کد خبر: ۹۸۴۹۹
زمان انتشار: ۱۵:۱۰     ۱۹ آذر ۱۳۹۱
مدیریت ورزش - رئیس فدراسیون تکواندو می‌گوید: محمد بنا مثل کارگران فصلی حقوق می‌گرفت، ولی ما به مهماندوست ماهی دو میلیون و هفتصد هزار تومان می‌دادیم!

 فتح‌ا... فتحی-میثم بهرامی / کمتر از یک روز بعد از نایب‌قهرمانی تیم‌ملی تکواندو در جام‌جهانی‌ آروبا فدراسیون سیبل انتقادات شد. خیلی‌ها معتقد بودند عملکرد تیم‌ملی تکواندو ضعیف بود اما محمد پولادگر رئیس فدراسیون تکواندو نظر آنها را قبول ندارد و نایب‌قهرمانی را نتیجه بدی نمی‌داند. آن هم طبق مقررات جدید، نبود تکواندوکاران باتجربه. رئیس فدراسیون تکواندو انتقادات را تنها به بی‌خبری ربط می‌دهد. او هنوز هم مثل المپیک از کادرفنی تیم‌ملی‌‌اش راضی است. البته از برکناری رضا مهماندوست هم پشیمان نشده است.
* عملکرد تیم را در جام‌جهانی‌ چطور ارزیابی می‌کنید؟
یکی از مشکلات برای بررسی و تحلیل جام‌جهانی‌ آروبا، عدم آشنایی بعضی از منتقدان بود. این مسابقات با هیچ مسابقه دیگری قابل‌قیاس نیست. شرایط برگزاری این رقابت‌ها با نحوه و قوانین دیگر مسابقات کاملاً متفاوت بود. اما با در نظرگرفتن همه شرایط و اینکه چند بازیکن شاخص خودمان از جمله محمد باقری‌معتمد و کوروش رجلی که یک هفته مانده به مسابقات مصدوم شد را همراه نداشتیم و تیم اعزامی تیم جوانی بود و چند نفر از تکواندوکاران مثل خدامی، بیگلو، ایلخانی و مهران عسگری برای اولین بار به عضویت تیم‌ملی بزرگسالان درآمدند. فکر نمی‌کنم نایب‌قهرمانی نتیجه ضعیفی باشد.
* بعضی‌ها انتقادهایی از نتایج جام‌جهانی‌ دارند.
بیشتر منتقدان از قوانین و نحوه برگزاری این دوره که برای اولین بار به‌صورت گروهی برگزار شد، بی‌خبرند. اگر از نحوه مسابقات باخبر شوند، خیلی کارشناسانه‌تر می‌توانند تجزیه و تحلیل کنند. ما برای شرکت در این دوره از مسابقات با قوانین جدید تنها با حضور در مسابقات آزمایشی روسیه توانستیم تجربه کسب کنیم اما کره‌ای‌ها تمرینات زیادی با این قوانین داشتند و دستان‌شان پرتر از همه کشورها بود. البته کسب عنوان نایب‌قهرمانی نشان نمی‌دهد همه کارهای ما برنامه‌ریزی شده بود. ما نگاه‌مان به قهرمانی بود. به نظرم همه بچه‌ها با تجربه کمی که داشتند، خوب ظاهر شدند. البته از نتیجه فینال مسابقات راضی نیستم و فکرمی‌کنم بچه‌ها باید از تمام توان خود استفاده می‌کردند که این‌طور نشد. البته ما محمد باقری‌معتمد و کوروش رجلی را به دلیل مصدومیت درترکیب تیم‌ملی نداشتیم.
* ارزیابی شما از کادرفنی چیست؟
بعد از المپیک، کادرفنی دو رویداد پیش‌رو داشت. اولین رویداد مسابقات بین قاره‌ای روسیه و دیگری جام‌جهانی‌ آروبا. در روسیه ملی‌پوشان آبروداری کردند. اگر تکواندوکاران ایران نبودند، قطعاً قاره آسیا بر سکوی قهرمانی نمی‌ایستاد. از11امتیازی که قاره آسیا گرفت، هفت امتیاز آن را تکواندوکاران ایران به ‌دست ‌آوردند. به همین دلیل به کادرفنی نمره منفی نمی‌دهم. البته ایرادهایی هم وجود دارد که باید به‌صورت کارشناسی رفع شود اما بدان معنا نیست که کادرفنی تغییر نکند.
* مهمترین برنامه‌های تکواندو درآینده؟
سال آینده و در فاصله یک ماه دو رویداد مهم بازی‌های کشورهای اسلامی اندونزی مردادماه و رقابت‌های جهانی مکزیک تیرماه را پیش‌رو داریم. در بازی‌های کشورهای اسلامی شرایط سختی را پیش‌رو داریم، چون ما علاوه بر اینکه برای مدال و سکو می‌رویم بلکه باید از جایگاه جهانی خود دفاع کنیم اما کشورهای اسلامی دغدغه ما در رقابت‌های جهانی را ندارند، به همین دلیل تمام تمرکز خود را روی بازی‌های کشورهای اسلامی می‌گذارند. به همین دلیل ما نباید ریسک کنیم. با اهمیت بازی‌های کشورهای اسلامی و نگاه مسئولان کشورمان به حفظ جایگاه‌مان در این دو رویداد تلاش می‌کنیم دو تیم‌ملی قدرتمند و با دو کادرفنی متفاوت آماده و راهی این مسابقات شوند. مسابقات کشورهای اسلامی خیلی مهم است. زمان کمی داریم و طبق بررسی که کرده‌ایم، در رشته‌های مدال‌آورکاروان ایران با 350 تا 400 نفر اعزام می‌شود.
* کادرفنی این دوتیم کدام مربیان هستند؟
در حال حاضر گزینه‌های بسیاری داریم اما اجازه بدهید پس از بررسی و تأیید شورای فنی اسامی را اعلام کنیم.
* اردوها از کی شروع می‌شود؟
در شرایط فعلی امکانات برگزاری اردوها را نداریم. در شرایط مالی بدی هستیم. یک رقم بالایی بدهی داریم و اگر مشکلات‌مان برطرف نشود، برای جام فجر قطعاً با مشکل روبه‌رو می‌شویم. در جلسه‌ای که در همین رابطه با افشارزاده دبیرکل کمیته ملی المپیک داشتیم، ایشان قول مساعد دادند.
* از جام فجر تکواندو چه خبر؟
برای شرکت در جام فجر تکواندو تاکنون 9 کشور ازجمله روسیه، هندوستان، کرواسی، عراق ، افغانستان، تونس، اوکراین، عربستان و فرانسه اعلام آمادگی کرده‌اند. ضمن اینکه چند کشور دیگر هم به‌ صورت شفاهی آمادگی خود را اعلام کردند اما هنوز اسامی بازیکنان خود را ارسال نکرده‌اند. بیست و چهارمین دوره مسابقات بین‌المللی تکواندو جام فجر اول و دوم دی‌ماه در سالن خانه تکواندو برگزار می‌شود. قصد داشتیم این بازی‌ها را در یکی از سالن‌های شهید افراسیابی و یا آزادی برگزار کنیم اما به دلیل مشکلات مالی در خانه تکواندو برگزار می‌کنیم تا هزینه‌هایمان کاهش پیدا کند.
* ظاهراً پومسه‌روها با هزینه شخصی به کلمبیا رفتند؟
پومسه‌روها خیلی زحمت ‌کشیدند. نزدیک به سه ماه سخت تلاش کردند تا به آمادگی مطلوبی دست پیدا کنند اما به دلیل مشکلات مالی نمی‌توانستیم با ترکیب کامل در رقابت‌های جهانی شرکت کنیم، به همین دلیل و با اختیاراتی که به کانگ سرمربی کره‌ای تیم‌ملی پومسه دادیم، از او خواستیم پومسه‌روهایی که از شانس مدال‌آوری کمتری برخوردارند، حذف کند. روی همین اصل دو تکواندکار مرد و زن که شانس کمتری داشتند، خط خوردند اما آنها پیشنهاد دادند با هزینه شخصی به این مسابقات بیایند و هزینه بلیت خود را پرداختند و بقیه ملی‌پوشانی که به رقابت‌های جهانی اعزام شدند با هزینه فدراسیون و کمیته ملی المپیک اعزام شدند.
* چرا از مربیان لیگی در کادرفنی تیم‌ملی استفاده نمی‌شود؟
متأسفانه بعضی از مربیان و رسانه‌ها، فقط قرار گرفتن در کادرفنی بزرگسالان را تیم‌ملی می‌دانند. درصورتی که ما تیم‌های ملی دیگری را در رده‌های مختلف داریم. مثلاً مسابقات غرب آسیا که رحیم صالحی به عنوان مربی و تیمش را به عنوان تیم‌ملی اعزام کردیم و یا اینکه خلیفه سرمربی دانشگاه آزاد عضو شورای فنی تکواندوست. ایشان در مسابقات جهانی 2007 چین یکی از کمک‌مربیان بود. چندین دوره به عنوان سرمربی دانشجویان به یونیورسیاد جهانی اعزام شد. همه این اعزام‌ها با حمایت فدراسیون صورت گرفته و ان‌شاءالله درآینده نزدیک از مربیان لیگی دیگر هم که کارنامه خوبی دارند، در سطوح مختلف تیم‌های ملی استفاده می‌کنیم.
 * ملاقات با وزیر ورزش برای چه بود؟
ملاقات با وزیر ورزش درباره عملکرد فدراسیون و برنامه‌های آینده بود. وزیر ورزش دیدگاه حمایتی داشتند و خواستار آن شدند تا برنامه‌هایمان را با جدیت پیگیری کنیم.
* از برنامه‌های جدید فدراسیون جهانی بگویید.
فدراسیون جهانی می‌خواهد در آینده نزدیک مسابقات جهانی نوجوانان را در دو رده‌ سنی 12تا 14 سال و 15 تا 17 سال راه‌اندازی کند که این خود فصل جدیدی در تکواندوی جهان ایجاد می‌کند. یکی دیگر از مواردی که فدراسیون جهانی برای انتخابی سهمیه المپیک برزیل در تقویم جدید خود گنجانده، برگزاری مسابقات گرندپریکس است که بین 32 تکواندوکاری که رنکینگ اول جهان را در اختیار دارند، برگزار می‌شود و سه سهمیه المپیک در این مسابقات تقسیم می‌شود.
* رده‌بندی پومسه قهرمانی جهان تغییر می‌کند؟
رده‌بندی پومسه قهرمانی جهان تاکنون براساس رنگ مدال بوده اما پیشنهاد کردیم که رده‌بندی براساس امتیازات محاسبه شود که مورد موافقت قرار گرفت. برهمین اساس از دور بعد مسابقات قهرمانی جهان و بازی‌های کشورهای اسلامی اندونزی رده‌بندی بر اساس امتیاز محاسبه می‌شود نه رنگ مدال.
* بهتر نبود مهماندوست را برکنار نمی‌کردید؟
اولاً من اصلاح می‌کنم که ما مهماندوست را برکنار نکردیم، نمی‌دانم چرا این باور غلط دائماً تکرارمی شود. بارها گفته‌ایم ما مهماندوست را برکنار نکرده‌ایم بلکه خودش استعفا داد. آقای مهماندوست مدعی بود که حقش را خورده‌ایم. البته ایشان چند ماه پیش هم از ما شکایت کردند و عنوان کرده بودند که چرا حق بیمه او را پرداخت نکرده‌ایم و محکوم هم شد و یا همان موقع که گفته بود ما حقش را خورده‌ایم، محاکم قضایی بودند، شکایت می‌کرد و حقش را می‌گرفت. چرا کشاند به تلویزیون و رسانه‌ها؟ مهماندوست باعث شد یک نگاه غلط در مردم نسبت به فدراسیون به ‌وجود آید. اصلاً این‌طور که او گفته، نیست. ما حق هیچ‌کس را نخورده‌ایم بلکه غیرقانونی است که با یک سرفصل دو تا پرداخت داشته باشیم. این را می‌توانید از همه آنهایی که حسابداری دولتی و امور مالی می‌دانند بپرسید. آیا ما می‌توانستیم با یک سرفصل دو تا حقوق پرداخت داشته باشیم. حتی نمی‌توانستیم تجمیع کنیم چون در نامه کمیته ملی المپیک نوشته شده بود پنج میلیون تومان. ما با مهماندوست قرارداد داشتیم، او چطور قرارداد را امضا کرد و بعد می‌گوید سر من را کلاه گذاشته‌اند.
* مگر کمیته ملی المپیک این حقوق را نمی‌داد؟
بودجه‌ای که کمیته ملی المپیک برای فدراسیون‌ها تعیین می‌کند 8 سرفصل دارد که شامل حقوق کادرفنی، بازیکنان، هزینه اردوها، اعزام‌ها و... است. هر دو، سه ماه حسابرسی کمیته می‌‌آید و همه فاکتورهایی که داده‌ایم را براساس همین سرفصل‌ها تسویه و دوباره شارژ مالی می‌کنند. در این سرفصل حقوق ماهانه مربیان پنج میلیون تعیین شد و پولی که کمیته ملی المپیک پرداخت کرد تحت همین مبلغ بود.
* افشارزاده گفته بود این حقوق ربطی به حقوق فدراسیون ندارد.
آقای افشارزاده اشتباه کرد. ما هم به حرمت کسوت او سکوت کردیم. آقای افشارزاده مصاحبه کرده بود که این حقوق ربطی به حقوق فدراسیون ندارد. من به او گفتم آیا من از بودجه‌ای که کمیته به فدراسیون می‌دهد خرج نمی‌کنم؟ آیا می‌توانم با یک سرفصل دو تا پرداخت داشته باشم؟ اگر غیر از این است چرا در نامه خود ننوشتید این مبلغ جدای از حقوقی است که مهماندوست می‌گیرد. در جلسه هیأت اجرایی کمیته ملی المپیک سر پنج میلیون هم بحث داشتم و گفتم اشتباه می‌کنید. ما الان دو میلیون و هفتصد هزار تومان حقوق به سرمربی می‌دهیم. اگر پنج میلیون بدهیم، افزایش صددرصدی می‌شود و این منطقی نیست که آقای افشارزاده گفت این حقوق فقط تا المپیک است. سپس پیشنهاد دادم به جای این افزایش حقوق همانند قهرمانان برای مربیان هم پاداش در نظر بگیرند تا بین مربیان انگیزه ایجاد شود و مربیان برای رسیدن به این پاداش‌ها تلاش کنند چون معتقد بودم اگر حقوق‌ها افزایش پیدا کند، هیچ انگیزه‌ای برای مربیان ایجاد نمی‌شود و مربی هم فقط حقوقش را می‌گیرد.
* چطور فدراسیون‌های کشتی و وزنه‌‌برداری پنج میلیون را به مربیان دادند؟
آنها تصمیم خودشان بود و حتماً برای این کار جواب داشتند و یا این موضوع را حل کرده‌اند. ضمن اینکه حقوق دو میلیون و هفتصد هزار تومانی که ما به مهماندوست می‌دادیم، بالاترین حقوق بین مربیان غیرتوپی بود. درباره حقوق آقای محمد بنا از یزدانی‌خرم سؤال کردم وگفتم چقدر به بنا حقوق می‌دهد، گفت یک میلیون و دویست هزار تومان البته به‌صورت روزمزد. یعنی اگر اردوها تعطیل باشد و یا ایشان لیست حضور و غیاب را امضا نکند از این مبلغ کسر می‌کنیم. اسنادش موجود است.
*یعنی محمد بنا مثل کارگران فصلی حقوق می‌گرفت؟
بله. ولی در تکواندو، در این چهار سال حتی ماه‌هایی که اردوها تعطیل بود ما حقوق مربیان را قطع نکردیم. اگر شما یک مربی پیدا کردید که چنین حقوقی دریافت می‌کرده، من هرچه شما بگویید، می‌دهم.
* این حقوق برای مربیان المپیکی کم نبود؟
نه، چون شما این حقوق را با مربیان فوتبال مقایسه می‌کنید ولی من با مربیان تمام دنیا. هنگ مایر سرمربی هلندی تیم‌ملی فرانسه که رزومه خیلی خوبی در تکواندوی جهان دارد، ماهانه سه هزار دلار می‌گیرد.
* از رفتن مهماندوست پشیمان نیستید؟
مهماندوست چهره‌ای از خودش نشان داد و باعث شد من بارها استغفار کنم که چرا باعث شدم فردی با این ادبیات و طرز فکر شاخص شود و حالا شما و خیلی‌ها که از این مسائل اطلاع ندارند، فکر می‌کنند به او ظلم شده است. با ادبیاتی که مهماندوست برای ما به کار برد، یک لحظه هم فکر نمی‌کنم اشتباه کرده باشم.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها