کد خبر: ۴۵۵۴۸۷
زمان انتشار: ۰۹:۲۴     ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸
تعدادی از اعضای هیئت مدیره انجمن سازندگان صنعت نفت کشور در یک نشست خبری با اشاره به توانمندی‌های تولیدکنندگان داخلی از بی‌مهری‌های دولت گلایه کردند.
به گزارش پایگاه 598، در بخشی از این نشست عبدالرضا حمیدی نایب رئیس‌انجمن سازندگان مذکور با بیان اینکه رهبر انقلاب، سال جاری را سال رونق تولید معرفی کردند که جای بسی خوشحالی است افزود: البته می‌بینیم دولت برای بهبود رونق برنامه خاصی ندارد و وزارت صنعت با اینکه بیش از یک ماه از سال جدید گذشته تازه جلساتی را برپاکرده که مشخص است این جلسات نیز همراه با شعار است.
 
وی ادامه داد: اگر وزارت صنعت می‌خواست این شعار محقق شود باید یک هفته‌ای برنامه‌هایش را اعلام می‌کرد و گمرک ، بانک‌ها و بیمه و دیگر شرکت‌ها نیز به کمک تولیدکنندگان می‌آمدند نه اینکه بعد از گذشت یک ماه تازه بخواهیم ببینیم که چکار خواهیم کرد.

اقدام عجیب وزارت صنعت در ثبت سفارش ها
حمیدی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات ما موضوع ثبت سفارشات است، گفت: وزارت صنعت سال گذشته بیش از 6 ماه تقاضاهای ثبت سفارش برای مواد اولیه را بلوکه کرد و این تاخیر موجب شد تا کارفرماها پیمانکاران صنعت نفت را جریمه و وارد بلک لیست کنند.

وی با بیان اینکه در سازمان‌هایی مثل سازمان برنامه و بودجه که برای تولید تصمیم‌گیری می‌کنند حتی یک نفر نیست که سابقه تولید داشته باشد ادامه داد: این در حالی است که این سازمان‌ها باید به کمک تولید بیایند و حتی شرکت‌های دانش‌بنیان نیز باید برای‌شان تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته شود. من به طور مثال و با سند اعلام می‌کنم که کره به 10 هزار شرکت دانش‌بنیان خود تسهیلات داد و به آنها کمک کرد که از این 10 هزار شرکت 12 شرکت بزرگ مانند سامسونگ، ال‌جی،‌ هیوندای و دیگر شرکت‌ها شکل گرفت و مابقی شرکت‌های دانش‌بنیان نیز به این شرکت‌ها کمک می‌کنند.

حمیدی با اشاره به اینکه اشتغال در ایران در معرض خطر است گفت: اگر به شهرک‌های صنعتی مراجعه کنید می‌بینید که از هر 10 کارخانه 8 کارخانه تعطیل است و دو کارخانه نیز به صورت نیمه فعال اداره می‌شود.

وی با بیان اینکه تولیدات داخلی صنعت نفت اغلب از کیفیت بالایی برخوردار است ولی متاسفانه یکی از اصلی‌ترین مشکلات ما بحث خرید وزارت نفت از تجهیزات داخلی است افزود: خوشبختانه با اعمال تحریم‌ها قدری به سمت خریدهای داخلی آمده‌اند ولی بازهم به نوعی چشم امید با بازگشت شرکتهای خارجی دارند.

حمیدی با اشاره به اینکه تولیدات داخلی تجهیزات نفتی با استانداردهای بالا ساخته می‌شود گفت: با این وجود ما می‌بینیم بازهم در مناقصه‌ها دلالان وابسته به شرکتهای خارجی حضور دارند و یکی از معضلاتی که امروز‌گریبانگیر ما است حضور همین دلالان خارجی است که این موضوع می‌تواند صنعت نفت ایران را به خطر بیندازد. ما معتقدیم قراردادهای تیپ که شاید مربوط به دوران دارسی باشد و یک بند آن نیز به نفع تولیدکننده نیست باید تغییر پیدا کند و ما نیاز داریم که دولت به بخشی خصوصی داخلی اعتماد کند.

این تولیدکننده در ادامه با اشاره به اینکه شرکتهای تولیدی خارجی از سوی کشورهایشان از انواع حمایت‌ها برخوردارند وسرویس می‌گیرند افزود: ولی دولت ما متاسفانه از تولیدکننده همه نوع سرویس می‌گیرد.وی همچنین با اشاره به ضمانتنامه‌هایی که برای شرکت‌های دانش‌بنیان صادر می‌شد گفت: متاسفانه به دلیل ناهماهنگی‌های موجود شرکت‌های دولتی نفتی این ضمانتنامه‌ها را قبول ندارند.

حمیدی در پایان صحبتهایش با بیان اینکه از دولت تقاضا داریم حداقل از اعضای خبره انجمن سازندگان صنعت نفت کمک بگیرد ادامه داد: آفت خود تحریمی از تحریمهای آمریکا و اروپا بدتر است اگر دولت به سمت دلالان خارجی برود و شرکتهای داخلی را مورد حمایت قرار ندهد نتیجه این موضوع برابر است با بیکاری بیشتر جوانان .

تجهیزات داخلی استانداردهای شرکت نفت را تامین کرده
در ادامه بهرام بارانی عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت نیز با اشاره به اینکه کیفیت محصولات تولیدی داخلی به خاطر فیلترهای متعدد که برای تولیدکنندگان در نظر گرفته‌اند بسیار بالا است افزود : وقتی از تجهیزات داخلی در صنعت نفت استفاده می‌شود هیچ‌گونه حادثه‌ای‌گریبان‌گیر صنعت نفت نشده اما وقتی از تجهیزات خارجی استفاده کرده‌ایم حداقل در سالیان اخیر چند نمونه آتش سوزی در پالایشگاههایی مثل پالایشگاه آبادان داشته ایم.

به گزارش خبرنگار کیهان، وی با تاکید براینکه تجهیزات داخلی استانداردهای شرکت نفت را تامین کرده ادامه داد:اگرتولیدات داخلی صنعت نفت استانداردها را تامین نکرده باشد اصلا در تشخیص صلاحیت رد می‌شود و جزو «وندورلیست» (فهرست عرضه کنندگان مجاز)قرار نمی‌گیرد بنابراین وقتی در «وندورلیست» است یعنی اینکه سازنده داخلی واجد شرایط است و کالالیی که تولید می‌کند مورد تایید مراجع ذیصلاح است.

این تولید‌کننده در پاسخ به این سؤال که وزارت نفت چه تفاوتی میان تولیدکننده داخلی و خارجی قائل است گفت: باید شرایط یکسان برای سازندگان داخلی و خارجی ایجاد شود نه اینکه برای تولید‌کننده خارجی به سادگی ال سی باز کنند ولی برای تولیدکننده داخلی نه تنها ال سی باز نمی‌کنند بلکه حتی شرایط یکسان برای رقابت با خارجی‌ها هم برایش فراهم نمی‌کنند مثلا اطلاعات پروژه را از مدتها قبل از مناقصه در اختیار خارجی‌ها می‌گذارند ولی به شرکت ایرانی فقط یک ماه قبل از مناقصه اطلاعات را می‌دهند که دیگر وقت زیادی برای کار ندارد .

کدام شرکت خارجی لایسنس اختصاصی خودش را به ما می‌دهد
وی با اشاره به 10 گروه کالایی گفت: یکی از مشکلاتی که در خصوص 10 گروه کالایی که 6 سال پیش با وزارت نفت قراردادش منعقد شد این بود که ما برای ساخت این کالاها باید به سمت بومی‌سازی حرکت می‌کردیم اما در قراردادهایی که منعقد می‌شد به ما تاکید می‌کردند که باید جوینت خارجی داشته باشید که من سؤالم اینجاست که کدام شرکت خارجی لایسنس و گواهینامه خود را در اختیار ما قرار می‌دهد؟ اما اگر ما از طریق بومی‌سازی این 10 گروه کالایی را تولید می‌کردیم هم گواهینامه و هم لایسنسش در اختیار خودمان بود. وی ادامه داد: ما مشکلات بسیاری با بخش دولتی داریم اما موضوع بر این است که حل این مشکلات نیازمند تعامل دوجانبه است.

وی گفت: موضوع مهم دیگر که باید به آن پرداخته شود تاخیر در پرداخت‌ها است به طوری که معمولا پرداختی‌ها از سوی کارفرما 6 ماه زمان می‌برد ولی ما قراردادهای دیگری داریم که باید پول آن را نقدا بپردازیم به همین دلیل انتظار داریم دولت با ما همکاری بیشتری داشته باشد.

در این نشست ،رئیس‌انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت هم با بیان اینکه متاسفانه مجموعه فضای کسب و کار در ایران دچار تنشهایی شده است، گفت: مامعتقدیم علیرغم همه مشکلاتی که در کشورداریم ظرفیتهای ملی ما هم برای رفع این مشکلات بی‌نهایت است.

به گزارش فارس،سیروس تالاری با اشاره به انجمن سازندگان صنعت نفت گفت: این انجمن بیش از 700 عضو دارد که چنین ظرفیتی می‌تواند موجب شکوفایی صنعت نفت ایران شود. به طوری که چه در بخش تولید و چه در حوزه دانش تولید انجمن سازندگان به یک نماد ملی تبدیل شده است.تالاری با بیان اینکه با تجربه‌ای که دارم شرایط امروز را پیش‌بینی نمی‌کردم گفت: در دوران تحریم‌ها ما شاهد یک انقلاب صنعتی در این حوزه هستیم که از نعمت تحریم است.
وی گفت: اگر ما انتقادی هم داریم به معنی عدم همکاری دولت با ما نیست بلکه آنچه که امروز به آن دست پیدا کرد‌ایم حاصل یک تعامل دوجانبه است.

ظرفیت بی‌نهایتی برای مقابله با تحریم داریم
تالاری ادامه داد: اگر ایران تحریم شده است و ما نیز از تحریم دفاع نمی‌کنیم تنها به دلیل این است که آمریکا به دنبال منافع خودش است و سعی می‌کند تا این منافع را در بالاترین حد تامین کند اما در مقابل ما نیز ظرفیت بی‌نهایتی برای مقابله با آن داریم به شرط آنکه دولتی داشته باشیم تا قاعده بازی را در شرایط مختلف بلد باشد. وی ادامه داد: دولت متاسفانه تاکنون فقط به دنبال ایجاد سروصدا در فضای بین‌المللی بوده که اگر این توان خود را برای حمایت از بخش خصوصی به کار می‌برد و فشارهایی که من به آن خودتحریمی می‌گویم به ما اعمال نمی‌شد امروز قطعا شرایط ما در فضای بین‌الملل اینگونه نبود و بسیار شکوفاتر از شرایط فعلی بودیم.

صنعت نفت گرفتار خودتحریمی است
به گفته رئیس ‌انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت اگر فقط 20 درصد از ریخت و پاشهای بودجه‌ای که در اختیار دولت‌ها در طول سالیان مختلف بود به حمایت از بخش خصوصی تخصیص داده می‌شد امروز این ارزش افزوده داخلی می‌توانست درآمدهای سرشاری را برای دولت ایجاد کند که متاسفانه دولت سعی کرده است در طول سالیان مختلف فقط به درآمدهای نفتی اتکا کند .تالاری تاکید کرد: متاسفانه دولت‌ها در خصوص جذب نخبگان بخش خصوصی هیچگونه فعالیتی را انجام نمی‌دهند و این شرایط موجب شده است که در به روی نخبگان بخشی خصوصی بسته باشد.

وی با اشاره به نقدینگی موجود در بازار گفت: تحلیلگران انجمن بررسی‌های متعددی کردند و راهکارهای متعددی را پیدا کرده‌اند که همین نقدینگی که در کشور وجود دارد و دولت از آن می‌نالد می‌تواند موجب رشد و توسعه بخشی خصوصی شود که اگر دولت برای آن برنامه‌ای ندارد این ضعف دولت است که می‌بینیم متاسفانه این نقدینگی در طول سال‌های مختلف یکبار به حوزه مسکن وارد شد و به آن ضربه زد، یکبار به حوزه ارز و یکبار به حوزه سکه و طلا و هیچ کدام هم هیچ نفعی برای کشور نداشت.

منبع: کیهان

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها