کد خبر: ۴۸۱۴۵۷
زمان انتشار: ۱۱:۱۹     ۱۵ آذر ۱۳۹۹
هم‌زمان با تعطیلات کرونایی در کشور، دفتر آمار و فرآوری داده‌های وزارت صنعت بیشتر از بخش‌های دیگر به تعطیلات رفته و سه ماه است که آمار عملکرد این وزارتخانه و مجموعه‌های تحت نظر آن به روزرسانی نشده است.
به گزارش پایگاه 598، در شرایطی که بخش‌های مختلف کشور در تعطیلات کرونا به سر می‌برند، به نظر می‌رسد، دفتر آمار وزارت صنعت به تعطیلات طولانی‌تری رفته است، به طوری که آمار عملکرد وزارتخانه و بخش‌های زیرمجموعه آن به روز رسانی نشده و در حال حاضر آخرین آمار ارائه شده در این مورد مربوط به عملکرد شهریورماه است.

بر اساس گزارش فارس، دفتر آمار و فرآوری داده‌های وزارت صنعت، زیرمجموعه معاونت طرح و برنامه این وزارتخانه است و در حال حاضر سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صنعت است.

وی در عین حال با حفظ سمت، سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت صنعت نیز هست که با حکم علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت منصوب شده است.


این اولین بار نیست که ارائه آمار و اطلاعات وزارت صنعت با تأخیر روبرو می‌شود و قبلاً نیز بارها این اتفاق تکرار شده است. آمار و اطلاعات وزارت صنعت علاوه بر مشکل تأخیرهای طولانی، گاهی نیز با اشتباهات قابل توجهی همراه بوده است.

به عنوان مثال در یکی از این اتفاقات، وزارت صنعت در محاسبه واریزی اشخاص و شرکت‌ها جهت محصولات دخانی به حساب خزانه دچار اشتباه شد و کاهش 48 درصدی یکی از شاخص‌ها را رشد 105 درصدی اعلام کرد.

همچنین وزارت صنعت در ارائه آمار مربوط به تولید خودرو در کشور طی فروردین 98 نیز دچار مشکل شده، به طوری که بررسی اعداد و ارقام تولید نشان‌دهنده کاهش 30 درصدی کل تولیدات بود، اما طبق آمارگیری وزارت صنعت، رشد 42 درصدی برای تولید خودرو اعلام شده بود.

این در حالی است که هر نوع برنامه‌ریزی به ویژه در بخش‌های اقتصادی با اتکاء به آمار و اطلاعات صحیح و به روزشده صورت می‌گیرد و در این وضعیت، عدم دسترسی به داده‌های مربوطه مانعی برای برنامه‌ریزی دقیق خواهد بود.

این مسئله بازنگری در نحوه مدیریت معاونت طرح و برنامه و امور داده‌های وزارت صنعت را ضروری می‌سازد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها