کد خبر: ۵۲۱۳۸۴
زمان انتشار: ۱۴:۱۲     ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
دادستان کل کشور بااشاره به عفو اخیر رهبری گفت: تفاوت این عفو با عفو های گذشته در این بود که علاوه بر محکومین عمدی، زندانیان حوادث اخیر را هم مشمول و حتی متهمین هم در این گروه قرار گرفتند و دامنه عفو بسیار گسترده شد.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری با حضور در مجموعه زندان مرکزی اصفهان از خوابگاه‌ها، کارگاه‌های بنیاد تعاون و اشتغال زندانیان در این زندان بازدید کرد.

در این بازدید مددجویان به تشریح روند نگهداری و محاکمه قضایی خود پرداختند و به صراحت از نوع برخورد، رسیدگی های قضایی، اسکان، پذیرایی، ملاقات و در کل نوع رفتار کارکنان در زندان ها ابزار رضایت و قدردانی کردند.

دادستان کل کشور در این دیدار ها با اشاره به عفو گسترده مقام معظم رهبری و بالاخص عفو زندانیان اغتشاشات اخیر از زندانیان خواست که پس از آزادی و بازگشت به جامعه در راه خدمت به نظام و مردم گام بردارند.

وی سپس از مجموعه کارگاه‌های اشتغال و حرفه آموزی بنیاد تعاون در مجاورت زندان مرکزی بازدید و با مددجویان شاغل در این مجموعه نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

حضور دادستان کل کشور در آیین آزادی زندانیان مشمول عفو اخیر

حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور که در سفری سه روزه مهمان مدیران و مجموعه قضایی این استان بود، در آیین آزادی زندانیان مشمول عفو گسترده مقام معظم رهبری حضور یافت.

وی با اشاره به عفو اعطایی رهبر انقلاب گفت: بنده به نوبه خود از رهبر حکیم انقلاب تشکر می کنم که در آستانه پیروزی بزرگ انقلاب با این عفو، عیدی ارزشمندی را به ملت ایران و خصوصاٌ افرادی که در اثر اشتباه و غفلت گرفتار زندان شدند، به درخواست رئیس قوه قضاییه و مطالبات جامعی که شده بود، این لطف و محبت را ارائه فرمودند.

دادستان کل کشور با اشاره به نوع عفو اعطا شده گفت:فرایند دادرسی که طی شود و جرم و هر فردی به اثبات برسد، به موجب قانون محکوم می شود و باید مجازات شود.

وی ادامه داد: در قانون اساسی حق عفو به رهبری انقلاب داده شده که به درخواست رئیس قوه قضاییه با فرایندی که طی می شود؛ اگر مصلحت بدانند افراد مجرم و محکوم را عفو کنند.

منتظری در بیان نوع عفو در کشور گفت: در کشور ارائه عفو به ۲ روش است، یکی عفو مصداقی که در طول سال و ایام رضایت های مختلف با ارائه لیست و مشخصات فرد توسط ریاست قوه قضاییه پیشنهاد می شود و یکی هم عفو معیاری است که طی فرایندی توسط قوه قضاییه در خواست می شود و معیارهایی را انتخاب می کنند، که دامنه آن گسترده و فراگیر است و به مراتب بیشتر از حبس مصداقی و تعینی است.

دادستان کل کشور تصریح کرد: تفاوت این عفو با عفو های گذشته در این بود که علاوه بر محکومین عمدی، زندانیان حوادث اخیر را هم مشمول و حتی متهمین هم در این گروه قرار گرفتند و دامنه عفو بسیار گسترده شد.

وی ضمن قدردانی از حضور خیرین در این آیین گفت: از همه کسانی که در طول سال در جهت کمک و مساعدت به محکومین در زندان ها تلاش می کنند، تشکر می کنم.

دادستان کل کشور در ادامه سخنانش توصیه هایی نیز به جوانان بازداشت شده حوادث اخیر هم داشت و از آنها خواست تا مورد سوء استفاده دشمنان قرار نگیرند، چرا که برای انسان تلخ است که جوانان به جای اینکه در دانشگاه یا کار باشند و چون سرمایه های کشور هستند، مورد غفلت قرار بگیرند.

منتظری ادامه داد: یک نکته مهم در عفو رهبری انقلاب این است که این افرادی که کشته سازی کرده و خسارت به بار آوردند، مورد عفو قرار نخواهند گرفت و باید در پیشگاه قانون و مردم جوابگو باشند.

منتظری گفت: دوست داریم کسی به زندان نیفتد اما اگر این اتفاق برای او رخ داد، زندان محلی برای آموزش او باشد.

دادستان کل کشور با قدردانی از سازمان زندان ها تصریح کرد: از همکاران در سازمان زندان ها که با همه محدودیت ها و مشکلات تلاش می کنند تا زندانیان پس از بازگشت از زندان، افراد موثری در خانواده و جامعه باشند، تشکر می کنم.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها