کد خبر: ۴۹۷۴۸۳
زمان انتشار: ۱۱:۳۷     ۱۶ آذر ۱۴۰۰
این کارشناس رسمی قوه قضاییه گفت: بخشی از رسالت ما همانند رسالت عموم جامعه بوده ؛ که کمک به اهداف انقلاب و در تلاش برای ریشه کنی مفسده ها ونیز رفع مشکلات جامعه باشد.ولی بخشی نیز رسالت تخصصی است؛ که بایستی براساس وصایای شهدایوکیل وحقوق داندر راستای ارتقای حوزه تخصصی خویش کوشا باشیم.

به گزارش پایگاه 598، دکتر سید جواد هاشمی فشارکی در خصوص یادواره شهدای وکیل و حقوقدان قوه قضاییه گفت: نفساینیادواره ها کاری بسیارشایسته بودهو برای شرکت کنندگان رسوب زدای غبار زندگیست و مانع کم رنگ شدن یاد و عطر وشمیم وفرهنگ شهادت ومقاومت میشود، لکن بایستی دامنه اثر گذاری این یادواره ها نسبت به مکان موجود فرا گیر شده و مانند یک رویداد بزرگ فرهنگی مذهبی درجامعه اثر گذار و شور و شعور روح بخش بوده و جامعه را عطر آگین نماید.

این کارشناس رسمی قوه قضاییه گفت: بخشی از رسالت ما همانند رسالت عموم جامعه بوده ؛ که کمک به اهداف انقلاب و در تلاش برای ریشه کنی مفسده ها ونیز رفع مشکلات جامعه باشد.ولی بخشی نیز رسالت تخصصی است؛ که بایستی براساس وصایای شهدایوکیل وحقوق داندر راستای ارتقای حوزه تخصصی خویش کوشا باشیم.

دکتر هاشمی فشارکی افزود: مرکزامور کارشناسان ووکلای قوه قضاییه ؛ تلاشهای زیادیدرسالهای اخیر کرده و ارتقاینسبتا خوبی پیدا کرده، ولی هنوز ضعفهای زیادی وجود دارد که بایستی رفع گردیده و به مطلوب نزدیک گردد .نسبت موارد خلاف ، حساسیت های خوبی بوجود آمده ، ولی برخوردها حتی باید به قراردادهای رسمی و غیر رسمی برخی وکلا و حاشیه های برخی کارشناسان کشیده شود.و رگه های ناخالصی زدوده شود .امروز وضعیت وکلا و کارشناسان قوه قضاییه با مشکلات مختلفی مواجه است و یکی از این مشکلات پذیرش وکالت توسط معدودی از وکلا که مجرمانی را با خلاهای قانونی ، را به محق می نمایانند و یا گزارش کارشناسی ای که بعلت عدم وجود معیارهای تخصصی ، کاملامتقن و یا مستدل نیست ، که این موارد ضمن تضیف احقاق حق ؛ اعتبار دستگاه قضا را تضعیف میکند.

این استاد دانشگاه بیان داشت : مرکز لازم است که باایجاد و تحرک اثر گذار کارگروه‌های اندیشه ورز موضوعی برای اجرایی شدن سیاستهای کلی نظام در حوزه قضاییتلاش نماید .تا انشاالله این فرمایش رهبر انقلاب زودتر محقق گردد : "این مسیر باید با شدت و حتی پرشتاب‌تر ادامه یابد و سند خوب، متقن، عملیاتی، غیرنمایشی، غیرشعاری و زمان‌بندی شده تحول در دستگاه قضا (بخصوص در مرکز مشاوران وکارشناسان قوه)، همچنان ملاک حرکت تحولی باشد."

ایشان اظهار داشت :بایستی مرکز وصایای شهدای ذیربط را احصا کرده و سرلوح امور خود قرار داده و در میان اعضای وابسته فرهنگ سازی کرده و الگو قرار گیرد. همچنین لازمست حقوقدان عزیز، جنبه حقوقی این وصایا را استخراج و الزامات حقوقی اجرای وصایا را جهت مطالبه گری از مسولین ومدیران و .... تبیین نمایند.

دکتر هاشمی فشارکی در ادامه گفت :از آن جا که یکی از اهداف انقلاب اسلامی، اجرای قوانین براساس مبانی اسلامی بوده ؛ که در صدد ایجاد احقاق حق ، عدالت؛ مبارزه با ظلم و هرگونه بی عدالتیمی باشد؛ قوه قضاییه بایستی ضمن عدالت محورو مقتدربودن ،بایستی از بازوان کارشناسی تخصصی متفن برخوردار باشد . در اینصورت اعتماد عمومی و اجتماعی قوه قضاییه را فراهم می‌کند و این قوه می تواند به عنوان یکی از بازوان گام دوم انقلاب در اصلاح انحراف و کارآمدی نظام نقش مهمی را ایفا نماید .و بسیج مرکز می تواند بعنوان بازرسی ویژه مشکلات مردم در مراکز قضایی را احصا و جهت رفع آن پیگیری نماید . کمک به تدوین و تحقق این بند از سیاستهای کلان قضایی: "تعیین ضوابط اسلامی مناسب برای کلیه امور قضایی از قبیل قضاوت، وکالت،کارشناسی و ضابطان و نظارت مستمر و پیگیری قوه قضاییه بر حسن اجرای آنها." که همچنان برزمین مانده است.

دکترسید جواد هاشمی فشارکی در انتها افزود: با توجه به اینکه دولت انقلابی که در راس ان رییس سابق ما تشکیل شده،واز اشنایی و اهتمام جدی برخوردار بوده و برای مرکز در یک فرصتتلقی میشود، که بایستی درجهت رفع ضعفهای موجود استمداد جویی شود، ومشارکت موثر دراستمرار اجرای سند تحول قضایی را در دوره جدید دستگاه قضایی داشته باشیمو زودتر گستره مظهر عدالت وپناهگاه ملتفراگیرشود،ضمن اینکهمرکز و اعضای آن بایستی مددکار ان دولت خدوم باشد.و همه جهت خروج از مشکلات تلاش کرده و سلامت جامعه را ارتقا بخشیدهودر راستای اهداف انقلاب و راه شهدای انقلاب، در شکل گیری تمدن نوین اسلامی مشارکت جوییم .قوه قضاییه ایران به برکت انقلاب اسلامی از مستقل ترین و اسلامی ترین قوای قضایی در جهان است و این قوه در چله اول انقلاب علیرغم مشکلات، عملکرد خوبی داشته ودر سنوات اخیرنیز در مسیر تحول قضایی قرار دارد و انتظار میرود با اجرای کامل سند تحول قضایی این قوه به تراز اول جهانی مبدل شده و الگو قرارگیرد.

لازم به یاد اوری استمراسم "یادواره کشوری شهدای وکیل وحقوقدان" با حضور مسئولین؛ وکلا، کارشناسان ومشاوران خانواده قوه قضاییه؛ بعد ازظهر شنبه 13 آذر در تالار اندیشه حوزه هنری  برگزارگردید. در این مراسم که کارشناسان رسمی، حقوقدانان، وکلا و قضات بسیجی حضور داشتند پس از اجرای سرود زنده وکیل انقلابی با هنرمندی احمدی، حاج جعفر جهروتی زاده از فرماندهان گردان تخریب، روایتگری کرد و آقای مؤدب به شاعری و آقای شهبازی به اجرای نمایش آئینی پرداختند.

دکتر قاضی زاده هاشمی ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران، دکتر بهادری جهرمی سخنگوی محترم دولت، حجت الاسلام و المسلمین غضنفرآبادی ریاست کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی و حجت الاسلام و المسلمین قدرتی معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضائیه از سخنرانان و مهمانان ویژه این مراسم بودند.در انتهای مراسم فضای این محفل نورانی و روحانی با حضور وتشییع پیکر مطهر شهید گمنام عطرآگین شد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها