کد خبر: ۵۲۸۶۴۶
زمان انتشار: ۱۳:۴۰     ۱۸ مرداد ۱۴۰۲
سازمان هواشناسی با هشدار فعالیت سامانه بارشی در ۱۱ استان طی امروز از احتمال آب‌گرفتگی معابر، سیلاب ناگهانی، برخورد صاعقه و خسارت به سازه‌های موقت خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری 598، پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز در ارتفاعات و دامنه‌های البرز مرکزی، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات غرب و جنوب اصفهان، مناطقی از فارس، ارتفاعات هرمزگان و جنوب کرمان به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید روی می‌دهد.

فردا و روز پنجشنبه در ارتفاعات شمال و شرق هرمزگان و جنوب کرمان رگبار پراکنده و برای سایر مناطق کشور تا یکشنبه آینده جو پایداری پیش‌بینی شده است.

طی ۵ روز آینده در برخی مناطق شمال شرق، شرق، جنوب شرق و بخش‌هایی از مرکز کشور در برخی ساعات وزش باد شدید و در مناطق مستعد گردوخاک روی می‌دهد. این وضعیت در شمال سیستان و بلوچستان به‌ویژه منطقه زابل شدت بیشتری خواهد داشت. امروز دریای عمان و روزهای پنجشنبه و جمعه شرق دریای عمان مواج خواهد بود.

توصیف سامانه: رشد ابرهای هَمرفتی و فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۱۸

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت در مناطق مستعد خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۱۸: دامنه و ارتفاعات در مازندران، البرز و تهران، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، فارس، شرق لرستان، جنوب همدان، جنوب مرکزی، شمال شرق و غرب هرمزگان، جنوب و جنوب غرب کرمان.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال سیلاب و بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، صاعقه، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال.

توصیه: احتیاط و اجتناب از تردد، توقف و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری بویژه در اطراف رودخانه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها.

توصیف سامانه: تداوم گرادیان فشاری

زمان پایان: پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۱۹

نوع مخاطره: وزش باد شدید، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک

منطقه اثر:
چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۱۸: سمنان، تهران، قم، البرز، یزد، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، شمال اصفهان، کرمان، شمال و شرق فارس.

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۱۹: سمنان، نیمه جنوبی خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، شمال شرق فارس، یزد و نیمه شرقی اصفهان.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک و احتمال طوفان گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها، تیرهای برق و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: احتیاط و اجتناب از رفت وآمد های غیر ضروری برای افراد سالمند و بیمارهای تنفسی و قلبی، پرهیز از فعالیت‌های کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها