کد خبر: ۵۰۵۲۹۰
زمان انتشار: ۰۸:۳۸     ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱
هشتم شوال؛
هشتم شوال یادآور غمی جانکاه در قلب مسلمانانی است که در غربت عزیزان رسول خدا مویه سر می دهند و از دیدگانشان سرشک غم می بارند .

به گزارش پایگاه 598، هشتم شوال یادآور غمی جانکاه در قلب آزادمردان و مسلمانانی است که در غربت عزیزان رسول خدا مویه سر می دهند و از دیدگانشان سرشک غم می بارند .آنچه می خوانید نوشتاری از مرحوم آیت الله العظمی صافی گلپایگانی پیرامون این ضایعه مولمه است .


بسم الله الرّحمن الرّحیم

قال الله تعالی:
(وَ ذَکِّرهُم بِأیام اللهِ)

▪️بقیع عنوان بقعه‌ای از بقاع مدینه طیبه است که حافظ آثار بخش‌های مهمّی از تاریخ صدر اسلام است و در طول چهارده قرن و اندی که از هجرت می‌گذرد همواره یادآور روزهای بزرگی است که هرکدام در معرّفی اسلام و رسالت الهی حضرت رسول اکرم صلّی الله علیه و آله از اسناد مهمّ تاریخ است.
پاسداری از این آثار و حفاظت از آنها، پاسداری از مبانی دعوت به توحید و قرآن کریم است.

▪️این آثار و سایر آثار تاریخی که در حرمین شریفین قرار دارد، همواره بین مسلمانان، با عظمت و قداست و مورد احترام بوده و هست و مردم، سیره‌ی پیغمبر، مجاهدات پیغمبر، غزوات پیغمبر، اهل‌بیت پیغمبر و اصحاب پیغمبر صلّی الله علیه و آله را در آنها می‌دیدند و از اعتبار بالا و بی‌مانندی برخوردار است.

▪️هر نقطه‌ی این دو حرم، بینش‌افزا و ایمان‌پرور است. وجود پیامبر اسلام و حواشی و اطراف وجود آن حضرت، خاندان بزرگوارش، عبدالمطّلب جدّ آن حضرت، ابوطالب عموی ایشان، فاطمه بنت اسد همسر محترم ابوطالب ـ که به منزلة مادر برای ایشان بود ـ ، همسرانش در مدینه و همسر یگانه‌اش خدیجه، سبط اکبرشان و نوادگان عالیقدر و حمزه عموی بزرگوار دیگرشان، بخش بسیار مهمّی از تاریخ اسلام است. هم‌چنین غزوه‌ی اُحد و بدر و مقامات و مساجدی مانند مولد آن حضرت، کوه تاریخی حرا و غار شریف آن ـ مرکز بعثت آن بزرگوار به سوی خلق و آغاز دعوت ـ و نیز خانه‌ی امّ‌ هانی ـ جایگاه شروع معراج ـ، و ده‌ها مکان مقدّس دیگر، همه تاریخ این دین حنیف را معرّفی می‌کند و حرمین شریفین علاوه بر کعبه‌ی معظّمه و مسجدالنّبی، نیز به اعتبار این اماکن تاریخی و محترم، دارای عالی‌ترین هویت است.

▪️امّا افسوس که بیشتر این مشاهد و مقامات را تخریب نمودند. خسـارات بزرگی به تاریخ اسـلام به واسطه‌ی ازبین بردن این اسناد تاریخی وارد شد که جبران‌پذیر نیست و پشتوانه‌های تاریخی دین مبین را ویران نمود.

▪️در دنیای کنونی که دولت‌ها و مردم به حفظ سوابق فرهنگی و مواریث افتخارآمیز خود اهتمام دارند، این مواریث عزیز منهدم گردید و یا نام آنها را عوض نمودند. هیچ امّت و هیچ فرد آگاهی، تاریخِ خود را این‌گونه ضایع نمی‌سازد.

▪️قرآن مجید، «بیت» را به وجود آیات بینات و مقام ابراهیم، معزّز و مکرّم معرّفی نموده و«مقام ابراهیم علیه‌السّلام» به این نسبت مورد احترام است.
حرمین شریفین، بقعه‌هایی دارد که بسیاری از آن‌ها منسوب به خاتم‌الانبیا حضرت محمّد صلّی الله علیه وآله وسلّم است. سزاوار است که مقامات جلیله و کریمه‌ای که همه مضاف به محمّد است، به مرور اعصار باقی بماند و مقامات محمّد در مکه و در مدینه همچون مقام ابراهیم باید معروف و مشهور باشد.

▪️همانگونه که نام ابراهیم، پیام‌آور بزرگ توحید به آن مقام جاودانگی دارد؛ نام محمّد و رسالت او به توحید و مقامات او در حرمین شریفین باید جاودان بماند و خواهد ماند. همان‌طور که تخریب مقام ابراهیم و جلوگیری از عبادت خدا و نماز در آن به عنوان شرک‌گرایی جایز نیست؛ منع از تعظیم و تکریم مقامات محمّدی ـ که هرکدام جلوه‌ی مقام ابراهیمی است ـ ، به این عناوین جایز نیست.

▪️مکان‌های مقدّس مکّه و مدینه اگرچه به نام دیگران هم باشد، همه نام و جایگاه پیامبر اسلام و شعاع نام آن حضرت است. همه مکمّل دعوت به توحید و تاریخ دین توحید و عقیده به توحید و پیام توحید و اعزاز کلمه‌ی توحید است. اگر ابراهیم به این مقام واحد یاد می‌شود؛ محمّد صلّی الله علیه و آله به همه‌ی این مقامات متعدّد یاد می‌شود که همه جاودانگی دارد.
همه‌ی مسلمانان باید مقامات اسلام را گرامی بدارند و نگذارند که این پشتوانه‌ی بزرگ تاریخی فراموش و مهجور و متروک گردد.

▪️روز هشتم شوّال، روزی است که ویران‌گری‌های این گروه از بقیع شروع شد و مراقد مطهّر و نورانی اهل‌البیت علیهم السّلام را تخریب نمودند و به هویت اسلام عزیز تاختند. لذا لازم است که همه‌ی مسلمانان، اعمّ از شیعه و سنّی و مذاهب مختلف، این روز را جهانی و جنایات آنان را محکوم نمایند و همه با هم تجدید بنای این مشاهد عزیز و احیای سوابق درخشان اسلام را مطالبه نمایند.
وَلاحول وَلا قوّه إلا بالله العلی العظیم

------------------------------------

همچنین آن مرحوم سروده ای نیز در موضوع هشتم شوال داشتند که بدین شرح است:

 

مظلومیت بقیع

خوش آن نسیم که می‌آید از کنار بقیع
خوشا هوای روان بخش و مُشکبار بقیع

 

فرشتگان ز زمین می‌برند سوی بهشت
برای غالیه‌ی حوریان غبار بقیع

 

اگر که طور تجلّی ز صدق می‌طلبی
بیا به گلشن روحانی دیار بقیع

 

دریغ و درد که از ظلم دشمنان خدا
خراب شد همه آثار بی‌شمار بقیع

 

ایا که غیرت دین داری و ولایت آل
ببار خون، عوض اشک در کنار بقیع

 

خراب کرد ستم، مشهد چهار امام
کز آن شرف به سما یافت خاکسار بقیع

 

نخست مرقد سبط نبی امام حسن
بزرگ محور اعزاز و افتخار بقیع

 

مزار حضرت سجاد، اسوه عبّاد
امین اعظم حق، رکن استوار بقیع

 

مزار حضرت باقر، عزیز پیغمبر
که بر فزوده به اجلال و اشتهار بقیع

 

مزار حضرت صادق رییس مذهب و دین
جهان علم و عمل، نور کردگار بقیع

 

قبور منهدم دیگر از تبار رسول
فزوده است بر اوضاع رنج بار بقیع

 

ز ظلم فرقه وهّابیان ناکس دون
بیا ببین که خزان گشته نوبهار بقیع

 

سعودیان عمیل یهود و صهیونیسم
ز ظلم، هتک نمودند اعتبار بقیع

 

قبور آل پیمبر، خراب و ویران است
فرشتگان همگان‌اند سوگوار بقیع

 

در این مصائب عظمی ولیّ‌عصر بوَد
شکسته خاطر و محزون و داغدار بقیع

 

کند ظهور و جهان پر کند ز دانش و داد
زند به ریشه خصم ستم‌شعار بقیع

 

قیام باید و مردانگی و همّت و عزم
که بر طرف کند این وضع ناگوار بقیع

 

وگر نه تا نشود قطع دست استعمار
جهان شیعه بود زار و دل فکار بقیع

 

حرامیان به حرم تا که حاکم‌اند رواست
که مسلمین همه باشند شرمسار بقیع

 

سلام بی‌حد و بسیار بر پیمبر و آل
درود وافر و بی‌انتها نثار بقیع

 

ز یاد مرقد ویران اولیای خدا
همیشه «لطفی صافی» است بی‌قرار بقیع

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها