کد خبر: ۵۱۸۰۹۲
زمان انتشار: ۱۳:۴۳     ۱۰ آذر ۱۴۰۱
کارشناس مسائل بین الملل در اشاره به رفتارهای اخیر دولت آذربایجان گفت که ایران می‌تواند مشکلاتی برای حاکمیت علی‌اف ایجاد کند اما این سیاست را دنبال نمی‌کند.

به گزارش پایگاه 598، حسن هانی‌زاده درباره اظهارات و مواضع اخیر آذربایجان و شخص الهام علی‌اف درباره ایران اظهار کرد: اظهارات آقای علی اف فراتر از حجم سیاسی و جغرافیای آذربایجان و با پشتوانه آمریکا، رژیم صهیونیستی و ترکیه است. متاسفانه آقای علی‌اف همان رفتار تهاجمی را پیش گرفته است که صدام حسین اوایل انقلاب اسلامی علیه ایران اتخاذ کرد اما بعد دیدیم که صدام چه سرنوشتی در سال ۲۰۳۳ پیدا کرد.

وی ادامه داد: تجربه ثابت کرده آمریکا برای رسیدن به اهداف خود از دیکتارتورهای تهی مغز برای جریان سازی علیه کشورهای منطقه استفاده می‌کند. آقای علی اف سعی دارد به لحاظ سیاسی، اقتصادی و جغرافیایی با تکیه بر کمک‌های نظامی و مالی ترکیه، رژیم اسراییل و آمریکا به نوعی ایران بزرگ را تهدید کند اما ایران قدرتی غیرتهاجمی و دارای قدرت در منطقه و جهان است. علی‌اف قبل از هر گونه اشتباه باید به داخل آذربایجان و ترکیب جمعیتی‌اش نگاه کند که بیش از هفتاد درصد مردمش وابستگی روحی و روانی و معنوی به ایران دارند.

این کارشناس مسایل بین‌الملل با بیان این‌که ایران می‌تواند مشکلاتی برای حاکمیت علی‌اف ایجاد کند اما این سیاست را دنبال نمی‌کند، اظهار کرد: علی‌اف دچار غرور کاذب شده است و به نظر می‌رسد مواضع و تهدیدات او بیش از آنکه متکی بر قدرت خودش باشد، برگرفته از فشارهای ترکیه و آمریکا علیه ایران با هدف ایجاد شکاف بین ایران و آذربایجان است.

هانی‌زاده موضع‌گیری‌های تند اخیر علی‌اف درباره ایران را در بخشی دیگر ناشی از پیروزی‌های سطحی آذربایجان در نبرد با ارمنستان دانست و گفت: این پیروزی‌ها باعث شده او دچار توهم و غرور شود و فکر کند از رهگذر تهدید ایران می‌تواند به اهداف خود و در نهایت آمریکا دست پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: اما آذربایجان و شخص آقای علی‌اف باید بداند که ایران تا کنون خویشتنداری کرده و سعی کرده است، وارد یک تنش مرزی با آذربایجان نشود، با این حال صبر ایران در برابر اظهارات سخیف او حدی دارد و اگر لازم باشد تنبیه سختی در انتظارش خواهد بود.

این کارشناس مسایل بین‌الملل تصریح کرد: منطقه تحمل یک جنگ جدید ندارد، به ویژه اینکه منطقه آسیای میانه پیچیدگی زیاد دارد و ایران ارتباط گسترده‌ای با این منطقه به لحاظ سیاسی و اقتصادی دارد، این مسایل موجب شده ایران با آذربایجان و شخص علی‌اف مدارا کند، اما قطعا این رفتار ابدی نیست و در صورت نیاز ایران عکس‌العمل سریع و جدی نشان خواهد داد.

هانی‌زاده در پاسخ به اینکه مقامات ایرانی اعلام کردند که ارمنستان خریدار پهپادهای ایرانی است، تعامل نظامی احتمالی ایران و ارمنستان ممکن به تشدید روابط تهران ـ باکو و باکوـ ایروان بینجامد؟ گفت: ایران تولیدکننده سلاح‌های متعارف و پهپاد است، مثل آمریکا و روسیه و چین و این حق ایران است به هر کشوری که بخواهد و درخواست کنند، اسلحه بفروشد. اما به این معنی نیست سلاحی که ارمنستان از ایران می خرد لزوما علیه آذربایجان استفاده کند؛ سلاح‌های ایران دفاعی و متعارف هستند. این در حالی است که علی‌اف از رژیم صهیونیستی، غرب و آمریکا انواع سلاح‌ها را دریافت می‌کند و حتی پایگاه‌های نظامی در اختیار آنها قرار داده است که این خطری مهم برای امنیت ملی ایران محسوب می‌شود.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۳
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها