کد خبر: ۴۴۰۹۲۴
زمان انتشار: ۱۲:۰۳     ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۷
عضو سابق مجلس شورای اسلامی گفت: نمی‌توان به شورای پنجم نمره قابل قبولی داد ضمن اینکه بسیاری از موضوعات مثل انتخاب شهردار که با معیار سیاسی انجام می‌شود بیانگر ناکارآمدی شوراست نه موفقیت آن.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از تسنیم: بیژن نوباوه نماینده سابق مجلس شورای اسلامی  با اشاره به نقش مردم در انتخاب نمایندگان شورای شهر تهران گفت: اساسا شورا‌ها در ایران و در همه کشور‌های جهان یکی از ارکان حکومت‌های مردمسالاری به شمارمی‌روند، در واقع اهمیت شورا‌ها به دلیل حضور مردم در مسائل خرد و کلان است که با زندگی روزمره آن‌ها در ارتباط است. یکی از موضوعات قابل اهمیتی که در شرح وظایف شورا‌های اسلامی در قانون بدان اشاره و بر آن تاکید صورت گرفته اداره شهر‌ها وروستا‌ها و مسائلی است که قطعا با زندگی روزمره مردم در ارتباط است. از این رو می‌توان گفت: نقش مردم در انتخاب نمایندگان شورا‌ها در اداره شهر و تعیین وضعیت سرنوشت شهر بسیار موثراست.

وی درباره نحوه عملکرد شورا‌ها اظهار داشت: تشکیل شورا‌ها در جای جای دنیا اساسا سابقه‌ای چند ده ساله دارد بنحوی که از زمان روی کار آمدن شورا‌ها آن‌ها همسو با سایر نهاد‌ها وظایف خود را دنبال کرده و به رفع خدمات مورد نیاز مردم می‌پرداختند. حال در پاسخ به این سوال باید گفت: اینکه شورا‌ها تا کنون در ایران اسلامی عملکرد مناسبی داشته‌اند یا خیر در مقام مقایسه باید گفت: خیر عملکرد شورا‌ها آنچنان که باید و شاید تعریف کردنی نیست. مثلا در حوزه انتخاب شهردار که یکی از وظایف شورا‌ها به شمار می‌رود یا نظارت بر حسن اجرای مسائل شهری به عینه مشهود است که شورا‌ها نظارت وعملکرد قابل قبولی از خود ارائه نداده‌اند بنحوی که بتوان گفت: آثار مثبت و مطلوبی بر شهر و زندگی شهروندان گذاشته باشد.

نوباوه بیان کرد: به نظر می‌رسد شورا‌ها از شرایط و وظایف خود که خدمات رسانی به مردم است خارج شده‌اند و بیشتر با نگاه سیاسی به مسائل خدماتی می‌نگرند در حالی که سیاسی کاری جایی در شورای اسلامی شهر وروستا ندارد. متاسفانه دیده می‌شود بسیاری از مسائل براساس موضع گیری‌های سیاسی مورد بررسی اعضای شورای شهر قرار می‌گیرد، موضوعی که به هیچ وجه در وظیفه اعضای شورای شهر نیست. اینکه بسیاری از موضوعات مثل انتخاب شهردار با معیار سیاسی انجام می‌شود بیانگر ناکارآمدی شوراست نه موفقیت آن.

وی با اشاره به تخلفات برخی نمایندگان شورای شهر در جهت سیاسی کاری و تامین منافع حزبی تصریح کرد: جای تاسف دارد که اعلام کنم در زمان حضور در مجلس و نظارت بر عملکرد شورا‌ها متاسفانه شاهد تخلفات بسیاری از برخی نمایندگان شورا‌های اسلامی شهر وروستا بودیم، رفتار‌هایی که نشان از سیاسی کاری و دور شدن از خدمات رسانی به مردم را می‌داد. اساسا این افراد موضع گیری خاصی در جهت منافع شهر وروستای خود نداشتند و تنها به منافع حزبی و گروهی خود می‌اندیشیدند. به طور نمونه در این دوره قابل ذکر است در شهری، چون تهران که پایتخت و باید الگوی شهر‌های ایران اسلامی باشد انتخاب شهردار متاسفانه با یک نگاه صددرصد سیاسی و به دور از منافع مردم انجام می‌شود از این رو نمی‌توان به شورای پنجم در کمتر از یک سال کاری نمره قابل قبولی داد. هر چند در برخی شهر‌های بزرگ ایران شاهد ارائه خدمات خوبی از سوی اعضای شورای شهر به مردم هستیم، اما با آنچه که ذات کاری اعضای شوراست فاصله زیادی داریم و نمی‌توان به جرات گفت: بر شورا‌ها نظارت خوبی می‌شود یا اینکه شورا‌ها در راستای انجام وظایف خود عملکرد مطلوبی داشته‌اند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها