کد خبر: ۱۴۸۵۷۵
زمان انتشار: ۰۰:۱۳     ۲۴ تير ۱۳۹۲
سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس اعتقاد دارد شرایط این تیم برای حضور در سیزدهمین دوره رقابت‌های لیگ برتر خوب است اما برخی نمی‌خواهند این تیم آرامش داشته باشد و به دنبال برهم زدن تمرکز و هماهنگی سرخپوشان هستند. علی دایی اعتقاد دارد حاشیه‌هایی که در مورد ایجاد تغییرات در مدیریت باشگاه مطرح شده است، بازیکنان را ذیت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی دایی در گفتگو با سایت باشگاه پرسپولیس به سوالات متعددی درباره وضعیت کنونی تیم، نقل و انتقالات، مباحث مدیریتی و سایر مسائل مرتبط با تیم و باشگاه پاسخ داده است.
 
- ابتدا درباره روند آماده‌سازی تیم توضیح دهید؟
دایی: ما طبق برنامه از پیش تعیین شده در حال آماده‌سازی تیم برای حضوری قدرتمندانه در فصل پیش رو هستیم. بیش از 50 جلسه تمرینی داشته‌ایم و خوشبختانه تا امروز روند بسیار خوبی را در پیش گرفته‌ایم. تمرینات، اردوها و بازی‌ها خیلی خوب و منظم برگزار شده و بازی با سایپا که چهارشنبه شب برگزار می‌شود دهمین و آخرین بازی تدارکاتی ما قبل از شروع فصل خواهد بود. بازیکنان پرسپولیس در این مدت کارشان را به بهترین نحو انجام داده‌آند. انگیزه خوبی در نزد آنها می‌بنیم. رقابت خوبی بین نفرات برقرار شده، همدلی و صمیمت خوبی هم بین بچه‌ها حکمرفاست. همه چیز خوب است، البته اگر بگذارند.
 
* درباره این «بگذارند» اتفاقا سوالاتی مد نظر ماست. از بازی‌های تدارکاتی گفتید، هشت بازی بدون باخت. این نکته بسیار خوبی است. مگر نه؟
 - اتفاقا باختن، بردن یا مساوی کردن در بازی‌های تدارکاتی اصلا مد نظر ما نبوده و نیست. شما کمی دقت کنید به این نتیجه می‌رسید که اکثر بازی‌های تدارکاتی ما زمانی برگزار شده که صبح همان روز یا یک روز قبل از آن سنگین‌ترین تمرینات را داشته‌ایم. پس اگر دنبال بردن بودیم، صبح روز بازی تمرین سخت نمی‌کردیم. ما اهداف دیگری در این بازی‌ها داشتیم که به آن رسیدیم. البته اینکه تیم نباخته، خودش یک نکته مثبت است و نشان‌دهنده شخصیت مبارزه‌طلبی و جاه‌طلبی بازیکنان. این خیلی خوب است. ما نباید به این مسائل بسنده کنیم.

اگر دو بازی مقابل فولاد و سایپا را هم ببریم، مهم نیست. ببازیم هم مهم نیست. مهم این است که در این بازی‌ها به اهداف مدنظر برسیم. هماهنگی تیمی را افزایش دهیم. ضعف‌ها را از بین ببریم و آماده شویم برای بازی‌ها. ما باید تیمی بسازیم که نه تنها اهل باخت نباشد بلکه گلی هم دریافت نکند. ان‌شاءاله که بتوانیم در سایه حمایت همه‌جانبه و پرشور هواداران فصل را خیلی خوب شروع کنیم. متاسفانه پرسپولیس در سال‌های اخیر فصل را خوب شروع نکرده و از همان اول به دلایلی به مشکل خورده. امسال ان‌شاءاله اینطور نمی‌شود. ما باید خوب شروع کنیم و برای رسیدن به این هدف با تمام وجودمان داریم کار می‌کنیم. هواداران هم ان‌شاءاله مثل اعضای تیم سنگ‌تمام خواهند گذاشت و همه‌ جوره از تیم حمایت می‌کنند.
 
* حمایت همه جانبه تا دقیقه 90 چه میزان در موفقیت تیم تاثیر دارد؟
-
خیلی زیاد. خوشبختانه پرسپولیس هواداران قدرشناسی دارد. آنها فصل قبل برای تیم سنگ‌تمام گذاشتند. تیم تا دوازدهم جدول پایین آمده بود اما تعداد هواداران پرسپولیس در استادیوم دو، سه برابر سایر تیم‌ها بود. همین حمایت‌ها باعث شد تیم خودش را بالا بکشد. ان‌شاءاله که از اول فصل بتوانیم نتایج خوبی بگیریم. ان‌شاءاله که شرمنده این هواداران خوب و بامعرفت نباشیم. خوشبختانه تا اینجای کار خوب پیش رفته‌ایم. از نظر فنی همه چیز خوب است. فقط یکسری حاشیه‌ها درباره تغییر و تحولات مدیریتی باعث شده بازیکنان تیم اذیت شوند و تمرکز و آرامش از آنها گرفته شود. با این وجود آنها بسیار سختکوش و با تمام وجود در حال تلاش هستند. به اعتقاد بنده امسال یک سال سخت را انتظار می‌کشیم اما باید از حالا محکم باشیم. پشتیبانی هواداران این مشکلات را کمتر خواهد کرد و ان‌شاءاله بچه‌ها این سختی‌ها را با تلاش بیشتر به روزهای خوش تبدیل می‌کنند.
 
* فصل نقل و انتقالات به پایان رسید. در مجموع از نقل و انتقالات تیم راضی هستید؟
 بله. به اعتقاد من عملکرد ما خوب بوده. ما نفراتی را داریم که به درد پرسپولیس می‌خورند و انگیزه کافی و زیاد دارند. توانایی و توانمندی که نزد این بازیکنان سراغ داریم در کنار جدیت و انگیزه‌ای که از نزدیک شاهد آن هستم ما را به آینده این پرسپولیس امیدوار کرده است.
 
* اما برخی می‌گویند پرسپولیس فقط ستاره‌های فصل را حفظ کرده و امسال ستاره‌ای جذب نکرده؟
- ما سعی کردیم منطقی و اصولی در فصل نقل و انتقالات عمل کنیم. مهم‌ترین ملاک و معیار ما رفع نقاط ضعف فصل گذشته بود. ما بر این اساس عمل کردیم. حال بماند که امسال هم نفرات کارآمدی جذب کرده‌ایم. الان دروازه و دفاع تیم تغییر خاصی نداشته. سعی کردیم اسکلت تیمی فصل قبل را حفظ کنیم. در پست‌ها توازن برقرار کنیم. میانگین سنی تیم را پایین آوردیم و جوانگرایی کردیم. جوان‌هایی گرفتیم که هم حال و هم آینده متعلق به آنها است. جوان‌هایی که اتفاقا تجربه بازی در لیگ برتر را هم دارند اما سهمیه لیگ برتری نیستند.

ما هم بازیکن باتجربه و ملی‌پوش داریم و هم بازیکن جوان. تلفیقی از تجربه و جوانی را کنار هم قرار داده‌ایم و اهدافی داشته‌ایم. در مجموع به نوعی علاوه بر تضمین کردن آینده پرسپولیس، سعی کردیم موفق و عاقلانه عمل کنیم. الان ما در هر پستی دو بازیکن خوب و تقریبا همطراز داریم. رقابت خیلی جدی و فشرده است. تیم، تیم خوبی است. علاوه بر اینها چهار جای خالی در فهرست بزرگسالان داریم و می‌توانیم با جذب بازیکن آزاد یا خارجی تیم را هر زمان که نیازی داشته باشیم تقویم و ترمیم کنیم. در مجموع دلایل زیادی وجود دارد که می‌گویم عملکرد ما در نقل و انتقالات اصولی و خوب بوده. برخی را گفتم. برخی را هم همه می‌دانند یا قبلا گفته‌ام. خب خیلی چیزها را هم نباید ریز به ریز گفت.
 
* ظاهرا نحوه رویکرد و عملکرد امسال پرسپولیس در فصل نقل و انتقالات به گونه‌ای بوده که هزینه‌های کلی تیم هم کاهش داده شده؟
- بله. قطعا. ما 13 خروجی داشتیم و 10 ورودی. در کاهش هزینه‌ها تردیدی نداشته باشید. باشگاه می‌تواند یک آمار کلی ارائه کند که هزینه‌های تیم فصل قبل و امسال چقدر کاهش داشته. به نظر بنده و تا آنجا که با خود مسوولان باشگاه صحبت کرده‌ام، این کاهش قابل توجه بوده. من این حرف‌ها را به خاطر مباحثی که امروز بین پرسپولیس و سایر تیم‌های مدعی به راه افتاده نمی‌گویم. شما سوال کردید و من هم صادقانه دارم عنوان می‌کنم که تیمی که امسال بسته شده به طور حتم و قطع کاهش مالی قابل توجهی نسبت به پارسال داشته. علاوه بر این ما اردوی خارج از کشور نداشتیم و در داخل کشور به اردو رفتیم. سعی کردیم به طرق مختلف هزینه‌ها را کاهش دهیم.
 
* ظاهرا برخی بازیکنان فصل گذشته هم برای تمدید قرارداد امسال مبالغ قرارداد خود را نسبت به فصل گذشته کاهش داده‌اند، در حالی که معمولا در اغلب تیم‌ها و اصولا حتی امور غیرورزشی 15 الی 25 درصد افزایش در دستور کار قرار می‌گیرد؟
- بنده به طور جزئی و ریز در جریان مسائل مالی نیستم. برخی مواقع نظرم پرسیده می‌شود که می‌گویم یا برخی مواقع اطلاعاتی داده می‌شود. کاهش مبالغ برای تمدید قراردادها هم در برخی موارد وجود داشته. به طور کلی بچه‌ها امسال همه جوره به باشگاه، تیم و بنده لطف داشته و کمک کرده‌اند. ما مدیون همه آنها هستیم. باور کنید خیلی از بچه‌ها پولی نگرفته‌اند اما الان بیش از یک ماه است که صبح و بعدازظهر مشغول تمرین هستند و در اردوها و تمرینات حضوری جدی دارند.

برخی از بچه‌های تیم واقعا یک ریال هم بابت فصل جدید دریافت نکرده‌اند. اتفاقا بین این بچه‌ها هستند نفراتی اسم و رسم‌دار و ملی‌پوش. مثل سیدجلال و خیلی‌های دیگر که اگر اسم ببرم شاید نام برخی از آنها از قلم بیفتد. من به غیرت و تعصب و حسن همکاری آنها درود می‌فرستم و باز هم به آنها دست مریزاد می‌گویم. هواداران بدانند که بازیکنان پرسپولیس امسال همه جوره همکاری کرده و موفقیت و سربلندی تیم، تلاش برای آماده‌سازی و جدیت در کارها در دستور کار و اولویت آنها قرار دارد. این چیزی است که از نزدیک می‌بینم.
 
* اما همین امروز از شما انتقاد شده که چرا می‌گویید یک بازیکن خواهان دریافت چند صد میلیون تومان به هنگام امضای قرارداد شده بوده یا خواسته قرارداد مشروط امضاء کند و بعدا امکان جدایی داشته باشد. در واقع عنوان شده خودتان پول گرفته‌اید اما...؟
- عذر می‌خواهم. نمی‌خواهم جواب کسی را بدهم. نظر هر کسی برای خودش محترم. ما بر اساس یکسری اصول و ضوابط یارگیری کردیم. خواستیم اگر پرداختی هست برای همه باشد و تقریبا درصد آن در آغاز فصل یکسان. نمی‌خواهم راجع به این مسائل صحبت کنم اما...
 
* خب بگویید. اما چه؟!
 - فقط یک نمونه‌اش را می‌گویم. وقتی در حال مذاکره بودیم و قرار بود سرمربی پرسپولیس شوم باشگاه بابت بالغ بر سیصد میلیون تومان طلبی که از سال‌های گذشته داشته‌ام برایم چک فرستاد. وقتی تقریبا توافقات انجام شده بود این اتفاق رخ داد اما بنده... بگذریم!
 
* اما شما این چک را به باشگاه بازگرداندید. درست است؟!
 - نمی‌خواهم وارد این مسائل شوم اما نمی‌گذارید. بله. بنده از آقای رویانیان تشکر کردم و چک مطالباتم را به باشگاه پس فرستادم و تا این لحظه که با شما صحبت می‌کنم بابت طلب سال‌های قبلم یک ریال هم نگرفته‌ام در حالی که همان موقع می‌توانستم چک را که حق طبیعی‌ام بود بردارم و نقد کنم اما این کار را نکردم. حتی برخی شایعه کردند دایی بابت مطالبات سال‌های قبل خود چک تضمینی گرفته و بعد وارد مذاکره با پرسپولیس شده اما بنده جوابی به این شایعات پوچ ندادم بلکه همان چکی که دادند را هم برگرداندم. خیلی مسائل دیگر هم هست که می‌توان به آن اشاره کرد.
 
* مثلا دستیاران‌تان؟
- خب بله. دستیاران بنده تا همین هفته پیش قراردادی نبسته بودند. در حالی که از روز اول در تمرینات حاضر بوده‌اند. در اردوی اردبیل، رامسر و تمرینات صبح و عصری که در تهران داشته‌ایم. آنها تا همین هفته پیش قرارداد نداشتند اما باور کنید یک بار هم حرفش را نزدند و فقط مشغول کار و کار بودند. آنها در این 50 روزی که مشغول تمرین هستیم، ریالی دریافت نکرده‌اند و همین دو سه روز پیش نزدیک 20 الی 25 درصد از قراردادهایشان را دریافت کردند. خیلی مثال‌های دیگر هم می‌شود زد. مهم نیست که چه حرف‌هایی زده می‌شود یا نمی‌شود. ما داریم کارمان را انجام می‌دهیم و سعی کردیم انضباط، اصول و ضوابط را انجام دهیم.

من نمی‌توانستم کاری کنم که انضباط تیمی بی‌مفهوم شود. نمی‌توانستم چشم روی همه مسائل ببندم و در آخرین روزهای نقل و انتقالات به خاطر مصلحت یا یکسری مسائل دیگر تصمیم احساسی بگیرم. باید کاری می‌کردم تا همه اعضای تیم بدانند خط قرمز ما انضباط تیمی است. سعی کردیم آن را رعایت کنیم وگرنه ما که اول از همه خواسته بودیم با چه نفراتی قرارداد بسته شود. لیست من موجود است و اتفاقا باشگاه هم جزو اولین نفرات معلوم است با چه کسانی مذاکره کرده و چه اتفاقاتی افتاده.

نمی‌خواهم دوباره وارد جزئیات شوم. باز هم می‌گویم که نخواستم تصمیمی بگیرم که این نظم خوبی که در تیم حکمفرما شده از بین برود. اگر این کار را می‌کردم، سنگ بنای بی‌نظمی را چیده بودم. آن هم با دست‌های خودم. من مدیون بازیکنان پرسپولیس هستم. این را به صراحت و برای چندمین بار می‌گویم. آنها تا به امروز به هیچ عنوان کم‌کاری نکرده‌اند و تابع نظم و انضباط بوده‌اند و با تمام وجود در خدمت تیم.

خدا شاهد است که برخی بازیکنان مطرح ما تا همین امروز پولی نگرفته‌اند. جا دارد از باشگاه و آقای رویانیان هم تشکر کنم. ایشان به رغم بلاتکلیفی که داشت، آمدند و برای تسویه حساب فصل قبل بچه‌ها یا پرداختی‌های دیگر هزینه کردند و به فکر بستن تیم و حمایت همه‌جانبه برای شروعی خوب در فصل پیش رو بودند اما برخی که اطلاعات کامل ندارند مباحثی را مطرح می‌کنند که من نمی‌خواهم جواب بدهم. به هر حال فراموش نکنید که ما باید تا آخر فصل با این بازیکنان کار کنیم و از آنها کار بخواهیم.

اگر می‌آمدیم و انضباط و اصول را همان اول کار نادیده می‌گرفتیم، چه انتظاری می‌توانستیم از بچه‌هایی داشته باشیم که بیش از یک ماه و نیم است دارند تمرین می‌کنند، عرق می‌ریزند و از خانه و خانواده‌هایشان دور هستند. بچه‌های ملی‌پوش ما پس از 5 روز استراحت آمدند اردوی رامسر. در حالی که برخی از ملی‌پوشان و حتی برخی نفرات غیر ملی‌پوش هنوز مسائل قراردادی‌شان به طور کامل شفاف نشده بود. اینها برای ما ارزش زیادی دارد. آنها به احترام حرف ما، درخواست باشگاه و احترامی که برای پرسپولیس و هواداران قائل بودند این کار را کردند.

ما اگر به این رفتار آنها اهمیت ندهیم، یعنی اینکه رفتار و جوانمردی آنها ارزشی برایمان نداشته. من که نمی‌توانستم در قبال یک مهره اصلی در یک پست حساس شاهد قراردادی باشم که معلوم نیست یک یا دو هفته دیگر آن بازیکن را در اختیار دارم یا ندارم. نمی‌توانستم که دست روی دست بگذارم و نگران باشم که اگر این عضو تیم 10 روز دیگر از پرسپولیس رفت، سراغ چه کسی بروم. خودم بروم بازی کنم؟! جواب هوادار را چه باید می‌دادم؟! جواب بقیه بازیکنان که 50 روز است تمرین می‌کنند و فشارها را تحمل کرده‌اند چه باید می‌دادم؟! منصف که باشیم به خیلی چیزها می‌رسیم.
 
* الان از نظر شما نقل و انتقالات تیم به رغم خالی بودن چهار جای خالی در فهرست بزرگسالان و سه جای خالی در لیست بزرگسالان به نقطه پایان رسیده است یا اینکه...؟
- درصد اینکه بخواهیم بازیکنی جذب کنیم خیلی خیلی کم است، مگر اینکه در یک شرایط خاص و بر اساس نیاز تیم این کار را انجام دهیم.
 
* در آغاز مصاحبه گفتید «اگر بگذارند» و البته گفتید یک فصل سخت در انتظارتان خواهد بود. الان دوباره مباحث مدیریتی و تغییرات احتمالی در رسانه‌ها مطرح شده و به زودی قرار است هیات مدیره معرفی شود. نمی‌خواهیم سرمربی پرسپولیس را درگیر این ماجراها کنیم. فقط می‌پرسیم که این تنش‌ها، مباحث و هیاهویی که به راه می‌افتد، چقدر روی تمرکز، توان و آرامش شما و تیم اثر گذاشت؟
 - اگر بخواهیم حرف بزنیم که خیلی حرف‌ها هست. خیلی حرف‌ها اما...
 
* نه، نمی‌خواهیم جواب فردی را بدهید یا شما را وارد این جریانات کنیم.
- مگر می‌شود روی تمرکز بنده، دستیارانم و تیم اثری نگذاشته باشد؟ مگر می‌شود آرامش تیم و ما از بین نرود؟ خودتان ببینید چه جریاناتی به راه افتاد و چه حرف‌هایی زده شد. از بازیکنان چه توقعی دارید؟! شما در یک رسانه کار می‌کنید. تغییر سردبیر یا مدیرمسوول این رسانه روی آینده یا تمرکز و آرامش شما اثر نمی‌گذارد؟! بازیکن که آدم آهنی نیست. اتفاقا فوتبالیست‌ها با هیجان و احساس‌شان درگیر هستند چون با احساسات مردم به طور مستقیم سر و کار دارند. پس قبول کنند دوستان که آرامش از ما و تیم سلب شده.

شما بروید یک بررسی دقیق کنید. پرسپولیس هر وقت آرامش داشته، موفق بوده. هر وقت هم آرامش نداشته، حاشیه آمده جای آن و موفق نبوده. این را در مصاحبه قبلی‌ام با سایت باشگاه و شما گفتم و حالا هم تکرار می‌کنم. مثلا نمی‌گویم دوست ندارند پرسپولیس موفق باشد اما حرفم را کمی تلطیف می‌کنم و می‌پرسم چرا دوست ندارند پرسپولیس آرامش داشته باشد؟ چرا واقعا؟! چرا تیمی که داشت تمریناتش را به خوبی انجام می‌داد، در نقل و انتقالات کارش را می‌کرد، یکدفعه این همه جریان و مشکل برایش به وجود آمد؟

با این وجود هواداران نگران و ناراحت نباشند. ما برای موفقیت تیم چندین برابر تلاش می‌کنیم تا این مسائل تا حد امکان و توان، کمترین تاثیر و اثر را روی تیم داشته باشد اما یک چیزهایی هم دست خودمان نیست. نیامده علیه ما حرف زدند و می‌زنند. آن هم چه حرف‌هایی. یکدفعه همه چیز بهم می‌ریزد و اینها ارتباط مستقیم دارد با بازیکنان و تیم. چه بگوییم؟ فقط امیدوارم اتفاقاتی نیفتد که باز هم آرامش از ما سلب شود.

شما ببینید الان هوادار پرسپولیس هم به خاطر این مسائل آرامش خودش را از دست داده و نگران است، چه رسد به ما و بازیکنان که اثرگذاری این اتفاقات و مسائل روی تیم خیلی بیشتر است. داشتیم کار خودمان را می‌کردیم که دیدیم آن آرامش از بین رفت. حالا یک آرامشی برقرار شده که شما می‌گویید دوباره مباحثی مطرح شده. حرف زیاد است. ما سعی می‌کنیم کار کنیم و با کار زیاد این ناآرامی‌ها را کم اثر کنیم. ان‌شاءاله که آرامش پرسپولیس از بین نرود تا موفقیت هم حاصل شود. حیف است. واقعا حیف است. این تیم 30 میلیون هوادار دارد و به تعبیر AFCهم، پرطرفدارترین تیم آسیا است. چرا هر سال یک داستان و معضل باید ایجاد شود؟ چرا پرسپولیس نباید رنگ آرامش را به چشم خود ببیند؟
 
* و... حرف آخر شما
- ان‌شاءاله که بتوانیم شروع خوبی در فصل جدید داشته باشیم. ما به حمایت هواداران و پشتیبانی آنها نیاز داریم. این بازیکنان قطعا دلگرمی‌شان همین هواداران هستند. ان‌شاءاله که بتوانیم در سایه حمایت باشگاه، پیشکسوتان، هواداران و تلاش مضاعف کادر فنی، مدیریتی، سرپرستی، اجرایی، پزشکی، تدارکاتی و سایر عوامل تیم و بازیکنان زحمتکش و توانمند نتایج خوبی رقم بزنیم. توکل‌مان به خداست. هر چند روزهای سختی در انتظار پرسپولیس است اما ان‌شاءاله این روزهای سخت پایانی شیرین خواهد داشت و ما امیدواریم با جام قهرمانی بتوانیم دل این هواداران را شاد کنیم.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها