کد خبر: ۵۳۵۸۴۳
زمان انتشار: ۱۴:۵۲     ۲۶ فروردين ۱۴۰۳

به گزارش پایگاه خبری 598، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در نشست با سفرا و روسای نمایندگی‌های خارجی مقیم تهران امروز یکشنبه ۲۶ فروردین ماه در ساختمان وزارت امور خارجه:

در ۶ ماه گذشته که همه ما شاهد جنایات جنگی ترکیبی رژیم علیه مردم غزه و کرانه باختری بودیم، بارها رژیم اسرائیل در عملیات نظامی تروریستی، اماکن و مستشاران ضد تروریسم ایران در سوریه را هدف قرار داد و تعدادی از مستشاران نظامی در این حملات به شهادت رسیدند. ما ۶ ماه با در نظر گرفتن شرایط منطقه و با نگاه به اینکه به دنبال توسعه دامنه تنش نیستیم خویشتنداری کردیم اما گویا رژیم آدرس و سیگنال غلطی دریافت کرد تا جایی که در روزهای گذشته از بلندی‌های جولان با استفاده از جنگنده‌های اف ۳۵ حمله گستاخانه و ناقض حقوق بین‌الملل علیه سفارت ایران در دمشق انجام شد.

ما باز با نگاه به حساسیت‌های موجود در منطقه و با اعتقاد به خویشتنداری و عدم گسترش دامنه جنگ در منطقه بر مسیر حقوقی و سیاسی تمرکز کردیم. خواستار برگزاری نشست شورای امنیت شدیم. بیانیه‌ای به ابتکار روسیه ارائه شد و به رویه سکوت گذاشته شد. متاسفانه در اقدامی ناقض مقررات دولت‌های آمریکا، انگلیس و فرانسه مخالفت خود را با صدور بیانیه‌ای در محکومیت این اقدام اعلام کردند و مانع شدند حتی یک بیانیه حداقلی در شورای امنیت صادر شود.

نتیجه این رفتار آمریکا و دو کشور اروپایی طبعا تشویق نتانیاهو بر عبور از خطوط قرمز و نادیده گرفتن قوانین بین‌المللی است. با این حال نیروهای مسلح ما حدود ۱۰ روز منتظر اقدامات و تلاش‌های ما در عرصه بین‌المللی بودند. در ۷۲ ساعت گذشته تماس‌های وزرای خارجه، ناظر بر توصیه به ایران بر خوبشتنداری بود. ما به وزرای خارجه تماس گیرنده یادآوری کردیم ای کاش در ۶ ماه گذشته چنین توصیه‌ای را به حاکمان رژیم اسرائیل که مرتکب جنایات جنگی ترکیبی شده است و نسل کشی رقم زده است ارائه می‌دادید. چگونه است به رژیم توصیه نمی‌کنید اما به ایران که در چارچوب بین‌الملل قصد دفاع مشروع دارد توصیه به خویشتنداری می‌کنید!

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها