کد خبر: ۴۱۴۷۳۱
زمان انتشار: ۱۵:۵۰     ۰۹ اسفند ۱۳۹۵
در سومین روز معاملات بورس اوراق بهادار تهران در این هفته شاخص کل بازده نقدی و قیمتی ۱۵ واحد رشد کرد اما شاخص کل هم وزن با ۵ واحد افت مواجه شد و داد و ستد های امروز از حجم کمی برخوردار بود و ارزش معاملات به حدود ۱۳۴ میلیارد تومان بالغ شد.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از ایسنا، امروز دوشنبه شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران از ابتدای باز شدن معاملات روند صعودی را در پیش گرفت و تا رقم ۷۷ هزار و ۶۱۷ واحدی بالا رفت اما در ادامه با افت و خیزهایی همراه بود و در نهایت نسبت به روز گذشته ۱۵ واحد رشد کرد و به رقم ۷۷ هزار و ۵۹۰ واحدی رسید. اما شاخص کل هم‌وزن با افت حدود ۵ واحدی روبرو شد و تا رقم ۱۵ هزار و ۸۱۲ واحدی پایین آمد.

شاخص آزاد شناور نیز رشد ۱۸ واحدی را تجربه کرد و به رقم ۸۴ هزار و ۹۴۳ واحدی دسترسی پیدا کرد اما شاخص بازار اول با ۱۲ واحد افت تا تراز ۵۵ هزار و ۹ واحدی پایین رفت. شاخص بازار دوم نیز رشد ۱۶۵ واحدی داشت و به رقم ۱۶۵ هزار و ۴۹۶ واحدی رسید.

در معاملات امروز نماد پتروشیمی جم با ۴۳ واحد تاثیر مثبت در شاخص بیشترین نقش را در نوسانات دماسنج بازار داشت. در این نماد بیش از ۸۷ درصد از خریدها مربوط به سهامداران حقوقی و حدود ۱۲ درصد مربوط به حقیقی‌ها بود. پس از نماد پتروشیمی جم گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید، آهنگری تراکتورسازی ایران و پارس‌خودرو بیشترین تاثیر مثبت را در نوسانات شاخص داشتند.

در طرف مقابل نماد بانک اقتصاد نوین با ۲۴ واحد تاثیر منفی در شاخص بیشترین نقش کاهشی را در دماسنج بازار سرمایه برجای گذاشت. در این نماد ۸۹ درصد از خریدها مربوط به سهامداران حقوقی و بیش از ۱۰ درصد مربوط به سهامداران حقیقی بود. علاوه بر این نمادهای سرمایه‌گذاری غدیر، بانک انصار، نفت و گاز پتروشیمی تامین بیشترین نقش را در نوسانات نزولی شاخص داشتند.

امروز در گروه فلزات اساسی اکثریت نمادها روند کاهشی در قیمت پایانی را تجربه کرده‌اند، هر چند که نمادهایی همچون شرکت آهن و فولاد ارفع و لوله و ماشین‌سازی ایران بیش از ۴ درصد در قیمت پایانی رشد کردند. در این گروه ۵۷ میلیون و ۳۰۶ هزار سهم به ارزش ۱۲ میلیارد و ۵۵۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در ۵ هزار و ۴۸۶ نوبت معامله مورد داد و ستد قرار گرفت.

در گروه سیمانی‌ها اکثریت نمادها شرایط کاهشی را پشت سر گذاشتند البته نماد سیمان لار سبزوار توانست رشد بیش از ۴ درصدی را تجربه کند.

امروز در گروه خودرو ۱۱۴ میلیون و ۶۲۴ هزار سهم به ارزش ۱۴ میلیارد و ۶۸۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در ۹ هزار و ۹۹۷ نوبت معامله مورد داد و ستد قرار گرفت. در این گروه اکثر نمادهایی همچون سایپا، پارس‌خودرو، چرخشگر، سایپا آذین، قطعات اتومبیل ایران و ریخته‌گری تراکتورسازی ایران با رشد در قیمت پایانی مواجه شدند.

همچنین نماد آهنگرانی تراکتورسازی ایران که امروز دامنه نوسان برایش باز بود، توانست بیش از ۲۰ درصد رشد در قیمت پایانی را نشان دهد اما در عین حال در این نماد با سطح فروش همراه بود.

امروز در نماد پارس‌خودرو، قیمت پایانی ۹۰ تومان و ۲ ریال بود. در نتیجه ارزش این سهم حدود ۱۰ تومان از ارزش اسمی هم پایین‌تر است. در عین حال قیمت هر حق تقدم این سهم ۵۵ ریال بود. در نتیجه با اینکه این نماد مجاز و باز بود، هیچ معامله‌ای در آن صورت نگرفت چرا که در حالتی که سهم کمتر از ارزش اسمی قیمت می‌خورد، معامله حق تقدم آن از لحاظ اقتصادی نمی‌تواند صرفه اقتصادی داشته باشد.

در گروه دارویی نیز نمادهایی همچون گروه دارویی برکت، داروسازی سبحان، بنکولوژی، پخش‌دارو، ایران دارو، داروسازی امین، داروسازی ابوریحان، داروسازی زاگرس فارمد پارس و مواد اولیه دارویی البرز بالک و تعداد دیگری از نمادها با روند کاهشی در قیمت پایانی مواجه شدند اما داروسازی کوثر، لابراتوار داروسازی دکتر عبیدی و داروسازی سینا از جمله نمادهایی بودند که رشد در قیمت پایانی را تجربه کردند.

ارزش معاملات امروز به رقم ۱۳۴ میلیارد و ۸۲۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۵۵۰ میلیون و ۲۰۶ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۴ هزار و ۱۵۹ نوبت داد و ستد شد.

از جمله نمادهایی که امروز بازگشایی شدند می‌توان به شرکت‌های محورسازان خودرو، سیمان ارومیه، واسپاری ملت، صنعتی پارس‌مینو، کارتن ایران، پتروشیمی خارک و آهنگری تراکتورسازی ایران اشاره کرد. در مقابل نماد کارخانه‌های تولیدی و صنعتی ثابت خراسان امروز متوقف شد.

آیفکس امروز ۳.۲ واحد رشد کرد و به رقم ۸۶۹.۵ رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران عدد ۲۵۵ میلیارد و ۳۶۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان را تجربه کرد که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۴۴۲ میلیون و ۳۹۶ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۲۳ هزار و ۹۲ نوبت داد و ستد بود.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها