کد خبر: ۵۲۵۲۳۲
زمان انتشار: ۱۵:۵۲     ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۲
وزیر خارجه روسیه در پاسخ به اظهارات رئیس جمهور فرانسه که گفته بود مسکو به پکن وابسته شده است گفت: ماکرون رعیت واشنگتن شده است.

به گزارش پایگاه خبری 598، به نقل از فارس، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با تلویزیون «تزار گراد» که روز چهارشنبه در وبسایت وزارت خارجه این کشور منتشر شده است پاسخ اظهارات اخیر «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه علیه مسکو را داد.

لاوروف گفت: ماکرون احساس می‌کند که مثل یک رعیت برای ایالات متحده شده است اما هیچ کاری هم نمی‌تواند انجام دهد. 

رئیس‌جمهور فرانسه اخیرا در یک مصاحبه در اظهارات ضد روسی خود گفته بود، «روسیه عملاً متحمل یک شکست استراتژیک در اوکراین شده و به طور فزاینده‌ای به چین وابسته شده است.»

وزیر خارجه روسیه در پاسخ به این اظهارات گفت: «ماکرون باید احساس درماندگی داشته باشد، چرا که سالها درباره استقلال استراتژیک اتحادیه اروپا حرف می‌زند. او احساس می‌کند رعیت آمریکا است و از این جهت ناراحت است. به خاطر این(تلاش برای استقلال اتحادیه اروپا) تحسینش می‌کنم اما از طرفی هم کاری از دستش برنمی‌آید.

وی در ادامه خاطر نشان کرد، این واقعیت که روسیه از سال 2001 روابط خود را کشورهای جنوب شرق آسیا(آسه آن) و چین و هند  توسعه داده به این معنی نیست که مسکو از غرب روی گردان شده است. این غرب بود که از ما روی گردان شد. وقتی روابط ما با کشورهای غربی رو به افول نهاد وزن نسبی سیاستهای شرق محور ما افزایش یافت. 

سرگئی لاوروف همچنین  تاکید کرد، روسیه همیشه یک قدرت "اروپایی-اقیانوس آرام" بوده است و همواره آماده است بر اساس احترام متقابل و منافع دو جانبه با هرکسی رابطه داشته باشد. زمانی که غرب آماده همکاری برابر بود به نظر می‌رسید چشم انداز روشنی برای همکاریهای اقتصادی، انسان دوستانه و امنیتی از آتلانتیک تا اقیانوسیه وجود داشت. 

پیش از این دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین نیز در واکنش به حرفهای ماکرون گفته بود، ما قویا با این موضوع مخالفیم چون روابط ما با چین شراکتی با ماهیت راهبردی و ویژه بوده و هیچ ارتباطی با وابسته شدن به هیچ کسی ندارد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها