کد خبر: ۹۷۰۹۵
زمان انتشار: ۱۴:۰۰     ۱۳ آذر ۱۳۹۱

سایت مشرق در پی انتصاب آیت‌الله موحدی کرمانی به عنوان امام جمعه موقت تهران مطلبی درباره سوابق و فعالیت‌های او منتشر کرده است.

به گزارش ایسنا در این مطلب آمده است:

آیت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی، 81 ساله و از موسسان و چهره‌های برجسته جامعه روحانیت مبارز تهران است.

او در سال 1310 در خانواده‌ای روحانی در کرمان به دنیا آمد. پدرش‌، حجت‌الاسلام‌ حاج‌ شیخ‌ عباس‌ از روحانیون‌ و وعاظ‌ معروف‌ شهر بود و در زمان‌ رضاشاه‌ به دلیل اعتبار فراوانی که در شهر کرمان در میان مردم داشت با وجود یک‌ شکل‌ شدن‌ لباس‌، جواز داشتن لباس‌ روحانیت‌ دریافت‌ کرده‌ بود.

او تحصیلات مقدماتی‌اش را در حوزه علمیه کرمان گذراند و سپس برای ادامه تحصیلاتش به حوزه علمیه قم رفت. عراق و حوزه علمیه نجف اشرف نیز مقصد بعدی آیت‌الله موحدی کرمانی برای تحصیل علوم دین بوده است.

استادان وی در کرمان مرحوم آیت‌الله صالحی، شیخ‌الرئیس، مرحوم حجت‌الاسلام حقیقی و در قم مرحومان حضرات آیات بروجردی، داماد و آیت‌الله العظمی خمینی(ره) بودند.

آیت‌الله موحدی کرمانی در حوالی سال 1335 و در نجف اشرف نیز درس مرحوم آیت‌الله العظمی خوئی و آیت‌الله العظمی میرزا باقر زنجانی را درک کرده است.

وی همچنین مدت کوتاهی نیز در مشهد از محضر آیت‌الله میلانی بهره‌مند شد.

مباحثات علمی او در حوزه علمیه قم بیشتر با آقایان هاشمی رفسنجانی و ربانی املشی بوده و همچنین با حضرات آیات مطهری، بهشتی، مومن، جنتی، طاهری خرم‌آبادی و مهدوی کنی نیز مجالست و مؤانست داشته است.

آیت‌الله موحدی پس از مراجعت از نجف و قم، به مدت چند سال در زادگاه اصلی خود یعنی کرمان ساکن شد و سپس در سال 1348 به دعوت شهید باهنر به تهران آمد و با متمرکز کردن فعالیت‌های خود در مسجد مسلم‌ بن‌ عقیل‌ در شرق تهران، آن را به یکی از پایگاههای اصلی مبارزان ناحیه شرق تهران علیه رژیم ستمشاهی بدل کرد.

بر اساس اسناد موجود، آیت‌الله موحدی به دلیل فعالیت‌های تبلیغی علیه رژیم شاه، در کرمان نیز توسط ساواک ممنوع‌المنبر شده بود.

همچنین آیت‌الله موحدی کرمانی از موسسان جامعه روحانیت مبارز تهران به شمار می‌رود و از ابتدا تا کنون بعنوان یکی از اعضای شورای مرکزی فعالیت داشته است.

از جمله اقدامات وی در دوران مبارزه، دیدارهای متعددش با حضرت امام(ره) در نجف و کربلا بود که در این نشست‌های خصوصی برنامه‌های جامعه روحانیت مبارز را به عرض حضرت امام(ره) رسانده و متقابلاً دستورهای مهم ایشان را به اعضای شورای مرکزی جامعه منتقل می‌کرد.

وی در حزب جمهوری اسلامی نیز در تمامی سالهای فعالیت این تشکل انقلابی، بعنوان عضو شورای مرکزی و عضو داوری حزب حضور داشته است.

موحدی کرمانی در انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم کرمان برگزیده شد و پس از آن در دوره های دوم، سوم، چهارم و پنجم به نمایندگی از مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی حضور داشت.

ریاست کمیسیون امور داخلی مجلس، ریاست کمیسیون امور دفاعی مجلس و نیز نایب‌رئیسی مجلس شورای اسلامی از جمله مسئولیتهای او در خانه ملت بوده است.

وی همچنین رئیس هیات اجرایی بین المجالس نیز بوده است.

امامت جمعه کرمانشاه پس از شهادت آیت‌الله اشرفی اصفهانی نیز از جمله سوابق آیت‌الله موحدی کرمانی است؛ امامت جمعه‌ای که حضور بیشتر وی را در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل در برداشت.

وی پس از پایان دفاع مقدس نیز برای مدت 14 سال و تا سال 1384، نمایندگی ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را عهده‌دار بود.

موحدی کرمانی که هم اکنون عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو مجلس خبرگان رهبری است از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون به نمایندگی از مردم کرمان در تمامی ادوار مجلس خبرگان رهبری حضور داشته است.

آیت‌الله موحدی کرمانی اخیراً با حکم مقام معظم رهبری به سمت امامت جمعه موقت تهران منصوب شد و نماز جمعه این هفته تهران نیز به امامت وی برگزار می‌شود.

موحدی کرمانی، نفر وسط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:۱
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
ارسال نظرات
amir
UNITED STATES
۱۵:۳۱ - ۱۳ آذر ۱۳۹۱
۱
۱
81سال
پاسخ
جدیدترین اخبار پربازدید ها
پر طرفدار ترین ها