کد خبر: ۴۴۸۳۸۱
زمان انتشار: ۰۸:۵۹     ۱۳ آبان ۱۳۹۷
مجری برنامه تلویزیونی «ثریا» نسبت به اظهارات اخیر علی مطهری نسبت به این برنامه واکنش نشان داد.
به گزارش پایگاه 598، «محسن مقصودی» پس از اظهارات علی مطهری، نوشت: مرقومه آقای علی مطهری را در خصوص نقد برنامه ثریا در رسانه ها خواندم و بسیار تعجب کردم. از یک نماینده دولت زدن چنین حرفهایی بعید نیست ولی از فردی که در کرسی نمایندگی مردم است انتظار دیگری می رود:

۱- همانطور که احتمالا ایشان به عنوان نایب رئیس مجلس مطلعند، توافقنامه برجام به اذعان موافقان و منتقدانش مهمترین قرارداد بین المللی جمهوری اسلامی بوده و اثرات مثبت و یا منفی آن بیش از دو دهه سرنوشت کشور را متاثر کرده و خواهد کرد. حال این مطالبه مردم که چرا برای بحث و بررسی توافقی به این مهمی، اعضای تیم مذاکره کننده برجام در پنج سال گذشته حتی در یک برنامه تلویزیونی دو طرفه (با حضور منتقدان) حضور نیافته اند، مطالبه به حقی است و به نظر می رسد این مساله که «چرا در این پنج سال عزیزان مذاکره کننده در برنامه های متعدد تلویزیونی به صورت متکلم وحده حاضر می شوند» باید سوال و مطالبه ایشان به عنوان نماینده مردم هم باشد! چرا نباید مثل بسیاری از رسانه های دنیا مسئولان ما به صورت مستقیم و زنده به سوالات مردم و منتقدان در رسانه ملی پاسخ بدهند!

حتما به یاد دارید که جناب آقای دکتر ظریف در میانه مذاکرات در برنامه نگاه یک حاضر شدند و با انتقاد از منتقدینی که حق حضور در تلویزیون را هم نداشتند گفتند، اکنون در وسط مذاکرات وقت نقد و سوال نیست، بگذارید مذاکرات تمام شود به منتقدان پاسخ می دهیم. بیش از سه سال از آن گفتگو می گذرد و مردم هنوز منتظرند که وقت گفتگوی دو طرفه فرا برسد!

۲- ثریا بارها (بیش از چهار بار) از موافقان برجام بویژه اعضای تیم مذاکره کننده در وزارت خارجه و همچنینمسئولان وقت بانک مرکزی جهت حضور در برنامه دو طرفه دعوت کرده است که عزیزان نپذیرفته اند. آخرین بار در دو سالگی برجام برنامه ثریا مناظره ای دو طرفه با حضور یکی از منتقدان جوان برجام و مدیر مسئول روزنامه شرق برگزار کرد، که متاسفانه به دلیل خالی بودن دست مدافعان برجام در مناظره و بازتاب های گسترده آن، وزارت خارجه در اقدامی عجیب و تاریخی اقدام به صدور بیانیه علیه برنامه ثریا نمود. پس از آن بیانیه، ثریا مجددا دو بار از آقای عراقچی و سایر اعضای تیم مذاکره کننده جهت حضور در برنامه ای دو طرفه دعوت کرد که نهایتا جناب آقای عراقچی اعلام کردند که فقط در صورتی در برنامه حضور می یابند که برنامه یکطرفه و تنها با حضور ایشان باشد! التفات فرمودید چه کسانی دنبال برنامه یک طرفه هستند!

۳- آقای مطهری سعی کرده اند جزییات برجام را تصمیم رهبری انقلاب معرفی کنند تا جلوی انتقاد از آن را بگیرند. ظاهرا ایشان نه بیانات رهبری در خصوص برجام را در این سالها گوش داده اند (از جمله اعلام بدبینی به نتایج مذاکره با آمریکا از ابتدای مسیر برجام و یا عدم دخالت در جزئیات مذاکرات را) و نه شروط نه گانه رهبری برای اجرای برجام را و نه صحبت‌های مکرر ایشان در گلایه از نقض این شروط و خسارت محض دانستن برجام را.

۴- پیش از این نیز عرض کرده ام، برخی به دنبال این هستند که بحث و نقد در خصوص برجام را مانند «نقد کردن هولوکاست در اروپا» ممنوع کنند تا هیچ کس جرات نقد و بررسی برجام را نداشته باشد! حال جالب است که یک نماینده مجلس به جای دعوت از دولتمردان برای حضور در گفتگوهای دو طرفه به صدا و سیما فشار می آورد که حتی اجازه ندهد منتقدان در یک برنامه حاضر شوند و حرف بزنند. این را بدانید، تقریبا همه منتقدان برجام وقتی دعوت می شوند اصرار دارند که از مسئولان  هم کسی حاضر بشود، هر چند در یک سال اخیر پیدا کردن کسانی که از برجام دفاع کنند بسیار سخت شده است، اما در پی پیگیری های متعدد ثریا، یا به دلیل عدم حضور موافقان و یا بعضا به دلیل برخی مصلحت هایی که ما از آن ناآگاهیم (شاید به خاطر پرهیز از برخی تنش ها و فضاسازی های رسانه ای عجیب و بیانیه‌هایی که دوستان دولت و یا برخی نمایندگان بعد از مناظره ها و برنامه های جریان ساز می دهند) سبب شده است که پس از عدم حضور مسئولان  و اعضای تیم مذاکرات، در لایه های بعدی کارشناسی هم علیرغم درخواستهای مکرر ما، نتوان مناظره ای برگزار کرد.

با این حال ما هم از حضور ایشان در برنامه ثریا و گفتگوی دو طرفه با منتقدان استقبال می کنیم و هم امیدواریم واسطه شوند تا آقایان ظریف و عراقچی و سایر اعضای مذاکره کننده برای گفتگوی دو طرفه در ثریا حاضر شوند تا شرایط این گفتگوها نیز در رسانه ملی بیش از پیش فراهم شود و از تجربه و درس های برجام برای رشد و آگاهی مردم و تقویت منافع ملی در آینده استفاده شود.

پیش از این «علی مطهری» در نوشته‌ای نسبت به رویه یکسویه برنامه «ثریا» در جریان برجام اعتراض کرده و گفته بود: از فضائل برنامه ثریا در شبکه یک سیما شنیده بودم اما ندیده بودم تا اینکه چند روز پیش به طور اتفاقی این برنامه را دیدم و دریافتم هر آنچه درباره آن می‌گویند صحیح است. در آن برنامه دو مهمان و یک مجری هر سه بر اشتباه بودن مذاکرات و توافق برجام پای می‌فشردند و این که نظام هرچه زودتر باید پای خود را از این منجلاب بیرون بکشد.

منبع: فارس
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۱
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها