کد خبر: ۵۲۰۶۹۸
زمان انتشار: ۱۴:۴۹     ۰۴ بهمن ۱۴۰۱
رئیس مجلس دومای دولتی روسیه با اشاره به افزایش 60درصدی سهم روبل و ریال در مبادلات با ایران گفت، حجم مبادلات تجاری میان روسیه و ایران در سال گذشته 15 درصد افزایش یافته و به 4.6 میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش پایگاه 598، فارس به نقل از راشاتودی، ویاچسلاو ولودین، رئیس مجلس دومای دولتی روسیه در جلسه دولت این کشور گفت، حجم مبادلات تجاری میان روسیه و ایران در سال گذشته 15 درصد افزایش یافته و به 4.6 میلیارد دلار رسیده است.

به گفته این مقام روس، دو کشور فعالانه برای ایجاد مبادلات تجاری دوجانبه گام برمی‌دارند که «در شرایط فشار تحریم‌ها بر هر دو کشور بسیار اهمیت دارد.»

وی همچنین تفاهم نامه تجارت آزاد میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EEU) که هفته گذشته امضا شد، تحسین کرد و گفت، این توافقنامه به گسترش بیشتر تجارت روسیه و ایران کمک می کند.

به گفته ولودین، هر دو کشور در حال حاضر باید بر تقویت کارایی همکاری های دوجانبه در بخش های مالی و بانکی، به ویژه با افزایش استفاده از ارزهای ملی در تسویه حساب ها و همچنین استفاده از سیستم های پرداخت روسی «میر» و «شتاب» ایرانی، متمرکز شوند.

رئیس مجلس دومای دولتی روسیه  توضیح داد: «استفاده فعالانه‌تر از ارزهای ملی در تسویه حساب ها اهمیت دارد. تاکنون کارهای زیادی در این زمینه انجام شده است. در حال حاضر، سهم روبل و ریال در تسویه حساب های دوجانبه از 60 درصد بیشتر شده است. کار بر روی اپلیکیشن مشترک سیستم پرداخت ملی در حال تکمیل است؛ این اقدام، تاثیر تحریم ها را به حداقل می رساند اما، البته، موضوعات مربوط به همکاری دوجانبه مفید را مورد توجه قرار می دهد.»

مبادلات تجاری با ایران به تنهایی برای روسیه مهم است اما به علت موقعیت جغرافیایی ایران و این کشور به عنوان «پل لجستیکی» میان روسیه و غرب آسیا، جنوب و جنوب شرق آسیا دیده می شود.

همکاری ‌های میان دو کشور در سال گذشته و در بحبوحه تحریم های غرب علیه مسکو و تهران شتاب بیشتری گرفت. دو طرف در سال 2022، تعدادی توافقنامه برای گسترش همکاری های دوجانبه اضا کردند. این قراردادها شامل قرارداد تهاتر توربین های ایرانی، قطعات یدکی و تجهیزات هواپیما و قرارداد احداث مشترک خط لوله گاز بوده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها