کد خبر: ۳۷۶۳۳۷
زمان انتشار: ۱۳:۵۶     ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۵
داعش از بامداد جمعه حمله سنگینی علیه مواضع ارتش سوریه در جنوب‌غرب «دیرالزور» انجام داد، اما با تلفاتی نزدیک به 200 نفر ناکام ماند.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از فارس، گروه تروریستی داعش طی چند روز اخیر، حملات شدیدی به مواضع ارتش سوریه در جنوب غرب شهر دیرالزور انجام داد.

این عملیات داعش، با نام «غزوة أبو علی الأنباری» انجام شد و داعش پس از متحمل شدن تلفات سنگین، نتوانست به هدف خود (برای نفوذ به شهر) برسد.

روزنامه «الاخبار» لبنان امروز دوشنبه با انتشار گزارشی به بررسی جزئیات این عملیات پرداخت و نوشت، هدف داعش از این عملیات این بود که حضور ارتش را در دیرالزور از بین ببرد. این حملات با هفت خودروی بمب‌گذاری شده و بیش از 50 انتحاری «انغماسی » آغاز شد. همزمان سایر عناصر داعش حملات خود را در همه جبهه‌ها افزایش دادند.

به گزارش این روزنامه، حمله‌ای که داعش بامداد شنبه آغاز کرد به منظور فشار بر مواضع ارتش در غرب دیرالزور برای اشغال آن بود. تروریست‌ها همچنین سعی داشتند با استفاده از یک خودروی بمب‌گذاری شده به خط منتهی به هتل «فرات الشام» و «تله الرواد» نفوذ کنند، ولی این حمله نیز ناکام ماند و همه تروریست‌هایی که حمله کرده بودند کشته شدند.

بنا بر این گزارش، پس از حملات گسترده به غرب دیرالزور حملات در محله‌های «الموظفین، الرشدیة، الصناعة، العمال، محوطه فرودگاه دیر الزور، المریعیة، محوطه التیم، الجفرة، الحویقة، الجبیلة و جبل الثردة» صورت گرفت. علاوه بر این، تروریست‌ها با شش خودروی بمب‌گذاری شده به جبهه‌های «الثردة، المطار و الموظفین» حمله کردند.

الاخبار در ادامه گزارش خود می‌نویسد، هدف از عملیات وسیع داعش این بود که در جبهه‌های نبرد تشتت ایجاد کند و با این ترفند بتواند در منطقه‌های الموظفین، المقابر، و محوطه حقل التیم و به تبع آن راه دیرالزور-دمشق نفوذ کنند؛ مسئله‌ای که با حمله بیش از 50 تروریست که به مواضع ارتش در بیمارستان «الاسد» و خوابگاه دانشجویی نفوذ کرده بودند صورت گرفت.

تروریست‌ها در این مناطق شماری از افراد غیر نظامی را گروگان گرفته و شایعه کردند که میدان «پانوراما» را اشغال و هنگ 137 را محاصره و راه میان این منطقه و فرودگاه دیرالزور را قطع کرده‌اند.

در کنار این شایعات 15 غیر نظامی نیز هدف حملات خمپاره‌ای قرار گرفتد که تلفات جانی در پی نداشت. ارتش نیز به سرعت از نقشه داعش مطلع و مانع از ایجاد خطوط امدارسانی به مواضعی شد که در آن نفوذ کرده بود.

عملیات سریع ارتش سبب شد که کنترل کامل این نقاط در جنوب دیرالزور را به دست گیرد و بیش از 50 پزشک، پرستار و بیمار را که تروریست‌های داعش در داخل بیمارستان الاسد گروگان گرفته بودند آزاد کنند.

«عبدالنجم العبید» رئیس مرکز بهداشت دیرالزور در این زمینه گفت: «وضعیت کادر بیمارستان اعم از پزشکان، پرستاران و کارکنان خوب است و هیچ کدام از آنها کشته یا ربوده نشده است».

یک منبع در دیرالزور نیز خبر داد که «حملات اخیر داعش شدیدترین حملات به مواضع ارتش در این شهر بود که پس از ده‌ها حمله شکست خورده، صورت گرفت... در واقع ارتش توانست در برابر حملات ایستادگی کند و تروریست‌هایی که نفوذ کرده بودند در بخش‌های جنوبی شهر محاصره و با استفاده از نیروی هوایی راه‌های امدادرسانی داعش را در ریف این شهر قطع کند... شجاعت رزمنده‌ها و انسجام جبهه‌ها سبب شکست این عملیات شد که مجموعا در جریان آن دستکم 200 نفر ازتروریست‌ها کشته شدند».

یک منبع نظامی نیز در این زمینه تأکید کرد، هدف از نقشه داعش این بود که با نفوذ گروه‌های کوچک و پس از آن ایجاد راه‌های امدادرسانی به مواضعی که وارد آن شده بودند شهر دیرالزور را اشغال کند، ولی این نقشه شکست خورد. به گفته این منبع، شکست تروریست‌ها در نفوذ به خطوط مقدم فرودگاه دیرالزور سبب شد که در جبهه‌های این شهر دست به انتحار بزنند.

ارتش سوریه نیز از روز گذشته همه مراکزی را که تروریست‌ها به آن نفوذ کرده بودند پاکسازی کرد. ارتش سوریه در واقع کنترل مواضع خود را در دست دارد و پس از آزادسازی بیمارستان الاسد چند تروریست‌ را که در یکی از اتاق‌های آن پنهان شده بودند کشت.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها