کد خبر: ۱۲۵۶۷۱
زمان انتشار: ۱۳:۴۵     ۲۷ فروردين ۱۳۹۲
آیا کسی بر روی کار معاونت‌های سازمان صداوسیما نظارت می‌کند؟
سرویس نقد رسانه 598 به نقل از رجانیوز: از همان زمانی که بعد از انتقادات کم‌سابقه‌ی مردم متدین، خانواده‌ها، کارشناسان اجتماعی و فعالان جبهه انقلاب و حتی کشیده شدن کار به تحصن گروهی از طلاب قم، «علی دارابی» جلسه‌ی تقدیر ویژه‌ای را از عوامل سریال مبتذل «ساختمان پزشکان» برگزار کرد و در آن حتی به انتقادات «عالي‌ترين دستگاه‌هاي کشور» از محتوای نامناسب این سریال اشاره کرد و گفت که: « به نظر من سريالي که انتقاد به همراه دارد بدين معناست که بيشتر ديده شده است. انتقادهايي که مي‌شد ما به گروه منتقل مي‌کرديم اما ما در عالي‌ترين دستگاه‌هاي کشور از کار شما دفاع کرديم. حتي بعضي مواقع باعث سوءتفاهم مي‌شد و مي‌گفتند اين سريال سبک سريال غربي هست؛ خانواده را نابود مي‌کند، خانواده‌اي در آن ديده نمي‌شود و... ما هم در مقام توضيح برمي‌آمديم.» کاملا مشخص بود که رئیس تلویزیون جمهوری اسلامی به این راحتی‌‌ها دست از سر سریال فاخرش! برنخواهد داشت و به همین زودی‌ها باید منتظر اتفاقات بعدی باشیم.

درست چند روز بعد از این جلسه - طبق آن چیزی که پیش‌بینی هم می‌شد- خبر رسید که مدیران ارشد تلویزیون دستور ساخت قسمت دوم «ساختمان پزشکان» را داده‌اند و نویسندگان سریال مشغول نوشتن سری جدید هستند و با اینکه اعلام این خبر نیز  موج جدیدی از اعتراضات را به همراه داشت، اما روند تدارک تولید قسمت جدید متوقف نشد تا اینکه با تولید و پخش گسترده مستند «ضلع غربی ساختمان پزشکان» ظاهرا مسئولان رسانه‌ی ملی ناچار شدند تا اطلاع ثانوی جلوی ساخت سری جدید را بگیرند.
 
با این وجود اما از همان روزهای پایان «ساختمان پزشکان» تا به همین امروز بازپخش غیررسمی سریال در قالب میان‌برنامه‌هایی پرتکرار در چند شبکه و بصورت همزمان ادامه داشت و می‌توان ادعا کرد تقریبا روزی وجود نداشت که حداقل چند دقیقه از سریال محبوب جناب دارابی در قالب یک آیتم و میان‌برنامه به روی آنتن نرود.
 
تا اینکه در روزهای اخیر در یک اتفاق عجیب دو شبکه «آی‌فیلم» و «تماشا» با پخش آنونس‌هایی، همزمان از پخش مجدد این سریال پرحاشیه خبر دادند. اتفاقی که بیش از گذشته‌ سوال‌هایی جدی را در رابطه با رویکردهای مدیریتی سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی مطرح می‌کند.
 
این اتفاق قطعا از آن دست اتفاقاتی‌ست که با هیچ منطق و استدلالی قابل تحلیل و تفسیر نیست و خبر از یک نابسامانی و سوءمدیریت عجیب و غریب در مدیریت ارشد بزرگترین دستگاه فرهنگ‌ساز جمهوری اسلامی می‌دهد. اتفاقی که برای آن نامی جز «حاشیه‌سازی‌های بیهوده» برای دستگاه مهم و استراتژیکی مثل صداوسیما و «ترجیح میل شخصی به منافع جامعه» و همچنین «لج‌بازی و دهن‌کجی به قاطبه‌ی جامعه‌ی مومن ایران» نمی‌توان گذاشت.
 این اتفاق البته از یک جهت دیگر نیز قابل بررسی‌ست و نشانگر سوءمدیریت در راس سازمان صداوسیما. پخش همزمان یک سریال از دو شبکه مشابه صداوسیما یعنی «آی‌فیلم» و «تماشا» مصداق بارز موازی‌کاری و رقابت بیهوده این دوشبکه است. مسئله‌ای که در همان روزهای آغاز به کار شبکه «تماشا» توسط بسیاری از کارشناسان و منتقدین تذکر داده شد اما مسئولان تلویزیون آن را تکذیب کردند.
 
برای درک درست این رقابت باید این نکته بسیار مهم را مدنظر داشت که مدیریت شبکه «آی‌فیلم» در اختیار معاونت برون‌مرزی سازمان صداوسیما قرار دارد و در واقع این معاونت توانست با افتتاح شبکه پخش سریال «آی‌فیلم» از لحاظ جذب مخاطب داخلی هم گوی سبقت را از تمام شبکه‌های تحت مدیریت معاونت سیما برباید. بنابراین بسیاری از کارشناسان با توجه به همین موضوع افتتاح شبکه «تماشا» توسط معاونت سیما را نوعی رقابت درون سازمانی با معاونت برون‌مرزی تلقی کردند و بر همین اساس افتتاح این شبکه را امری غیرضروری و بلاوجه توصیف کردند، گزاره‌ای که حالا با رقابت بی‌مورد و عجیب این دوشبکه برای پخش همزمان یک سریال مسئله‌دار به واضح‌ترین شکل ممکن به اثبات رسیده است.
 
این اتفاق و اتفاقات مشابه این قاعدتا بیش از آنکه نشانگر سوءمدیریت و تصمیم‌های غلط در معاونت‌های مختلف صداوسیما باشند نشانگر عدم توانایی کافی شخص اول صداوسیما، مهندس ضرغامی، در نظارت بر روی معاونت‌ها چه از لحاظ محتوای برنامه‌های تولیدی و چه از لحاظ موازی‌کاری‌ها و رقابت‌های بیهوده‌ی درون سازمانی‌ست که متاسفانه علاوه بر اینکه باعث حیف و میل بیهوده از بیت‌المال خواهد شد با پخش چندباره‌ی بعضی سریال‌های بی‌محتوا ضربه‌‌های جدی‌تری به خانواده‌ها خواهد زد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:۳
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
ارسال نظرات
صفری
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۵۸ - ۲۹ فروردين ۱۳۹۲
۰
۰
در اوایل من این سریال را مرتب می دیم و تبلغ هم می کردم اما در لایه های زیرین و آشکارش یکنوع هنجارشکنی مشاهده می شد. موارد زیادی ناهنجاری در این فیلم دیده می شد که هر کدام برای عدم تماشای آن کافی بود. بی احترامی بسیار مکرر و خشن توسط ÷سر و زن خانواده به پدر - ورود مرد غریبه به حریم خصوصی زن وش شوهر بدون اجازه و سرزده و پی در پی- زنانی با روحیه بسیار خشن و غیر عادی _ عدم رعایت حریم خصوصی خانواده و ورود بدون اجازه مردان نامحرم به خانواده - اهدای هدایای کاملا زنانه به خانم ها از سوی مردان نامحرم و غریبه - گاهی رگه های همجنس بازی در برخی صحنه ها بخصوص جایی که پدر پول هایش را می خواست به فرد شریک بدهد کاملا مشخص است - از فرهنگ اومانیستی و قبح زدایی از روابط زن و مرد غریب و ضدیت با هنجارهای اجتماعی در این فیلم بسیار زیاد دیده می شود ...
پاسخ
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۱۷ - ۳۰ فروردين ۱۳۹۲
۰
۰
ما این سریالو دیدیم بسیار سریال خوب وبا محتوا بود که مشکلات اجتماعی رو نقدمیکرد هیچ چیزه زشت بدی هم توش نبود بعضیها خیلی جوگیرن بخدا
پاسخ
رضا گلشن
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۸:۰۷ - ۳۱ فروردين ۱۳۹۲
۰
۰
از دست ما که کاری برنمیاد ولی اگه نظرخواهی کنند رای منفی به پخش آن میدم
پاسخ
جدیدترین اخبار پربازدید ها