کد خبر: ۵۰۲۶۵۴
زمان انتشار: ۱۰:۱۰     ۱۴ اسفند ۱۴۰۰
در پی تحریم های غرب؛
حمله روسیه به اوکراین سبب شد خط لوله گاز روسیه به اوکراین(نورد استریم ۲) مورد تحریم های آمریکا واقع شده و به طور کامل ورشکسته شود.

به گزارش پایگاه 598، مهر به نقل از پولیتیکو، شرکت نورد استریم ۲ (خط لوله روسیه به آلمان) رسماً اعلام ورشکستگی و ۱۰۶ کارمند خود را اخراج کرد.

این امر بلاشک تبعات مهمی بر بحران گازی در اروپا خواهد گذاشت زیرا این پروژه وابستگی انرژی اروپا به روسیه را افزایش ولی در عین حال اروپا را از بحران گازی را نجات می‌داد. با این حال حمله ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به اوکراین سبب شد کشورهای غربی تحریم اقتصادی شدیدی علیه این کشور اعمال کنند.

یکی از مهمترین تحریم‌های غرب و اتحادیه اروپا علیه روسیه که از همان زمان تنش‌های بین روسیه و اوکراین دائماً اعلام می‌شد بسته شدن و تعلیق خط لوله نورد استریم ۲ بوده است.

اولاف شولز، صدراعظم آلمان، یک روز پس از دستور پوتین به نیروهای روسی برای انجام مأموریت «حفظ صلح» در شرق اوکراین، گفت صدور گواهینامه خط لوله ۱۱ میلیارد دلاری گاز طبیعی سه شنبه گذشته به حالت تعلیق در خواهد آمد.

گفتنی است این خط لوله به طور کامل ساخته شده است، اما هنوز گازی از این لوله‌های به مقصد اروپا فرستاده نشده است.

ایالات متحده با لغو معافیت‌های تحریمی نورد استریم ۲ و مسئولین شرکت‌های آن، به پروژه‌ای که دردسرهای بزرگی برای بایدن و ائتلاف ترانس آتلانتیک ایجاد کرده بود، ضربه مهلکی وارد کرد.

به دنبال تحولات ژئوپلیتیک اخیر که منجر به اعمال تحریم‌های ایالات متحده برعلیه نورد استریم ۲ شد، این شرکت مجبور به فسخ قرارداد با کارکنان شد.

یکی از مسئولین شرکت گاز پروم روسیه که نیمی از سهام نورد استریم ۲ را داشت، می‌گوید: ما از این پیشرفت بسیار متأسفیم.

این امر به این دلیل صورت گرفت که غرب و شرکت‌های خصوصی برای منزوی کردن کامل روسیه به دلیل حمله غیرقانونی این کشور به اوکراین تلاش می‌کنند.

در این خصوص گرهارد شرودر صدراعظم سابق آلمان و رئیس هیئت مدیره نورد استریم ۲ می‌گوید ما روابط سودآور خودمان با روسیه را به طور کامل قطع نکردیم این در حالی است که اعضا شرکت نورد استریم ۲ و کارمندان دفتر او در اعتراض به این امر استعفا داده اند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها