کد خبر: ۴۵۵۵۷۴
زمان انتشار: ۱۸:۳۱     ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸
شبکه چهار سیما به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان، تدارک گسترده ای را برای پخش ویژه برنامه های جدید دیده است.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از فارس، گروه‌های مختلف برنامه ساز شبکه چهار سیما به مناسبت نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان ویژه برنامه‌های خود را به شرح ذیل  اعلام کرده‌اند.گستره شریعت، معنای زندگی، قرار، حدیث سرو، سریال امام علی (ع)، اتاق شیشه‌ای،‌نغمه‌های آسمانی، جز خوانی قرآن کریم از برنامه‌های رمضانی این شبکه هستند. 

 ** سری جدید «گستره شریعت» 

«گستره شریعت» در ۵۲ قسمت ۶۰ دقیقه ای به تهیه کنندگی دکتر پرویز فارسیجانی در گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما تولید می‌شود. به گفته فارسیجانی تهیه کننده برنامه، از اول ماه مبارک رمضان هر شب (به جز شب های قدر) سری جدید «گستره شریعت» با موضوعات و ساختاری جدید پخش می شود و بعد از ماه رمضان پخش آن به صورت هفتگی طبق روال فصل های  گذشته، ادامه می یابد.

وی در خصوص تفاوت سری جدید برنامه با قسمت های قبل گفت: با در نظر گرفتن نظرات مخاطبان و صاحب نظران تغییرات شکلی و محتوایی مناسبی را در برنامه ایجاد کرده ایم و در راستای سری های گذشته برنامه، علاقه مند هستیم تا صاحب نظران، اساتید حوزه و دانشگاه، نظرات خود را با ما در میان بگذارند تا ان شاالله بتوانیم از نظرات کارشناسانه آن ها نیز بهره مند شویم.

فارسیجانی افزود: در سری جدید برنامه به مسائل فلسفی، اجتماعی، فرهنگی و دینی می پردازیم و مطالعات دینداری، وضعیت دینداری در ایران و جهان، رویکرد های  روانشناختی، جامعه شناختی، فقهی و حقوقی و اخلاقی به وضعیت دینداری، مطالعات فرهنگی و تجارب انسان معاصر، اسلام سیاسی و حکومت دینی و سبک زندگی مومنان، تمدن اسلامی و مطالعات دینداری، معنویت های نوظهور، فرصت ها و چالش ها، از جمله موضوعات سری جدید «گستره شریعت» را تشکیل می‌دهد.

تهیه کننده «گستره شریعت» در ادامه گفت: اجرای برنامه را دکتر مالک شجاعی برعهده دارد و موضوعات برنامه را با حضور اساتیدی همچون دکتر پارسانیا، دکترفرمانیان، دکتر کچوییان، دکتر سراج زاده، دکتر نجاتی، دکتر آذربایجانی، دکتر فکوهی، دکتر حکمت نیا، دکتر مبلغی، دکتر انشاالله رحمتی، دکتر شجاعی زند و ... بررسی می‌کند.

فارسیجانی افزود: در سری جدید برای درک و آگاهی بیشتر مخاطب از موضوع برنامه، یک بخش مستند گزارشی به برنامه اضافه شده است، همچنین در شروع و پایان برنامه خلاصه‌ای از قسمت گذشته و جمع بندی موضوع، بیان می‌شود.گستره شریعت در ایام ماه مبارک هرشب ساعت ۲۳ از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

** لحظات افطار با «معنای زندگی» 

سری جدید «معنای زندگی» به تهیه کنندگی محسن کرمی از اول ماه مبارک رمضان هر شب ساعت ۱۹ از شبکه چهار پخش می شود. این برنامه در قالب ترکیبی در ۳۰ قسمت ۶۰ دقیقه ای در گروه فرهنگ و اندیشه تهیه و تولید می‌شود. به گفته کرمی تهیه کننده برنامه تصویربرداری«معنای زندگی» در محل موزه مقدم تهران یکی از خانه‌های تاریخی شهر تهران صورت می گیرد و اجرای برنامه را دکتر محمد تقی موحد ابطهی برعهده دارد.

کرمی گفت: ما دراین برنامه با دعوت از اساتید به نام در حوزه های مختلف جامعه شناسی، روانشناسی، فلسفه، مردم شناسی و ... به معنای زندگی در حوزه های فلسفه، هنر، تکنولوژی،کنترل خشم، سعادت، تنهایی،مرگ، عشق و تفکر می پردازیم.

تهیه کننده «معنای زندگی» گفت: در هر قسمت میزبان کارشناسانی همچون دکتر صادق نیا، دکتر خسروباقری، دکتر سربخشی، دکترتقوی، دکتر عباسی، خانم دکتر مصطفوی و ... هستیم و در کنار بخش کارشناسی، دو بخش فیلم کوتاه و انیمیشن برای سری جدید برنامه در نظر گرفته شده است که در هر دو بخش فیلم ها و انیمیشن های کوتاه خارجی مرتبط با موضوع برنامه، پخش می‌شود.

به گفته کرمی این انیمیشن‌ها و فیلم های کوتاه برای اولین بار و برای پخش در برنامه «معنای زندگی» تهیه و دوبلاژ شده است. کارگردانی این برنامه را امیرفلاح بر عهده دارد و حجت الاسلام و المسلمین آقاجانلو و دکتر فلاح به عنوان سردبیر با این مجموعه همکاری می کنند.

** سری جدید «حدیث سرو» در قاب ۴
سری جدید مجموعه برنامه «حدیث سرو» به زندگی آیت الله حاج آقا رحیم ارباب اصفهانی و آیت الله آقا نجفی حسینی همدانی می پردازد.
 در سری جدید ۱۱ قسمتی این مجموعه،برای اولین بار صدای مرحوم آقا نجفی همدانی که از تلمذشان در محضر آیت‌الله سید علی قاضی می گویند و  همچنین صدای آیت الله حاج آقا رحیم ارباب  درخصوص استادشان پخش می‌شود.

«حدیث سرو» به تهیه کنندگی عبدالکریم عرشی، کارگردانی جواد توانا، مدیریت تصویربرداری حسین سیدی پریشان در بخش باز سازیها ومدیریت تولید علیرضا فالیزی، روح الله امیری، تدوین مجتبی راعی در ۱۱ قسمت ۴۰ دقیقه ای تولید ودر ایام ماه مبارک رمضان هرروز ۱۳:۴۵ پخش و ساعت ۲۰:۴۵ بازپخش می شود.شایان ذکر است تا پایان ماه رمضان ۳۰ قسمت از «حدیث سرو» به روی آنتن می رود که از این تعداد ۱۱ قسمت جدید و برای اولین بار پخش می شود و مابقی از قسمتهای پرببینده و پرمخاطب این مجموعه انتخاب و به روی آنتن می‌رود.

** سریال «امام علی (ع)»

مجموعه تلویزیونی «امام علی (ع)» به کارگردانی داوود میرباقری،در ایام ماه مبارک رمضان هر شب ۱۲ بامداد پخش و روز بعد ساعت ۱۸ بازپخش می‌شود.
در این سریال که داستان زندگی امیرالمومنین علی(ع) در شهر کوفه از دوران امامت تا شهادت آن حضرت به تصویر کشیده شده است. ،بازیگرانی چون«داریوش ارجمند»،«ویشکا آسایش»،زنده یاد«انوشیروان ارجمند»، زنده یاد«مهدی فتحی»،«پروانه معصومی»،«محمدرضا شریفی‌نیا»،«بهزاد فراهانی»،«اکبر عبدی»،«اصغر همت»،«شهره لرستانی»به ایفای نقش می‌پردازند.

** برنامه اذانگاهی «قرار»

برنامه «قرار» به تهیه کنندگی معصومه احمدی مهیار کاری است از گروه اجتماعی شبکه چهار سیما  که پخش آن از فروردین امسال  هر روز از ۴۰ دقیقه مانده به اذان ظهر به افق تهران آغاز شده و تا ۲۰ دقیقه بعد از اذان ادامه دارد. در بخش اول، مجری برنامه با کارشناس برنامه به گفتگو می‌پردازد که موضوع آن تا پایان خرداد، بررسی عرفان اهل ‌بیتی است و مباحثی از قبیل چیستی عرفان و کیستی عارف، رابطه عرفان و عارف با تقوی، مراقبت و محاسبت نفس در سلوک اهل بیتی، عرفان اجتماعی، عرفان و سیاست و ... مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و هر جمعه نیز سؤالات مخاطبان برنامه که به سامانه پیامکی ارسال کرده‌اند یا در شبکه‌های اجتماعی مطرح کرده‌اند، توسط کارشناس برنامه پاسخ داده می‌شود. 

بخش بعدی برنامه به نیایش، قرآن و اذان ختم می‌شود و پس از آن یکی از کارشناسان قرآنی به تفسیر مختصری از آیات قرآن کریم می‌پردازد.
کارشناسان بخش اول و دوم برنامه اذانگاهی«قرار» به کارگردانی سید احمد حسینی تا پایان خرداد عبارتند از حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمد جواد رودگر، عضو هیئت علمی گروه عرفان پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و جناب حجت‌الاسلام والمسلمین سیدبهاءالدین ضیایی،محمد جواد یافتیان نیز اجرای برنامه را به عهده دارد.

** «اتاق شیشه‌ای»

«اتاق شیشه‌ای» به تهیه کنندگی و کارگردانی احمد ظریف رفتار در ماه مبارک رمضان هر شب ساعت ۲۲:۱۵ پخش می‌شود. مجموعه «اتاق شیشه ای» با رویکرد روانشناسی و روانکاوی به آسیب ها و چالش‌های اجتماعی و خانواده و به طرح موضوع و سوال در ذهن بیینده می پردازد و آنها را به فکر کردن و تعمق کردن وادار کند. هدف این مجموعه بیان درک زندگی و جستجوی خوشبختی است که در ۵۰ قسمت با موضوعات سرزنش، سرطان، رجوع، ترس از ازدواج، سکوت، خشونت، طلاق عاطفی، ولخرجی، نازایی، دروغ، پول و خوشبختی، انتقاد، جبهه گیری، شک و خیانت، اعتیاد و ... برای گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما تهیه و تولید شده است.

«اتاق شیشه‌ای» ترکیبی از یک واقعیت و یک نمایش است. واقعیت اتاق و محل کار روانکاو است و قسمت نمایشی مجموعه که بازیگران تئاتر آن را اجرا می کنند مراجعه کنندگانی هستند که در قالب زن و شوهر با چالش های زندگی مواجه هستند و برای درمان به مشاور و روانشناس مراجعه می کنند. دکتر مشیت محمدزاده، دکتر مژده ملتی، دکتر محمدحامد کنگرانی، دکتر تورج مرادی، دکتر آرش رمضانی و ... از جمله روانشناسانی هستند که در این برنامه حضور دارند. 

** «نغمه‌های آسمانی»

«نغمه‌های آسمانی» به تهیه کنندگی حبیب الله ذوالفقاری، در ۳۰ قسمت ۳۰ دقیقه‌ای به تاریخچه مناجات خوانی، این رسم و آئین دیرینه در ایران اسلامی و آواز راز و نیاز گونه ی با خداوند متعال، از افطار تا سحر می‌پردازد. در این برنامه ترکیبی که محصول گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است، علی رستمیان، جمال الدین منبری، حسام الدین سراج و ... به مناجات خوانی از شعار کهن فارسی (عراقی، مولانا و عطار) و همچنین اشعار و متون برگرفته از قرآن می پردازند.

** جزءخوانی قرآن کریم

جزءخوانی قرآن کریم هر روز ساعت ۱۱:۳۰ و بازپخش ۵ بامداد، سخنرانی آیت الله ناصری هر روز ساعت ۶:۱۵، دو برنامه دیگر رمضانی شبکه چهار است.

همچنین شبکه چهار سیما، با یک ویژه برنامه زنده مهمان لحظات سحرگاهی مخاطبان خواهد شد که از قبل از اذان و تا بعد از اذان صبح ادامه خواهد داشت.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها