پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم: مَثَلُ المُؤمِنِ کَمَثَلِ النَّحلَةِ ؛ لا یَأکُلُ إلّا طَیِّبا ، ولا یَضَعُ إلّا طَیِّبا **** مؤمن مانند زنبور عسل است؛ جز پاک و پاکیزه نمی‌خورد و جز پاک تولید نمی‌کند.

      
کد خبر: ۵۱۱۸۷۶
زمان انتشار: ۱۳:۲۸     ۲۳ مرداد ۱۴۰۱
رییس سازمان شیلات ایران گفت: تدوین دستورالعمل استاندارد صید از آب‌های عمیق جنوب کشور در حال انجام است که پس از نهایی شدن و تصویب این دستورالعمل، صید فانوس ماهیان از سر گرفته خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری 598 به نقل از سازمان شیلات ایران، «سید حسین حسینی» از خروج ۴۰ فروند شناور صید صنعتی فانوس ماهیان به کشورهای دیگر جهت انجام فعالیت‌های صیادی خبر داد و افزود: این امر به معنای خروج سرمایه از کشور است که امیدواریم با عزم ملی برای اجرایی شدن دستورالعمل استاندارد صید در آب‌های عمیق به حفظ سرمایه در صنعت شیلات کمک کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که هم اکنون حدود دو سال است که صید صنعتی فانوس ماهیان در آب‌های عمان تعطیل اعلام شده است، بیان داشت: قصد داریم با بازنگری در نحوه صحیح مدیریت صید از جمله ایجاد روش‌های صید استاندارد بر برداشت از ذخایر آب‌های عمیق دریای عمان متمرکز شویم.

وی تصریح کرد: برآوردهای صورت گرفته توسط مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی، ذخایر فانوس ماهیان دریای عمان را بیش از دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن اعلام کرده است.

حسینی گفت: برنامه سازمان شیلات ایران، برداشت حداقل ۱۰۰ هزار تن از این ذخایر با اعمال مدیریت صحیح از آب‌های دریای عمان است که البته این میزان برداشت می‌تواند با توجه به انجام گشت‌های تحقیقاتی سال به سال افزایش یابد.

وی ابراز امیدواری کرد؛ با رعایت ملاحظات زیست محیطی و در نظر گرفتن مشکلات اجتماعی ناشی از تعطیلی صید فانوس ماهیان در منطقه جنوب کشور بتوانیم با جذب سرمایه‌گذاران و بهره‌برداران کاملاً ایرانی نسبت به صید این‌گونه ماهیان به طور مجدد اقدام کنیم.

به گفته وی در راستای تحقق این امر پروژه تدوین دستورالعمل استاندارد صید از آب‌های عمیق در حال انجام است که بلافاصله پس از نهایی شدن و تصویب این دستورالعمل، صید فانوس ماهیان ازسرگرفته خواهد شد.

حسینی با اشاره به این که در گذشته ۹۰ فروند شناور صید صنعتی فانوس ماهیان به صید در آب‌های عمیق دریای عمان اشتغال داشتند، اظهار داشت: از این تعداد شناور، هم اکنون ۵۰ فروند در اسکله‌های جنوبی کشور پهلو گرفته‌اند و ۴۰ فروند مابقی جهت صید در آب‌های عمیق به کشورهای دیگر رفته‌اند.

وی در خصوص وضعیت بیکاری صیادان فانوس ماهیان، گفت: در حال حاضر بخش اعظمی از این صیادان بیکار هستند، اما امیدوارم با تدابیر در حال انجام مشکلات صیادان نیز با دریاروی مجدد به زودی برطرف شود.

رییس سازمان شیلات با تاکید بر اینکه شناورهای چینی دیگر در دریای جنوب اقدام به صید فانوس ماهی نمی‌کنند، عنوان کرد: برنامه‌ای داریم که صید این ماهی‌ها توسط کشتی‌ها و شناورهای کاملاً ایرانی انجام شود که در آن از نیروها و خدمه‌های ایرانی استفاده خواهد شد.

وی با بیان اینکه برداشت ماهی از قسمت‌های عمیق دریا از لحاظ علمی درست و منطقی است، گفت: این بار با اصلاح مدیریت و ناوگان‌های مناسب ایرانی و حتی خدمه‌های ایرانی که سیستم‌های پیشرفته در سطح بین‌المللی استفاده خواهیم کرد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها