کد خبر: ۵۲۰۰۵۵
زمان انتشار: ۱۳:۳۱     ۲۰ دی ۱۴۰۱
به گزارش منابع عراقی، آمریکا برای بی‌ثبات کردن امنیت عراق و احیای نسل جدید داعش در این کشور دست به کار شده است.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از پایگاه خبری المعلومه، پس از تأیید وجود کمپ‌های آمریکایی در منطقه شرق فرات سوریه و تلاش واشنگتن برای جذب تروریست‌ها از اردوگاه الهول به منظور آماده سازی آنها برای تهدید امنیت عراق و کشورهایی که مخالف حضور آمریکا و سیاست این کشور در منطقه هستند، هشدارها درباره ظهور نسل جدید داعش شدت گرفته است.

بر اساس این گزارش، خطر ظهور دوباره داعش با توجه به افزایش اقدامات تروریستی به ویژه در دیالی و کرکوک مشهود است. اگرچه برخی ناظران ضعف امنیت و موقعیت جغرافیایی منطقه را عاملی برای سو استفاده داعش می‌دانند، اما حمایت آمریکا از اعمال مجرمانه در حوزه‌های فوق الذکر، غیرقابل انکار است.

«خضر التمیمی» مشاور فرماندار دیالی در توضیح این مسئله به المعلومه گفت: تروریسم شروع به رسیدن به مناطق امن کرده است و این یک شاخص خطرناک است، زیرا وقوع چنین تخلفاتی و تکرار آن تأیید می‌کند که هیچ واکنش سریعی به اقدامات تروریستی وجود ندارد. ایجاد بازدارندگی در مقابل این اقدامات، مستلزم فعال کردن تلاش اطلاعاتی و تشدید عملیات به منظور از بین بردن بقایای داعش و خنثی کردن هرگونه تلاش آنها برای حمله به همه مناطق استان دیالی است.

از سوی دیگر، «احمد رحیم» یکی از اعضای کمیته امنیتی پارلمان عراق تأکید کرد: تکرار اختلال در اوضاع امنیتی در دیالی در نتیجه نادیده گرفتن برخی از اطلاعات دریافتی توسط سرویس‌های امنیتی در برخی بخش‌ها رخ داده است. به طوری که گروه‌های تروریستی مواد منفجره را در کنار جاده‌ها و مناطق نزدیک آن کار می‌گذارند، به ویژه زمانی که یگان‌های نظامی عراق عازم انجام عملیات بزرگ در بخش‌های دیالی و برخی شهرهای دیگر هستند.

این در حالی است که «صباح العقیلی» تحلیلگر سیاسی، در مصاحبه با المعلومه درباره حضور نظامی غیرقانونی آمریکا در مرزهای عراق و سوریه هشدار داد و تأکید کرد: این حضور غیرقانونی، امنیت دو کشور به ویژه از سوی طرف سوری را تهدید می‌کند که به دلیل شرایط فعلی قادر به اعمال کنترل بر مرزهای خود نیست. نوار مرزی سوریه نقطه شروعی برای حملات گروه‌های تروریستی به سمت عراق به دستور آمریکا است، زیرا کنترل این منطقه به دست آمریکا است و از شرایط آن برای تحرکات علیه دولت عراق استفاده می‌کند.

«عقیل الطایی» کارشناس امنیتی عراقی هم با اتخاذ موضعی مشابه هشدار داد که آمریکا از هسته‌های خوابیده داعش به عنوان اهرم فشار بر دولت عراق با هدف تحمیل سیاست‌های مخرب خود یا تهدید وضعیت عمومی امنیتی در برخی مناطق این کشور استفاده می‌کند. وی تأکید کرد که این هسته‌ها به‌ویژه پس از بازگشت خانواده‌های داعش از اردوگاه الهول و الحسکه سوریه در دولت قبلی عراق، از حمایت کامل برخوردار شدند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها