کد خبر: ۵۱۰۲۸۶
زمان انتشار: ۰۹:۱۹     ۰۲ مرداد ۱۴۰۱
طبق گفته نایب‌رییس شرکت نفت بصره در امور میادین نفتی، عراق می‌تواند ۲۰۰ هزار بشکه در روز به تولید نفت خود تا پایان سال جاری میلادی بیفزاید.

به‌گزارش پایگاه خبری 598 به نقل از رویترز، طبق گفته یکی از مقامات اجرایی شرکت نفت بصره، عراق ظرفیت 200 هزار بشکه در روز تولید افزایش تولید را در سال جاری میلادی دارد.
حسن محمد، نایب‌رییس شرکت نفت بصره در امور میادین نفتی در مصاحبه‌ای گفت:«اگر از عراق درخواست افزایش تولید شود، می‌توانیم 200 هزار بشکه در روز تا پایان سال جاری میلادی به تولید خود اضافه کنیم. اما برای افزایش تولید بیشتر از این مقدار احتیاج به زمان داریم».
 وی گفت این تولید مازاد از میادین نفتی قرنه‌غربی1 و سایر میادینی که توسط شرکت‌های نفتی داخلی توسعه‌یافته تامین می‌شود.
این اظهارات دو هفته بعد از سفر رئیس‌جمهور آمریکا به عربستان به امید بستن قراردادهای نفتی و کمک به پایین آوردن قیمت بنزین صورت‌گرفته است.
قیمت نفت پس‌از تحریم روسیه توسط آمریکا و اروپا به‌خاطر حمله به اوکراین افزایش‌یافته و در ماه مارس به رکورد 139 دلار رسید.
شرکت نفت و گاز پرتامینای اندونزی 10 درصد از سهام اکسون موبیل در میدان نفتی قرنه‌غربی1 را خریداری کرده و سهم خود را به 20 درصد رسانده‌است. شرکت نفت بصره 22.7 درصد از این میدان نفتی را خریداری کرده‌است.
دولت عراق در ماه ژانویه به شرکت نفت ملی عراق اجازه داد سهام شرکت اکسون موبیل در این میدان نفتی را در اختیار بگیرد.
میدان نفتی قرنه‌غربی1 در جنوب عراق یکی از بزرگ‌ترین میادین نفتی دنیا است که ظرفیت آن بیش‌از 20 میلیارد بشکه تخمین زده می‌شود. این میدان نفتی در حال حاضر حدود 550 هزار بشکه در روز تولید دارد.
شرکت نفت بصره سال گذشته اعلام کرد اکسون به‌دنبال فروش 32.7 درصد سهام خود در این میدان نفتی به ارزش 350 میلیون دلار است.
محمد گفت اگر عراق طی دوساله آینده خط لوله‌های صادرات نفت خود از زیر دریا و دو بندر صادراتی خود را توسعه دهد، می‌تواند ظرفیت صادرات نفت خود را 3 میلیون بشکه در روز افزایش دهد.
عراق درحال‌حاضر روزانه 3.3 میلیون بشکه نفت صادر می‌کند. شرکت ساخت‌وساز و مهندسی نفت چین یک قرارداد 300 میلیون‌دلاری برای ساخت یک ایستگاه انرژی در میدان نفتی رمیله در عراق برنده شده‌است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها