کد خبر: ۵۳۲۴۰۵
زمان انتشار: ۱۲:۵۲     ۲۰ آذر ۱۴۰۲
مدیرکل دفتر امور سبزی‌ و گیاهان جالیزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: طبق آمارها برای شب یلدا امسال بیش از ۱۷۰ هزار تن هندوانه پاییزی به بازار عرضه می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری 598 به نقل از تسنیم، حسین اصغری درباره وضعیت تولید هندوانه شب یلدا در سال جاری افزود: برآوردها نشان می‌دهد که در پاییز سال زراعی جاری در مجموع 325 هزار تن هندوانه پاییزه در سطح هشت‌هزار و 560 هکتار از اراضی کشت شد که از این میزان نزدیک به 170 هزار تن در آذرماه و به مناسبت شب یلدا روانه بازار می شود.

به گفته وی، برآورد تقریبی نیاز مصرف هندوانه در شب یلدا حدود 120 هزار تن است.


مدیرکل دفتر امور سبزی‌ و گیاهان جالیزی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: بر اساس اطلاعات دریافتی از استان‌ها، قیمت هر کیلوگرم هندوانه تولید پاییزه سر مزارع در روزهای اخیر به‌طور میانگین بین هشت تا 10 هزار تومان است.

وی با بیان اینکه مناطق تولید کننده هندوانه تولید پاییزه کشور در سال زراعی جاری استان های هرمزگان، خوزستان، بوشهر، ایلام و فارس است، اضافه‌کرد: به‌طور عمده استان هرمزگان با برآورد تولید 199 هزار تن هندوانه در سطح پنج هزار و 300 هکتار و خوزستان با تولید 93 هزار تن در سطح 2 هزار و 595 هکتار است.

اصغری خاطرنشان‌کرد: کل سطح کشت هندانه در سال زراعی گذشته (1402 - 1401) سه‌هزار و 14 هزارتن در سطح زیرکشت 70 هزار و 10 هکتار بوده است.

وی با بیان اینکه میانگین عملکرد تولید هندوانه در سال زراعی گذشته 43 تن در هر هکتار بوده است، تصریح‌کرد: بر اساس نتایج تحقیقات و بررسی های موسسه تحقیقات خاک و آب، میانگین نیاز آبیاری خالص این محصول در کشور چهار هزار و 490 مترمکعب در هکتار و میانگین آب مصرفی با روش‌های آبیاری تحت فشار پنج‌هزار و 613 مترمکعب در هکتار برآورد شده است.

مدیرکل دفتر امور سبزی‌ و گیاهان جالیزی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: براساس برنامه ریزی های انجام شده، تولید هندوانه در فصل پاییز با کمترین میزان مصرف آب و با بهره‌گیری از آب سبز انجام می‌شود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها