کد خبر: ۵۲۱۹۰۱
زمان انتشار: ۱۱:۲۴     ۰۶ اسفند ۱۴۰۱
پاسخ هلال احمر درباره شرایط هوا و ظرفیت سرنشینان؛
صحبت از علت سقوط بالگرد هلال احمر حامل وزیر ورزش و همراهان در شهرستان بافت شاید اینک زود باشد چون جعبه سیاه آن تازه جدا شده، به تهران ارسال می شود و تیم ارزیاب نیز همچنان در حال بررسی است که بیشتر گمانه‌ها نیز حکایت از نقص فنی دارد اما باید منتظر اعلام رسمی دلایل شد.

به گزارش پایگاه 598، مسئولان هلال احمر که می‌گویند بالگرد پیش از حادثه مشکلی نداشته به برخی گمانه‌زنی‌های احتمالی نیز پاسخ می‌دهند که شدت وزش باد آنقدر نبوده که سبب این حادثه شود و نیز ظرفیت بالگرد نیز کمتر از وزن سرنشینان نبوده است؛ این افراد می گویند این نوع بالگرد ظرفیت حمل دستکم سه تن بار را دارد حال آنکه سرنشینان نصف این ظرفیت نیز وزن نداشتند.

تلاش خبرنگار ایرنا برای صحبت با خلبان بالگرد که اینک همچنان تحت درمان است تاکنون به نتیجه نرسیده اما مسئولان هلال احمر اظهار می دارند با وی دراین باره صحبت هایی داشته اند؛ ضمن اینکه آخرین خبرها از بررسی های فنی مربوط به علت سقوط را نیز تشریح می کنند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان کرمان در این باره با بیان اینکه جعبه سیاه بالگرد حادثه بافت باز شده است و در حال انجام مقدمات برای انتقال به تهران است گفت: این کار فنی توسط تیم های تخصصی اعزامی از مرکز در حال انجام است.

محمد امیرخانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: روز جمعه (دیروز) تیمی متشکل از کادر فنی و رییس سازمان امداد و نجات به کرمان سفر کردند و رییس این سازمان نیز از مصدومان حادثه سقوط بالگرد در بیمارستان شهید باهنر کرمان عیادت داشت.

وی با بیان اینکه تیم فنی نیز از صبح دیروز به شهرستان بافت اعزام شده و تحقیقات در مورد علت سقوط بالگرد آغاز شده است، اظهار داشت: این تیم جعبه سیاه بالگرد حامل وزیر ورزش را باز کردند تا به تهران ارسال شود.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان کرمان گفت: تیم فنی دیگری هم امروز از تهران به استان کرمان سفر می کند و جزییات حادثه سقوط بررسی خواهد شد؛ بال های ذخیره و لاستیک های بالگرد باز می شوند و پس از سبک سازی، لاشه بالگرد را به آشیانه کرمان و سپس تهران می فرستند.

وی ادامه داد: جعبه سیاه هم به تهران ارسال می شود تا علت سقوط دقیق بررسی و مشخص شود.

امیرخانی در پاسخ به اینکه اطلاعات جعبه سیاه چه زمانی استخراج و علت حادثه مشخص می شود؟ عنوان کرد: زمان دقیق آن مشخص نیست اما بایستی هماهنگی لازم با کشور روسیه به عنوان سازنده بالگرد صورت گیرد؛ ضمن آنکه ما در بازخوانی جعبه سیاه دخل و تصرفی نداریم.

بالگرد مشکلی نداشت

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان کرمان افزود: کاپیتان پرواز می گوید بالگرد مشکلی نداشته اما لحظه ای تعادل خود را از دست می دهد و او با وجود آنکه خیلی تلاش کرده آن را کنترل کند اما موفق نبوده است.

وی در پاسخ به اینکه شرایط آب و هوایی در بافت هنگام حادثه چگونه بود؟ یادآور شد: زمان حادثه باد می وزید اما به نحوی نبود که برای بالگرد خطرساز باشد.

این مسئول در هلال احمر کرمان در پاسخ به این پرسش که آیا بالگرد اضافه بر ظرفیت مسافر داشت؟ گفت: این نوع بالگرد توانایی حمل سه تن بار را دارد و وزن مسافران نیز نصف این میزان ظرفیت نبوده؛ لذا چیزی وجود نداشته که از این منظر نیز مشکل ساز شود.

وی تاکید کرد: هیچ چیز اینک مشخص نیست، شاید مشکل از نقص فنی باشد زیرا در چنین حوادثی گاهی یک اتفاق جزئی باعث یک حادثه بزرگ می شود.

آخرین وضعیت کادر پرواز

امیرخانی درباره آخرین وضعیت کادر پرواز نیز ابراز داشت:مهندس پرواز و خلبان ما نیز روز جمعه عمل جراحی داشتند که یکی شکستگی دست و دیگری مشکلی در قفسه سینه داشت که امیدوارم این افراد سلامتی خود را هرچه زودتر به دست بیاورند.

بالگرد هلال احمر حامل وزیر ورزش و همراهان عصر پنجشنبه هفته گذشته در لحظه فرود در بافت دچار سانحه شد که مشاور وزیر به علت شدت جراحات جان باخت و ۱۸ تن نیز زخمی شدند.

وزیر ورزش و یک نفر دیگر دچار ضربه مغزی شدند اما پزشکان می گویند که علائم حیاتی آنان پایدار است؛ مدیرکل ورزش کرمان نیز حال مساعدی ندارد و تلاش برای مداوای وی در جریان است.

به گفته مسئولان درمانی سایر مصدومان حادثه حال مساعدی دارند و خطر از آنان رفع شده است.

وزیر ورزش و جوانان نیز که گفته شده خطر از وی رفع شده شامگاه جمعه از طریق پرواز اورژانس به بیمارستانی در تهران انتقال یافت.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها