کد خبر: ۴۵۵۹۴۰
زمان انتشار: ۱۰:۳۳     ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸
وزیر امور خارجه تصمیمات جدید ایران در واکنش به اقدامات آمریکا را در چارچوب برجام خواند و گفت: جمهوری اسلامی از برجام خارج نخواهد شد و کاملا در چارچوب این توافق عمل می کند.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که به منظور رایزنی با سرگئی لاوروف همتای روس خود و در ادامه رایزنی های دوجانبه وارد فدراسیون روسیه شد، در بدو ورود به مسکو در جمع خبرنگاران گفت: اقداماتی که آمریکا در طول یک سال گذشته به ویژه قبل از خروج و بعد از خروج از برجام انجام داده، برای ایجاد یک وقفه در ادامه کار برجام بوده است.

*مصلحت دیدیم برخی تعهداتمان را که به صورت داوطلبانه در برجام انجام می دادیم، فعلا اجرا نکنیم

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با علم به این سیاست آمریکا با مدارا و صبر استراتژیک برخورد کرده است، اظهار داشت: متأسفانه اتحادیه اروپا و بقیه اعضای جامعه بین المللی این توان را نداشتند که در برابر فشار آمریکا ایستادگی کنند ولذا ایران این طور به مصلحت دیده که برخی از تعهدات و اقداماتی را که به صورت داوطلبانه در برجام انجام می داده، فعلا اجرا نکند.

*خارج از برجام عمل نمی کنیم/از برجام خارج نمی شویم

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: این حق برای ایران در برجام دیده شده است. ما الان خارج از برجام عمل نمی کنیم بلکه در چارچوب برجام عمل می کنیم. مواد 26 و 36 برجام چنین اختیاری را به ایران و البته به سایر کشورهای عضو داده که اگر کشوری تعهداتش را اجرا نکرد، آنها هم تعهداتشان را به صورت جزیی یا کلی اجرا نکنند.

به گزارش فارس، ظریف یادآور شد: اقدام ایران کاملا در این چارچوب است، بنابراین ایران از برجام خارج نخواهد شد، ایران کاملا در چارچوب برجام عمل می کند و یک فرصتی برای سایر اعضای برجام است که اقدامات لازم را انجام دهند، نه اینکه صرفا به صدور بیانیه اکتفا کنند. 

وی با اشاره به تصمیماتی که ایران در واکنش به بدعهدی های آمریکا اتخاذ خواهد کرد، گفت: این تحولی است که امروز چهارشنبه در راستای اجرای مصوبات شورای عالی امنیت ملی انجام خواهد شد و دوستان من در تهران جزییات آن را به اطلاع مردم خواهند رساند.

 

 

*رایزنی ها در مسکو

وزیر خارجه کشورمان همچنین عنوان کرد که سفرش به مسکو برای مذاکره در این خصوص و مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی با آقای لاوروف خواهد بود و افزود: موضوعاتی که ما با روسیه در آن در سطح بین المللی با هم شریک هستیم، بسیار زیاد است.

ظریف افزود: ما هر دو مخالف سیاست های یکجانبه گرایانه آمریکا هستیم، حالا چه این سیاست ها درباره برجام یا درباره ونزوئلا باشد. ما با هم در این زمینه ها همکاری کردیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: همکاری های منطقه ای جمهوری اسلامی ایران و روسیه به خصوص در موضوع سوریه و مقابله با تروریسم در سوریه و تلاش برای پایان دادن به جنگ و درگیری در این کشور در کنار ترکیه، تلاش هایی است که جامعه بین المللی به عنوان تنها تلاش هایی که تاکنون توانسته مانع گسترش خشونت در سوریه شود، از آن استقبال کرده است.

*ایران و روسیه دو شریک راهبردی در منطقه

وی بیان کرد: ما و روسیه دو شریک راهبردی در منطقه هستیم و این سیاست ها و همکاری ادامه خواهد یافت و امروز نیز در این زمینه گفت و گو خواهیم کرد.

ظریف درباره برجام با بیان اینکه روسیه به عنوان یک عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و یکی از اعضای برجام طرف مذاکره ما خواهد بود، اظهار داشت: اولین مذاکره رسمی ما همزمان با اقداماتی که در سالروز خروج آمریکا از برجام انجام خواهیم داد، با وزیر خارجه روسیه خواهد بود که ایشان نقش گسترده ای در به نتیجه رسیدن برجام داشت.

وی افزود: روسیه از همکاران نزدیک ما در طول سال های گذشته و یک سال گذشته بوده و امیدواریم این همکاری با جدیت بیشتر و نقش مستقیم روسیه ادامه یابد. بحث های دوجانبه بسیار زیادی داریم، همکاری های دوجانبه بین دو کشور در طول سالیان گذشته به عالی ترین حد خود رسیده است هم در حوزه های اقتصادی و هم در حوزه های دیگر دوجانبه و انشاءالله در این زمینه در این خصوص گفت وگو خواهیم کرد.  

به گزارش فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه پیش از این از سفرش به مسکو خبر داده بود.

سفارت ایران در مسکو پیش از این در خبری با اشاره به سفر ظریف اعلام کرده بود که امضای پروتکل توافق دوجانبه تسهیل روادید برای اتباع دو کشور، تمدید برنامه همکاری وزارتخانه های امور خارجه ایران و روسیه، تفاهمنامه در خصوص تسهیل ورود و اقامت اعضای هیات های پروازی شرکت های هواپیمایی ایران‌ و روسیه و نیز حضور در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه روسیه از جمله برنامه های سفر محمدجواد ظریف به مسکو خواهد بود.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها