کد خبر: ۴۹۶۳۶۰
زمان انتشار: ۱۳:۵۵     ۲۵ آبان ۱۴۰۰
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، طی گزارشی میزان اثربخشی واکسیناسیون کرونا در پیشگیری از مرگ بر اثر این بیماری را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از تسنیم: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، طی گزارشی میزان اثربخشی واکسیناسیون کرونا در پیشگیری از مرگ بر اثر این بیماری را اعلام کرد.


در این گزارش، نرخ فوت ناشی از ابتلا به کرونا در افرادی که واکسن نزده‌اند با افرادی که یک یا دو نوبت واکسن زده‌اند (به تفکیک سن) مقایسه شده است.

در محاسبه نرخ فوت، تمام موارد بستری منجر به فوت با تشخیص محتمل یا قطعی کرونا که در اورژانس‌های کل کشور ثبت شده، لحاظ شده است و صرفا به موارد با نتیجه تست PCR مثبت اکتفا نشده تا نتایج تحلیل، متاثر از خطای منفی کاذب تست نشود.

هر نمودار مرتبط با یک گروه سنی است که در بالای نمودار ذکر شده است. محور افقی هر نمودار نشاندهنده تاریخ‌های مقایسه (از 5 تیر تا 22 آبان 1400 در فواصل هفتگی) و محور عمودی، مشخص‌کننده نرخ فوت ناشی از ابتلا به کرونا در هر یک میلیون نفر جمعیت از گروه مقایسه (واکسن‌نزده یا واکسن زده) به صورت روزانه است. در تمام نمودارها، به ازای هرتاریخ مقایسه، افراد به صورت زیرتقسیم شده‌اند:

واکسن نزده: افرادی که تا تاریخ مقایسه واکسن نزده‌اند (رنگ قرمز)

یک نوبت واکسن: افرادی که تا تاریخ مقایسه یک نوبت واکسن زده‌اند یا از تاریخ تزریق واکسن نوبت دوم آنها کمتراز 14 روز گذشته است (رنگ آبی)

دو نوبت واکسن: افرادی که حداقل دو هفته قبل از مقایسه، دو نوبت واکسن دریافت کرده‌اند (رنگ سبز)

محاسبه تعداد افراد واکسن نزده در کل جامعه بر اساس تفاضل تخمین جمعیت مرکز آمار ایران در سال 1400 به تفکیک گروه‌های سنی از جمعیت واکسن زده انجام شده است.

بر اساس این گزارش، واکسیناسیون تاثیر بسیار چشمگیری درکاهش نرخ فوت ناشی از کرونا در تمامی گروه‌های سنی داشته است.

نمودارهای زیر تأثیر واکسیناسیون در گروه سنی 25 تا 49 سال را نشان می‌دهد.

نمودارهای زیر میزان اثربخشی واکسیناسیون در کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا را در گروه سنی 50 تا 74 سال نشان می‌دهد.

نمودار زیر نیز اثربخشی واکسن‌های کرونا در پیشگیری از مرگ و میر بر اثر ابتلا به این بیماری را در گروه سنی بالای 75 سال نشان می‌دهد.


بر اساس نمودارهای فوق، تاثیر چشمگیر واکسیناسیون در کاهش نرخ فوت ناشی از ابتلا به کرونا در سنین بالاتر به وضوح مشاهده می‌شود. با این وجود، احتمال فوت ناشی از ابتلا به کرونا خصوصاً در سنین بالای 60 سال به صفر نرسیده است. لذا توصیه می‌شود تداوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی حتی پس از واکسیناسیون صورت پذیرد.

سرپرست مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت تأکید کرده است که بیشترین اثر واکسیناسیون، کاهش جدی نرخ فوت ناشی از ابتلا به کرونا بوده است. با این حال، افرادی که حتی دو نوبت واکسن را دریافت کرده‌اند، کماکان در معرض ابتلا به کرونا و بستری هستند. لذا پیشنهاد می‌شود، تداوم رعایت پروتکل های بهداشتی، حتی پس از دریافت هر دو نوبت واکسن، برای جلوگیری از ابتلای افراد و شروع خیز ششم بیماری کماکان مورد تاکید قرار گیرد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها