کد خبر: ۴۹۶۴۸۷
زمان انتشار: ۱۱:۱۲     ۲۹ آبان ۱۴۰۰
در حال حاضر چندین نوع وام برای خانه‌دار کردن مستاجران وجود دارد، از ۱۰۰ تا ۸۵۰ میلیون تومان با نرخ سود پنج تا ۱۸ درصد. هر وام چه شرایطی دارد؟

به گزارش پایگاه 598، به نقل از تجارت نیوز، دولتمردان این روزها از طرح جهش مسکن می‌گویند، طرحی که قرار است چهار میلیون مستاجر را خانه‌دار کند، البته قرار است این واحدها تا پایان دولت ابراهیم رئیسی تحویل داده شود.

بیشترین وامی که خانوارها می‌توانند بگیرند وام مسکن است، البته این به این معنی نیست که هر مستاجری می‌تواند به بانک مراجعه کند و وام بگیرد، شرایط و شروط دارد.

وام در طرج جهش مسکن

بر اساس قانون جهش تولید مسکن و تصمیمات گرفته شده در شورای پول و اعتبار سقف وام مسکن در تهران ۴۵۰ میلیون تومان است. مبلغ این وام برای شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت ۴۰۰ میلیون تومان است. متقاضیان مراکز استان ۳۵۰ میلیون تومان، سایر شهرهای کشور ۳۰۰ میلیون تومان و ساکنان روستاها ۲۵۰ میلیون تومان وام در نظر گرفته شده است.

نرخ سود این وام ۱۸ درصد و اقساط آن ۲۰ ساله یعنی ۲۴۰ ماهه است. احتمالا از آنجایی که این وام به حساب سازندگان می‌رود و سند خانه تا زمان بازپرداخت در رهن بانک می‌ماند از نظر ضامن سخت‌گیری وجود ندارد.

با توجه به تفکیکی که در مبلغ وام لحاظ شده، ساکنان تهران با هفت میلیون تومان بیشترین قسط را پرداخت می‌کنند. روستایی‌ها نیز با پرداخت سه میلیون و ۸۵۸ هزار تومان کمترین قسط وام جهش مسکن را می‌دهند.

وام ۴۸۰ میلیون تومانی

مستاجران می‌توانند در این طرح ثبت‌نام کرده و وام مسکن خود را از بانک بگیرند.

در شهر تهران سقف تسهیلات مسکن انفرادی ۲۰۰ میلیون تومان، جعاله انفرادی ۸۰ میلیون تومان، زوجین ۴۰۰ میلیون تومان و جعاله زوجین ۸۰ میلیون تومان است. یعنی یک زوج تهرانی می‌توانند ۴۸۰ میلیون تومان وام مسکن بگیرند.

نرخ سود این وام نیز ۱۸ درصد با اقساط ۲۰ ساله است، اقساط آن هفت میلیون و ۴۰۷ هزار تومان برآورد می‌شود.

وام ۸۵۰ میلیون تومانی

این وام بیشترین میزان وامی است که برای خرید یا سخت مسکن پرداخت می‌شود اما شرایط آن سخت‌تر است.

در طرح جوانی جمعیت سقف تسهیلات مسکن جهت خرید و ساخت و جعاله به ازای هر فرزند ۲۵ درصد افزایش می‌یابد. همچنین زمان بازپرداخت نیز به ازای هر فرزند دو سال بیشتر می‌شود.

همانطور که گفته شد یک زوج تهرانی می‌تواند ۴۸۰ میلیون تومان وام مسکن بگیرد، در طبق طرح جوانی جمعیت به ازای هر فرزند معادل ۲۵ درصد سقف وام مسکن وام پرداخت می‌شود. با توجه به سقف ۴۸۰ میلیون تومانی، مبلغ این وام به ازای هر فرزند ۱۲۰ میلیون تومان برآورد می‌شود.

بنابراین یک خانواده با سه فرزند در مجموع ۳۶۰ میلیون تومان وام مسکن فرزندآوری می‌گیرند که با ۴۸۰ میلیون وام مسکن زوجین مبلغ کل وام ۸۴۰ میلیون تومان برآورد می‌شود.

اقساط، نرخ سود و زمان بازپرداخت این وام مشخص نیست.

وام مسکن برای روستاییان

روستایی‌ها سه نوع وام مسکن می‌توانند بگیرند.

۲۰۰ میلیون تومان: رئیس بنیاد مسکن گفته که به روستاییان وام ۲۰۰ میلیون تومانی با سود پنج درصد پرداخت می‌شود.  با توجه به این که اقساط این وام باید ۲۰ ساله (۲۴۰ ماهه) بازپرداخت شود و نرخ سود آن نیز پنج درصد در نظر گرفته شده است، هر قسط آن یک میلیون و ۳۲۰ هزار تومان برآورد می‌شود.

۲۵۰ میلیون تومان: وام ۲۵۰ میلیون تومانی در قالب طرح مسکن ملی به روستاییان داده می‌شود، یعنی فردی که در روستا زندگی می‌کند و در این طرح ثبت‌نام کند مشمول وام ۲۵۰ میلیون تومانی می‌شود.

نرخ سود وام در طرح جهش مسکن مطابق مصوبه شورای پول و اعتبار ۱۸ درصد است. زمان بازپرداخت این وام نیز ۲۰ ساله(۲۴۰ ماهه) است، بنابراین اقساط آن سه میلیون و ۸۵۸ هزار تومان محاسبه می‌شود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها