کد خبر: ۵۳۶۱۸۸
زمان انتشار: ۱۳:۲۴     ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
هر ساله میلیون‌ها نفر از افراد بی‌خبر قربانی کلاهبرداری‌های آنلاین می‌شوند. کلاهبرداران می‌توانند صدمات جبران ناپذیری به موجودی بانکی، شهرت و زندگی شما وارد کنند به همین خاطر هنگام مرور اینترنت باید هوشیار باشید.

به گزارش پایگاه خبری 598، هر ساله میلیون‌ها نفر از افراد بی‌خبر قربانی کلاهبرداری‌های آنلاین می‌شوند. کلاهبرداران می‌توانند صدمات جبران ناپذیری به موجودی بانکی، شهرت و زندگی شما وارد کنند به همین خاطر هنگام مرور اینترنت باید هوشیار باشید.

کلاهبرداری اینترنتی در حال افزایش است. پلتفرم آمار Statista‌ به افزایش شدید موارد کلاهبرداری در امنیت سایبری در سال 2020 میلادی اشاره کرده است‌ که بر اساس آن شاهد افزایش قابل توجه (60 درصدی) از کلاهبرداری های اینترنتی در جهان است.

رصدکنندگان روند افزایش جرایم اینترنتی در جهان، بر این باورند که در سال های اخیر شاهد افزایش بدافزارها، ابزارهای تبلیغاتی مزاحم، تروجان‌ها، فیشینگ، داروسازی و ویروس‌ها هستیم و کلاهبرداران با شیوه های مختلف اقدام به اخاذی، دزدی و کلاهبرداری می کنند به طوری که پس از اخاذی های اینترنتی، نشر اطلاعات شخصی، جعل، کلاهبرداری در اعتماد و کلاهبرداری عاشقانه بیشترین فراگیری را در بین کلاهبرداری های اینترنتی دارد.

چه اقداماتی می‌توانید برای محافظت در برابر وب سایت‌های خطرناک انجام دهید؟

در چنین شرایطی این سوال پیش می آید که چه اقداماتی می‌توانید برای محافظت در برابر وب سایت‌های خطرناک انجام دهید؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت که باید از یک هشداردهنده و برنامه های بررسی ایمنی هنگام استفاده از مرورگرهای وب استفاده کنید که خوشبختانه ابزارهای قدرتمند و برنامه‌های کاربردی مبتنی بر وب در دسترس کاربران قرار دارد.

سایر گزینه‌های سطح بالا برای محافظت در برابر وب‌سایت‌های خطرناک

نرم افزار سیستم عامل خود را به روز کنید و به روز رسانی خودکار را فعال کنید. چه از محصولات اپل یا محصولات ویندوز استفاده می کنید، مطمئن شوید که فایل های خود را همیشه به روز نگه دارید.

نرم افزار آنتی ویروس قدرتمند را نصب کنید و آن را به روز نگه دارید. ممکن است بخواهید آشکارسازهای بدافزار را به عنوان افزونه‌ها در مرورگر خود، مسدودکننده‌های پاپ آپ، شاید حتی VPN و The Onion Router اضافه کنید. برخی از برنامه‌ها ممکن است با یکدیگر سازگار نباشند، پس این را در نظر داشته باشید.

اگر از شبکه وای فای (Wi-Fi) استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که اتصال خود را ایمن کنید. هرگز از شبکه Wi-Fi ناامن (عمومی) در هنگام انجام بانکداری آنلاین، عملیات تجارت الکترونیک یا ارسال ایمیل استفاده نکنید. این به سادگی امن نیست.

قبل از اینکه روی URL تصادفی، پیام بازشو، پیام ایمیل یا پیام متنی کلیک کنید، مکث کنید. این احتمال وجود دارد که هیچ بستگان گمشده‌ای وجود نداشته باشد که بخواهد یک تُن پول، یا یک سپرده بادآورده از شاهزاده ابوظبی، یا یک سپرده اشتباه از بانک آمریکا، سیتی بانک، یا ولز فارگو به مبلغ میلیون‌ها دلار به شما واگذار کند. ‌عقل سلیم راه زیادی را برای محافظت در برابر پیشرفت‌های کلاهبرداران پیش می‌برد.

وب‌سایت‌هایی که بازدید می‌کنید چقدر ایمن هستند؟

چند نشانه کلاهبرداری سایبری

کمیسیون تجارت آمریکا به کاربران توصیه می‌کند که مراقب باشند؛ چندین نشانه وجود دارد که کلاهبرداری سایبری در شرف وقوع است. این موارد شامل موارد زیر است:

مشکلی وجود دارد که باید با آن کنار بیایید یا جایزه‌ای وجود دارد که باید ادعا کنید.
کلاهبرداران همیشه می‌خواهند چیزی را به صورت رایگان به شما بدهند  یا به شما پرداخت کنند، اما همیشه برای انتقال وجوه به اطلاعات شخصی و حساس شما نیاز دارند.

هنرمندان کلاهبردار هویت دوستان، خانواده، همکاران سازمان‌های دولتی یا کسب‌وکار را جعل می‌کنند. فن‌آوری پیشرفته به این کلاهبرداران اجازه می‌دهد تا از طریق شماره تلفن‌های جعلی با شما تماس بگیرند، از طریق پیامک شما را فریب دهند و شما را از طریق وب‌سایت‌های خطرناک هدایت کنند.


هر زمان که قرار است کلاهبرداری در یک وب‌سایت اتفاق بیفتد، همیشه تحت فشار قرار می‌گیرید که اقدام کنید، این احساس فوریت می‌گوید که شما در شرف بازرسی هستید، آژانس‌های جمع‌آوری ادعا می‌کنند که شما مبالغ قابل توجهی پول مدیون هستید یا یکی از بستگانی که مدت‌هاست از دست رفته است و مجری دارایی او به شدت نیاز دارد با شما تماس بگیرد.


گزینه‌های آهنین زیادی وجود دارد که می‌توانید برای محافظت از خود در برابر این پیشرفت‌های شوم استفاده کنید. همه ایمیل‌های کلاهبرداری را گزارش دهید، آنها را حذف کنید و فرستندگان را مسدود کنید.

اگر به طور تصادفی یک ایمیل قانونی را از یک طلبکار حذف کردید، نگران نباشید که او راه‌هایی برای تماس مجدد با شما پیدا می‌کند. قوانین سخت و سریعی وجود دارد که شرکت‌ها را از فریب دادن مشتریان خود باز می‌دارد. 

به عنوان مثال، بانک شما هرگز از شما شماره حساب یا شماره تامین اجتماعی شما را از طریق ایمیل نمی‌خواهد. اگر مشکوک هستید که یک وب‌سایت نادرست عمل می‌کند، فوراً با آن تماس بگیرید. 

هرگز به کسی اجازه ندهید اطلاعات کسب‌و کار یا زندگی خصوصی‌ شما را دریافت و از آن سوءاستفاده کند زیرا پیشگیری بهتر از درمان است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها