در مقابل، افرادی که بالاترین امتیاز را داشتند در هفته حدود ۹ وعده میوه، ۱۰ وعده سبزیجات، ۲ وعده حبوبات و ۹ وعده قهوه یا چای مصرف می‌کردند.

اسکارمیس در ادامه افزود: «به طور کلی رژیم غذایی حاوی مقادیر بیشتر میوه، سبزیجات، حبوبات، چای یا قهوه، یک رژیم ضد التهابی است.»

به گفته محققان، خوردن برخی مواد خوراکی نیز نظیر انواع توت‌ها، سبزیجات پهن برگ، مغزیجات آجیلی، گندم کامل و تصفیه نشده، سیر، پیاز، فلفل، گوجه فرنگی، روغن زیتون تصفیه نشده، ماهی سرخ نشده، و مرغ در حفظ سلامت مغز مفید هستند.

محققان بر پرهیز از الگوی رژیم غذایی غربی از جمله کاهش مصرف لبنیات پرچرب، غذاهای سرخ شده یا فست فودها، شیرینی‌ها و گوشت قرمز به عنوان غذاهای التهابی تاکید دارند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها