کد خبر: ۴۹۸۲۸۱
زمان انتشار: ۱۰:۰۲     ۰۱ دی ۱۴۰۰
هواشناسی ایران ۱۴۰۰/۱۰/۰۱؛
سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور نسبت به بارش سنگین برف و باران در برخی مناطق هشدار و خواستار آمادگی دستگاه های دولتی برای مقابله با این شرایط شد.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از تسنیم، اطلاعیه های سازمان هواشناسی به شرح زیر است؛

توصیف سامانه اول: نفوذ توده هوای سرد همراه با کاهش قابل توجه دما 10 تا 12 درجه

زمان شروع: اوایل وقت جمعه 1400/10/03

زمان پایان: پیش از ظهر دوشنبه 1400/10/06

نوع مخاطره: کاهش نسبی دما و احتمال خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی.

منطقه اثر:

جمعه 1400/10/03 : آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان.

شنبه 1400/10/04 : مازندران، گلستان، خراسان شمالی، کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، کرمانشاه.

یکشنبه 1400/10/05 : خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، مازندران، گلستان، سمنان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، همدان، مرکزی، قم، زنجان، قزوین، البرز، تهران، اصفهان، ایلام، خوزستان.

دوشنبه 1400/10/06 : فارس، بوشهر، یزد، سیستان و بلوچستان، هرمزگان.

اثر مخاطره: احتمال خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی

توصیه:

مزارع و باغات: مصرف کودهای پتاسه (سولوپتاس) و ترکیبات بُر و روی (مانند فروت ست) و کود‌های اسید آمینه به صورت غیر مستقیم در بالای تاج درختان، جهت مقاوم‏‌سازی درختان به سرما. تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط از طریق انجام آبیاری. ایجاد پوشش بر روی نهال های جوان و درختان آسیب پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون). خودداری از انجام هرس درختان. مالچ پاشی در سطح باغات. تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به انبار ها مانند ذرت در استان سیستان و بلوچستان و مرکبات استان گیلان، مازندران و کرمان. روشن نمودن آتش و دود در مزارع پیاز و سیب زمینی استان کرمان. انجام عملیات چالکود در باغات

سالن های پرورش قارچ، گلخانه و انبار: تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن ها با توجه به کاهش دما. کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت، جهت جلوگیری از خسارت بیماری های قارچی

سالن های مرغداری و دامداری: تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن ها با توجه به کاهش دما. تهیه خوراک پر انرژی برای دام ها با توجه به کاهش دما . جلوگیری از نفوذ هوای سرد به داخل سالن ها . پایش آنفولانزای فوق حاد پرندگان در مرغداری ها با توجه به کاهش دما. مایه‌کوبی دام سبک و سنگین علیه بیماری تب برفکی با توجه به برودت هوا

استخر های پرورش ماهی: عدم کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم آبی و کاهش غذا دهی به میزان نصف نرمال به دلیل ابرناکی و کاهش دما. شکستن یخ آب سطح استخر‌ها در مناطق سردسیر جهت هوادهی به ماهی ها و عدم غذا دهی در این شرایط.

عشایر و زنبوردارای: عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل کاهش دما و تغذیه کمکی کلنی ها جهت زمستان گذرانی. مبارزه با کنه و اروا در کندوها بویژه در مناطق سردسیر

ماشین آلات و ادوات کشاورزی: تخلیه آب و جمع‏ آوری لوله ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار در مناطق سردسیر. استفاده از ضد یخ در رادیاتور ماشین‏ آلات کشاورزی و محافظت از ادوات کشاورزی با توجه به روند کاهش دما.

توصیف سامانه دوم: بارش برف

زمان شروع: اوایل وقت جمعه 1400/10/03

زمان پایان: اواخر وقت یک‌شنبه 1400/10/05

نوع مخاطره: احتمال خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی

منطقه اثر:

جمعه 1400/10/03 : اردبیل، گیلان، مازندران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، همدان، زنجان، قزوین.

شنبه 1400/10/04 : گلستان، اردبیل، گیلان، مازندران، کردستان، زنجان، قزوین، تهران، آذربایجان غربی، البرز، کرمانشاه، خراسان شمالی، سمنان.

یک‌شنبه 1400/10/05 : خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی

اثر مخاطره: احتمال خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی

توصیه:

مستحکم کردن سازه و پوشش گلخانه ها با توجه به وقوع برف بویژه در استان های ساحلی.عدم چرای دام در ارتفاعات به دلیل وقوع برفز،دودن برف از شاخه های درختان جهت جلوگیری از شکستن شاخه ها، تامین سوخت کافی برای سالن های پرورشی و گلخانه ها، تامین خوراک دام و طیور به میزان کافی بدلیل شرایط برفی.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: سه‌شنبه 1400/09/30

زمان پایان: جمعه 1400/10/03

نوع مخاطره: بارش برف، باران همراه با وزش باد شدید، کاهش محسوس دما و در مناطق گرمسیر همراه با رعد و برق.

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1400/09/30 : غرب کردستان، جنوب آذربایجان غربی،

چهارشنبه 1400/10/01 : آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان.

پنجشنبه 1400/10/02 : اردبیل، گیلان، نیمه غربی کردستان، مازندران،

جمعه 1400/10/03 : گیلان، مازندران، اردبیل و ارتفاعات استانهای قزوین، البرز، تهران.

اثر مخاطره: آبگرفتگی معابر عمومی، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید و کولاک برف در جاده‌ها، مسدود شدن جاده‌های کوهستانی و برف گیر، تاخیر یا احتمال لغو پرواز.

توصیه: آمادگی راهداری و شهرداری‌ها برای عملیات برف روبی، تجهیز خودروها به ادوات زمستانی و اطمینان از سوخت کافی، جلوگیری از هر گونه فعالیت‌های کوهنوردی، پرهیز از توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، بازگشایی آبروها و دهانه پل‌ها، عدم جابجایی عشایر کوچ‌رو، جمع آوری دام‌ها از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و آمادگی برای وزش باد شدید.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: سه‌شنبه 1400/09/30

زمان پایان: جمعه 1400/10/03

نوع مخاطره: بارش برف، باران، گاهی همراه با وزش باد شدید موقت، در برخی مناطق کاهش محسوس دما و در مناطق گرمسیر توام با رعدوبرق

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1400/09/30 : کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، نیمه شمالی فارس، خراسان شمالی، خراسان رضوی، نیمه شمالی خراسان جنوبی، یزد،

چهارشنبه 1400/10/01 : گیلان، مازندران، شمال خراسان جنوبی و جنوب خراسان رضوی.

پنج‌شنبه 1400/10/02 : آذربایجان شرقی، جنوب آذربایجان غربی، نیمه شرقی کردستان، کرمانشاه، زنجان، قزوین.

جمعه 1400/10/03 : آذربایجان شرقی، جنوب آذربایجان غربی، زنجان، قزوین، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، لرستان، تهران، البرز.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید، کولاک برف، احتمال آبگرفتگی معابر بصورت محدود، احتمال برخورد صاعقه و احتمال تاخیر در پرواز.

توصیه: پرهیز از رفت وآمد غیر ضروری بین شهری، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و عدم صعود عشایر کوچ‌رو به ارتفاعات، آمادگی دستگاه‌های اجرایی برای برف روبی در مناطق سردسیر و تجهیز خودروها به ادوات زمستانی، احتیاط در عبور از حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌ها.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها