کد خبر: ۴۸۱۷۸۲
زمان انتشار: ۰۹:۳۹     ۲۴ آذر ۱۳۹۹
تهران از وضعیت قرمز خارج شد.عضو شورای شهر تهران می گوید آمار مرگ و میر ناشی ازکرونا در تهران به طورمتوسط 50 درصد کاهش پیدا کرده است اما همچنان شهروندان باید رعایت کنند.
به گزارش پایگاه 598، به نقل از فارس، بعد از اجرای محدودیت کرونایی در کشور، آمار مبتلایان به کرونا کاهش یافت و همچنین میزان مرگ و میر ناشی از کووید19 کم شد.

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت روز گذشته اعلام کرد که براساس معیارهای قطعی تشخیصی، 7 هزار و 451 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شده که 833 نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید19 در کشور به یک میلیون و 108 هزار و 269 نفر رسیده است و همچنین در بیست و چهار ساعت گذشته 247 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند. 

کدام شهرها در وضعیت قرمز قرار دارند؟
به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، شهرستان‌های زرین‌دشت در استان اصفهان، بافق در استان کرمان، قمیشان در استان گلستان، آستارا، بندر انزلی، رودسر و چالش در استان گیلان و آمل، بهشهر، رامسر، گلوگاه، نکا در استان مازندران در وضعیت قرمز قرار دارند. 

براساس آمار به دست آمده، وضعیت کرونا در تهران نارنجی است و بعد از اجرای محدودیت‌های کرونایی آمار مرگ و میر ناشی از کووید19 در پایتخت کاهش یافت.

کاهش 50 درصدی مرگ و میر ناشی از کرونا در تهران
حسن خلیل‌آبادی عضو شورای شهر تهران در این باره به خبرنگار فارس گفت: به صورت متوسط  در چند روز گذشته کاهش 50 درصدی مرگ و میر ناشی از کرونا را  داشته‌ایم. یک روز 50 درصد و روز دیگر شاید 60 درصد آمار مرگ و میر کاهش یافته است، اما در مجموع به صورت متوسط آمار فوتی ها به نصف رسیده است. 

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: امیدواریم که وضعیت بهتر شود و اگر شهروندان رعایت کنند، آمار مرگ و میر از این عدد هم پایین‌تر می‌آید. 

خلیل آیادس ادامه داد: اجرای پروتکل‌های بهداشتی باید انجام شود و رعایت فاصله‌گذاری می‌تواند مانع از شیوع این بیماری شود. 

وی تأکید کرد که ما همچنان  ضدعفونی در ایستگاه‌های مترو و اتوبوس را به طور مدام انجام می‌دهیم، اما شهروندان هم باید از ماسک استفاده کرده و مدام دست‌های خود را بشویند تا بتوانیم از شیوع این بیماری بیش از این جلوگیری کنیم. 

در تهران بیش از 22 هزار نفر جان خود را از دست داده اند/پسا کرونا
برخی از مدیران، نگران شرایط تهران پس از کرونا هستند و معتقدند که با ید اقداماتی در این زمینه صورت گیرد تا مشکلات کمتر شود. ناهید خداکرمی عضو شورای شهر تهران در این باره می‌گوید: باید موضوع پساکرونا را دریابیم. شیوع کرونا از اسفند 98 تاکنون بسیاری از کسب و کارها را زیان‌ده کرده است و تعداد زیادی از کارگران پسماند شغل خود را از دست داده‌اند. 

وی ادامه داد: فقط در تهران بیش از 22 هزار نفر جان خود را از دست داده و اغلب خانواده‌های تهرانی به طور مستقیم یا  غیرمستقیم تحت‌تأثیر این ویروس قرار گرفته و مشکلات روحی، اقتصادی و جسمانی برای آنها ایجاد شده است. 

رئیس کمیته سلامت شورای شهر با بیان اینکه اگر سال آینده پاندومی کرونا پایان یابد، به سالی مصیبت‌بار یا از هم‌گسیختگی خانواده‌ها خواهد بود، گفت: گرچه دولت و نهادهای فرهنگی بودجه عمومی دارند، ولی به این مسئله توجه نکرده‌اند که 22 هزار خانواده دغدار و سرپرستانی را که از دست داده‌اند، چه شرایطی خواهند داشت. 

به گفته خداکرمی، شهرداری می‌تواند تلاش کند تا دولت و مجلس بودجه کافی برای بهبود وضعیت پساکرونا اختصاص دهد. شهرداری باید میزان ضرر و زیان شهروندان را محاسبه کرده و در مجمع نمایندگان تهران در زمان رسیدگی به بودجه 1400 طلب کند. 

به گفته این عضو شورای شهر، در دنیا بیشترین بودجه مربوط به کرونا به شهرداری‌ها اختصاص یافته، این بودجه‌ها در حدود 2 میلیارد یا حتی بالاتر است، بنابراین با دست خالی نمی‌توان پایتخت را اداره کرد. من از نهادهایی که بودجه فرهنگی از دولت می‌گیرند می‌خواهم که بودجه‌ای به شهرداری‌ها اختصاص دهند تا بتوانیم از بحران 1400 جلوگیری کنیم. 

مردم بیشتر رعایت کنند/شهروندان از حضور در بهشت زهرا خودداری کنند مگر در مواقع ضروری
مدتی  میزان شیوع کرونا در تهران افزایش چشمگیری یافت تا جایی که وضعیت بحرانی در بهشت زهرا رخ داد. اما در حال حاضر با کاهش مرگ و میر وضعیت بهتر شده است. با این وجود سعید خال مدیرعامل سازمان بهشت زهرای شهرداری تهران به خبرنگار فارس می‌گوید که مردم باید بیشتر رعایت کنند و شهروندان از حضور در بهشت زهرا خودداری کنند مگر در مواقع ضروری مانند خاکسپاری اقوام نزدیک. 

وی تأکید کرد که برای فوتی‌های کرونایی قطعه خاصی درنظر نگرفته‌ایم و هر جا که خانواده‌های آنها درخواست کنند، دفن می‌شوند. 

به گفته سعید خال، این سازمان از ابتدا با استفاده از تجربه‌های گذشته توانست اقداماتی را در بهشت زهرا انجام دهد.

البته بسیاری از مسئولین بر عملکرد مطلوب بهشت زهرا صحه گذاشتند تا جایی که سردار حسن حسن‌زاده فرمانده سپاه حضرت سیدالشهداء تأکید کرد که در دوران کرونا که دنیا منتظر بود از عدم توانایی ایران در مهار کرونا خوشحال باشد، شاهد حضور ارزشمند پرسنل تلاشگر سازمان بهشت زهرا در خط مقدم خدمت‌رسانی به مردم بودیم. 

وی ادامه داد: برخی تصور می‌کردند ایران درگیر مباحث اقتصادی است و نمی‌تواند از پس تجهیزات لازم و مباحث پزشکی بربیاید.

به گفته وی،سازمان بهشت زهرا بزرگترین آرامستان جهان اسلام و گلزار شهدا در این عرصه افتخارآفرین بود. 

شهرداری تهران یکی از نهادهای بود که در ایام کرونا اقداماتی برای پیشگیری انجام داد از ضدعفونی در ایستگاه های مترو تا دفن متوفیان کرونایی. موضوعاتی در این زمینه مطرح شد.زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران می‌گوید که کاملا در جریان خدمات سازمان بهشت زهرا است و هر شب گزارش علمکرد آن را دریافت می‌کند و این افراد به صورت گمنام زندگی و روح و روان خود را صرف خدمت به شهروندان می‌کنند. 

وی ادامه داد: در بحران کرونا و شیوع آن در پایتخت یکی از نهادهای که از روز اول فعالیت تعاملات زیادی را برای مقابله با کرونا انجام داده، مجموعه مدیریت شهری است. اقدامات مدیریت شهری به ویژه در بخش‌های خدماتی در چارچوب پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های ستاد مقابله با کرونا بوده است. از روز اولی که مبتلایان به این ویروس فوت کرده‌اند، سازمان بهشت زهرا پذیرای آنها بود و به دلیل خطری که امکان داشت فعالیت آنها برای سایر شهروندان داشته باشد و همچنین ایجاد آلودگی‌های محیط زیستی ناشی از ارائه خدمات در این سازمان، تمامی فعالیت‌ها در بهشت زهرا براساس ضوابط و چارچوب‌های وزارت بهداشت انجام شد و از همان زمان در حالت آماده‌باش هستند. البته پیروز حناچی شهردار تهران هم از خدمات کارکنان بهشت زهرا قدردانی کرد و گفت: کارمندان بهشت زهرا هر روز به مردمی که دچار مصیبت شده‌اند خدمات می‌دهند و در سخت‌ترین شرایط کشور و شهر تهران این سرویس‌دهی قطع نشد. تأکید می‌کنم که بهشت زهرا یکی از منظم‌ترین و رضایت‌بخش‌ترین سازمان‌های شهرداری تهران بوده که نظرسنجی‌ها هم همین موضوع را نشان می‌دهد.

براساس این گزارش، مدتی وضعیت در بهشت‌زهرا بحرانی شده بود، اما در حال حاضر شاهد سیر نزولی فوتی‌های کرونا هستیم. در صورتی که شهروندان رعایت کنند میزان فوتی‌ها کمتر هم خواهتد شد. رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، عدم حضور در تجمعات می‌تواند زنجیره انتقال کرونا را قطع کند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها