کد خبر: ۵۱۱۲۳۰
زمان انتشار: ۰۹:۳۵     ۱۲ مرداد ۱۴۰۱
وزیر راه و شهرسازی در دیدار با رئیس شورای بین دولتی حمل‌ و نقل کشورهای مشترک المنافع پیشنهاد کرد: کنسرسیوم‌های مشترک دو یا چندجانبه شرکت‌های فنی و مهندسی با تضمین منافع دو طرف تشکیل شود.

به گزارش پایگاه خبری 598 به نقل از وزارت راه و شهرسازی، «رستم قاسمی» این مطلب را در دیدار «بوری کریم‌اف» رئیس شورای بین دولتی حمل‌و نقل کشورهای مشترک المنافع مطرح کرد.

علاوه بر این با توجه به پیشنهاد کریم‌اف مبنی بر مشارکت شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های راه‌سازی کشورهای مشترک المنافع، وزیر راه و شهرسازی با اشاره به پیشرفت‌ها و توانمندی‌های شرکت‌های فنی و مهندسی کشورمان با وجود وجود تحریم‌های ظالمانه غرب، پیشنهاد کرد کنسرسیوم‌های مشترک دو یا چندجانبه شرکت‌های فنی و مهندسی با تضمین منافع دو طرف تشکیل شود.

در این جلسه تبادل ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دو طرف در حوزه حمل و نقل و ترانزیت مورد تأکید قرار گرفت.

همچنین «شهریار افندی‌زاده» معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی در این ملاقات با اشاره به جایگاه ویژه جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران و قرار گرفتن در مسیر کریدورهای شمال- جنوب و شرق- غرب، آمادگی کشورمان را برای همکاری با کشورهای مشترک‌المنافع برای دسترسی آنها به دریای آزاد، خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند اعلام کرد.

بر اساس این خبر پس از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱، سازمان کشورهای مشترک‌المنافع موسوم به CIS متشکل از ارمنستان، جمهوری آذربایجان، بلاروس، قزاقستان، قزقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تشکیل شد.

توسعه مناسبات اقتصادی ایران با کشورهای عضو گروه مذکور جزو اولویت‌های کشور بوده و همکاری‌ها در حوزه حمل‌ونقل و ترانزیت با این کشورها به‌ویژه بعد از تحولات ژئوپولیتیک اخیر، به‌منظور منافع مشترک از اهمیت بیشتری برخوردار شده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها