کد خبر: ۴۹۸۶۴۰
زمان انتشار: ۱۴:۴۹     ۰۷ دی ۱۴۰۰
حجت الاسلام و المسلمین رفیعی تصریح کرد:
حجت الاسلام و المسلمین رفیعی قرآن را اصلی ترین منبع و مرجع برای شناخت حضرت زهرا (س) دانست و گفت: سبک زندگی حضرت زهرا(س) الگویی بی نظیر و کاربردی برای جامعه می باشد.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی «کارشناس مسائل دینی» در سلسله نشست های فاطمی که با موضوع نقش های سه گانه "دختر، همسر و مادر" حضرت زهرا(س) و با حضور جمعی از مبلغان به همت معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی در مرکز همایش های غدیر برگزار شد، سبک زندگی حضرت زهرا (س) را الگویی نمونه برای خانواده دانست و مطالبی را در این خصوص بیان کرد.

وی معرفی شخصیت حضرت فاطمه (س) به جامعه را امری مهم برشمرد و اظهار داشت: معرفی شخصیت والا و ویژگی های منحصر به فرد رفتاری حضرت فاطمه (س) به افراد جامعه، یک امر ضروری می باشد که مبلغان گرامی می توانند با مراجعه به قرآن، سخنان پیامبر(ص)، کلمات ائمه معصومین(ع)، مقالات نویسندگان و دانشمندان و در نهایت با مراجعه به تاریخ به این امر دست پیدا کنند.

استاد حوزه علمیه، قرآن را اصلی ترین منبع و مرجع برای شناخت حضرت زهرا (س) دانست و تصریح کرد: بعضی از آیات قرآن مانند آیه تطهیر، آیه مباهله و سوره "انسان" به صورت مستقیم بر خصوصیات رفتاری حضرت زهرا (س) و آیات دیگر همچون؛ آیه ۹ سوره حشر (يُؤْثِرُونَ عَلَى أَنْفُسِهِمْ وَلَوْ كَانَ بِهِمْ خَصَاصَةٌ) و سوره کوثر به صورت غیر مستقیم دلالت دارد.

وی در ادامه بر ضرورت ارائه الگوی صحیح و کاربردی در حوزه رفتار اشاره کرد و افزود: در جامعه کنونی جوان ها در جنگ نرمِ فضای مجازی در حال قربانی شدن می باشند؛ ضروری است مبلغان با معرفی سبک زندگی حضرت زهرا(س) و ارائه ابعاد مختلف رفتاری ایشان به مقابله با این موضوع اقدام نمایند.

حجت الاسلام رفیعی اظهار داشت: موضوع "اطاعت" در دین مبین اسلام به سه بخش اطاعت محض در برابر فرامین الهی، غیر اطاعت محض در مقابله با دشمنان و اطاعت مشروط در عرصه هایی که منجر به معصیت نسبت به خداوند متعال نباشد، تقسیم شده است. والدین توجه کنند که بعضی از خواسته های فرزندانشان آن ها را به ورطه گناه و معصیت نکشاند.

وی گفت: موضوع "احترام " در رفتارهای متقابل در خانواده و اجتماع از عواملی می باشد که مورد غفلت واقع شده است. به نظر می رسد سبک زندگی غربی موضوع "احترام " را مانعی برای حوزه رفتاری و اهداف شوم خود می داند؛ باید این فضیلت به صورت گسترده در جامعه رواج پیدا کند.

این کارشناس دینی با اشاره به بخشی از مطالب کتاب «احترام و تکریم» نوشته محمود اکبری، بیان کرد: در این کتاب، مقوله "احترام و تکریم" و حدود آن از منظر آیات قرآن کریم، احادیث و روایات معصومین(ع) بررسی و تبیین شده است. مواردی که احترام نباید باشد، مانند صاحب بدعت، متجاهر به فسق، حاکم ستمگر و... و موضوعاتی که رعایت احترام در آنها مانند احترام به خود، والدین، مقدسات دیگران و...، ضروری می باشد.

وی، خدای متعال موضوع احترام به والدین را در چهار آیه در قرآن کریم مانند آیه ۳۶ سوره نساء (وَلَا تُشْرِكُوا بِهِ شَيْئًا وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا) در کنار وحدانیت خود قرار داده است که دلالت بر اهمیت این موضوع می کند. آموزه های اسلامی و دینی وظایفی را در خصوص ارتباط با والدین همچون، دعا برای آنها، احسان و نیکی کردن، بزرگوارانه سخن گفتن و عدم منت در برابر خدماتی که به آنان می شود را سرلوحه و الگوی رفتاری فرزندان نسبت والدین قرار داده است.

این کارشناس مسائل دینی گفت: با توجه به گزاره ای تاریخی، حضرت زهرا(س) در مقام "دختر" بودن خود تمامی دستورات الهی نسبت به احترام به والدین را به صورت کامل انجام داده است. در خصوص نقش "همسری" ایشان نیز اصولی مانند اصل تکریم، حس تقدیر، محبت، آراستگی و ... نمایان بوده است. مبلغان می توانند با مراجعه به کتاب "سیره اخلاقی و سبک زندگی حضرت زهرا (س)" اثر محمدرضا جباری، با اصول مذکور آشنا شوند.

وی در پایان به اصول تربیت فرزند از منظر سبک زندگی حضرت زهرا(س) اشاره کرد و خاطرنشان کرد: تربیت فرزند در عرصه های دینی، اخلاقی، اجتماعی، عاطفی و سیاسی از مطالبی است که می توان با مطالعه سبک زندگی حضرت فاطمه(س) به آن راه یافت.

گفتنی است در این نشست با توجه به استقبال مبلغان در سراسر کشور، به صورت مستقیم و برخط از طریق تلویزیون اینترنتی بلاغ با بیش از ۹ هزار مخاطب پخش گردید.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها