کد خبر: ۳۹۱۴۱۸
زمان انتشار: ۰۹:۲۴     ۱۰ شهريور ۱۳۹۵
آیا رایانه تان کندتراز گذشته کار می‌کند؟ آیا شاهد پاپ‌‌آپ‌های بسیار هستید؟ در این صورت بهتر است رایانه تان را از لحاظ وجود بدافزار (Malware) چک کنید.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از خراسان، آیا رایانه تان کندتراز گذشته کار می‌کند؟ آیا شاهد پاپ‌‌آپ‌های بسیار هستید؟ در این صورت بهتر است رایانه تان را از لحاظ وجود بدافزار (Malware) چک کنید.


گام نخست: وارد محیط Safe Mode شوید


قبل از انجام اقدامات لازم ، باید اتصال اینترنت رایانه را قطع کنید. همچنین نبایدتا زمان از بین بردن بدافزار از اینترنت استفاده کنید.

اگر فکر می‌کنیدرایانه تان دچار بدافزار شده، آن را به حالت Safe Mode ببرید،زیرا در این محیط فایل‌ها و برنامه‌ها فعال نیستند و می‌توان آن‌ها را پاکسازی کرد.برای وارد شدن به این محیط روی دکمه استارت ویندوز 10 کلیک کنید. سپس به سراغ دکمه Power بروید و با فشار کلید Shift روی صفحه کلید دکمه Reboot را کلیک کنید. زمانی که صفحه رایانه تغییر کرد، گزینه Troubleshooting و سپس Advanced Options و Startup Settings را انتخاب کنید. در پنجره بعدی روی دکمه Restrat کلیک کنید و منتظر باشیدصفحه دیگری نمایش داده شود. در این صفحه گزینه شماره 4 را که مربوط به Safe Mode است،انتخاب کنید. اگر بخواهید به اسکنر آنلاین متصل شوید باید گزینه پنجم را که Safe Mode with Networking است، انتخاب کنید.

با ورود به بخش Safe Mode متوجه خواهید شد رایانه تان سریع ترکار می‌کند. این بدان معناست که یا رایانه تان دارای بدافزار است یا نرم افزارهای زیادی روی آن دارید که همزمان با ویندوز اجرا می‌شود.


گام دوم: فایل‌های موقت را پاک کنید


اکنون در Safe Mode هستید و باید به سراغ اسکنر ویروس بروید. اما پیش ازآن باید فایل‌های موقت را پاکسازی کنید.برای دستیابی به این بخش،در نوار جست وجو Disk Cleanup را وارد کنید.با تمام شدن جست وجو روی Disk Cleanup کلیک کنید.


گام سوم: دانلود اسکنر بدافزار


اکنون زمان آن رسیده اسکنر بدافزاری را دانلود کنید.تنها با این برنامه‌ها می‌توان بدافزار‌های استاندارد را پاکسازی کرد. حتی اگر آنتی‌ویروس روی رایانه تان داشته باشید،باید از یک اسکنر دیگر نیز استفاده کنید،چراکه آنتی‌ویروس شمانتوانسته آن بدافزار را از بین ببرد.2 نوع آنتی‌ویروس وجود دارد،برخی ضد ویروس‌ها در پس‌زمینه اجرا می‌شوند و به طور مداوم در حال جست وجوی بدافزار هستند. به این آنتی‌ویروس‌ها Real-time گفته می‌شود. اما برخی دیگر با اجرا کردن کاربر فعال می‌شود.این نوع نیز on-demand نام دارد. تنها بایدیک آنتی ویروس Real-time روی هررایانه به صورت نصب شده وجود داشته باشد. اما کاربران می‌توانند چندین آنتی‌ویروس on-demand داشته باشند.اگر فکر می‌کنید رایانه تان آلوده است،ابتدا با یک اسکنر on-demand آن را بررسی و سپس با آنتی‌ویروس‌های Real-time آن را اسکن کنید.


گام چهارم: اسکن رایانه با Malwarebytes

برای شروع کار ابتدا باید این برنامه را دانلود کنید .البته قبل از شروع اسکن باید دوباره اتصال رایانه به اینترنت را قطع کنید. با اتمام نصب، برنامه را اجرا کنید و اجازه دهید تنظیمات در حالت پیش‌فرض باشد و از طریق Threat Scan رایانه را اسکن کنید.
Malwarebytes‌توصیه می‌کندابتدا از Threat Scan برای اسکن رایانه استفاده کنید.این اسکن می‌تواند 5 تا 20 دقیقه طول بکشد.اگر برنامه Malwarebytes با شروع اسکن متوقف ‌شود؛احتمالا دلیل این موضوع بدافزار قدرتمندی است که به صورت خودکار اسکنر را متوقف می‌کند تا از پاک‌شدن خودش خودداری کند.در این صورت ویندوزرا دوباره نصب کنید.زمانی که اسکن به اتمام برسد، نتیجه نمایش داده می‌شود. اگر فکر می‌کنید باز هم بدافزار وجود دارد، از طریق Custom Scan رایانه را دوباره اسکن کنید یا به سراغ اسکنر‌های دیگر بروید.با پایان اسکن بدافزار‌ها نمایش داده می‌شود که از طریق دکمه زیر صفحه (Remove Selected) می‌توانید بدافزار‌های انتخاب شده را پاکسازی کنید.


گام پنجم: مرورگر وب را ترمیم کنید


پیش از اجرای مرورگر، صفحه نخست وب (Homepage) و تنظیمات اتصال را بررسی کنید. اگر مرورگرتان اینترنت اکسپلورر است،روی دکمه استارت ویندوز 10 راست کلیک و Control Panel و سپس Internet Options را انتخاب کنید. در سربرگ General تنظیمات Home Page را پیدا کنید و در این بخش سایت را تغییر دهیدو آدرس سایتی را که می‌شناسید و معتبر است، وارد کنید.کاربران مرورگر‌های کروم، فایرفاکس و اج نیز می‌توانند به صفحه تنظیمات مرورگر بروند و تغییرات مذکور را در بخش homepage اعمال کنند.


گام ششم: بازیابی فایل‌ها در صورت خراب شدن ویندوز


اگر بدافزار‌ها پاک نشده‌اند و ویندوز به خوبی کار نمی‌کند، دوباره ویندوز را نصب کنید. اما اطلاعات تان را روی یک حافظه خارجی ذخیره کنید.اگر ویندوز کار نمی‌کند و اجازه نمی‌دهداز اطلاعات تان فایل پشتیبان تهیه کنید،می‌توانید از طریق Live CD اقدام کنید.این دیسک‌ها باعث می‌شود رایانه از روی CD یا DVD بوت شود.زمانی که از اطلاعات تان پشتیبان تهیه کردید، ویندوز را دوباره نصب کنید یا از طریق Factory Restore وارد عمل شوید. همیشه از داشتن یک آنتی‌ویروس Real-Time روی رایانه تان وبه روز بودن آن مطمئن باشید.می‌توانید به سراغ ویروس‌کش‌های رایگان مانند Avast، AVG، Panda یا Comodo بروید.از سرویس OpenDNS نیز برای بلاک کردن سایت‌های خطرناک استفاده کنید. اگر به طور مکرر از سایت‌های آلوده به بدافزار بازدید می‌کنید،از مرورگرتان در حالت Sandbox استفاده کنید تا از دانلود بدافزار‌ها جلوگیری شود. برای امنیت بیشتر باید همیشه ویندوز، نرم افزار‌های مایکروسافت و Adobe را آپدیت نگه دارید.مطمئن شوید Windows Update فعال است و می‌تواند به صورت خودکار به روز رسانی جدید را دریافت کند.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها