کد خبر: ۳۹۲۴۱۴
زمان انتشار: ۰۹:۳۲     ۱۷ شهريور ۱۳۹۵
یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه برای پیوستن به FATF باید احتیاط کرد، گفت: تحریم هدفمند استکبار نسبت به ایران توسط سیستم بانکی جمهوری اسلامی ایران پیامد پیوستن به این کارگروه است.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از فارس، با اشاره به پیامدهای پیوستن به کارگروه FATF گفت: آنچه در نهایت از امضاء قرارداد پیوستن به این کارگروه نصیب ایران می‌شود یک نوع تحریم هدفمند دنیای استکبار نسبت به ایران به وسیله سیستم بانکی جمهوری اسلامی ایران است. 

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه امضاء موافقت‌نامه با FATF امضاء‌کنندگان را ملزم به رعایت 40 توصیه مشخص می‌کند، افزود: البته در آینده هم ممکن است برای امضاء کنندگان تصمیماتی جدیدی گرفته شود.

آل‌اسحاق بیان داشت: پیوستن به کارگروه FATF  نظام بانکی ما را ملزم می‌کند که به نیابت از این کارگروه هر اطلاعاتی که از شبکه‌های پولی و اطلاعاتی ما نیاز دارند، به دست مسئولان بانکی به آنها بدهیم. 

وی تصریح کرد: البته تعدادی از توصیه‌های کارگروه FATF به امضاء کنندگان قرارداد با این کارگروه مربوط به پولشویی حاصل از مواد مخدر و... است که اتفاقا شورای عالی نظارت بر پولشویی در کشورمان این را تصویب کرده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی بیان داشت: البته این کارگروه برای پولشویی تعاریفی دیگری هم دارد به عنوان مثال نقل و انتقال و فعالیت شبکه‌های مالی و پولی با حزب‌الله، یمن، بحرین و برخی نهضت‌های آزاد بخش برای آنها پولشویی محسوب می‌شود، در حالی که ما براساس سیاست‌هایمان حمایت از آنها را لازم می‌دانیم. 

آل اسحاق گفت: از نظر آنها سپاه پاسداران و قرارگاه خاتم الانبیا(ص) باید تحریم شوند. 

این کارشناس اقتصادی گفت: دادن اطلاعات موجود به FATE در حالی که نقشی در تصمیم‌گیری در آن مجموعه را نداریم، ما را تابع آنها کرده و جای نگرانی دارد و باید در این رابطه قطعا احتیاط کنیم.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها