کد خبر: ۴۸۷۱۰۳
زمان انتشار: ۱۳:۳۶     ۰۴ خرداد ۱۴۰۰
هزاران تن پیاز در سایه تصمیمات متناقض دولت در حال نابودی است و این مشکلی است که هر روز دامان یکی از محصولات کشاورزی جنوب استان کرمان را می‌گیرد.
به گزارش پایگاه 598، کشاورزان جنوب استان کرمان ماه‌ها با وجود محدودیت‌های جدی منابع آبی، افزایش بی‌رویه قیمت سم و کود، کاهش وجود نهاده‌های کشاورزی، رکود ناشی از کرونا و تحریم‌ها تلاش می‌کنند محصولاتی را روانه بازار کنند و از سوی دیگر لقمه‌نانی را بر سر سفره خانواده خود بیاورند اما در سایه سوءتدبیر مسئولان حاصل ماه‌ها تلاش آنها نه روانه بازار شد، نه نانی بر سر سفره کشاورزان!

مشکلات محصولات کشاورزی جنوب استان کرمان هر روز دامان یکی از محصولات را می‌گیرد و این روزها دومینوی ورشکستگی دامان پیازکاران را گرفته است و متأسفانه تا کنون تدبیرها و راهکارهای مقطعی مسئولان گره‌ای از مشکلات آنها را باز نکرده و حمایت‌های مسئولین تنها یک مسکّن و راهکار مقطعی برای این بخش آسیب‌پذیر جامعه بوده است.

بر اساس گزارش تسنیم، پیاز کشاورزان جنوب استان کرمان یا بر سرزمین‌ها مانده است و انگیزه‌ای حتی برای برداشت آنها وجود ندارد یا هزاران تن پیاز خریداری‌شده در محل‌های مختلف دپو در حال فاسد شدن است به‌نظر می‌رسد اراده‌ای برای تزریق پیازهای خرید تضمینی به بازار وجود ندارد.

چند روز قبل کلیپی در فضای مجازی منتشر شد که فردی کنار یکی از محل‌های دپوی پیاز در منوجان از رانندگان کامیون‌ها دعوت کرده بود با حضور در این منطقه به‌صورت مجانی محصول را بارگیری کنند و در یکی از شهرهای کشور به فروش برسانند که انتشار این کلیپ واکنش فرماندار رودبار را به‌همراه داشت و گقت: هر گونه بارگیری و انتقال محصول به استان‌های دیگر باید با مجوز سازمان تعاون روستایی انجام شود و بارگیری خودسرانه این محصولات جرم است.

محمد محمودی فرماندار شهرستان منوجان نیز با اشاره به انتشار کلیپی در فضای مجازی مبنی بر اینکه پیازهای دپوشده در شهرستان منوجان به‌رایگان در اختیار مردم قرار می‌گیرد اظهار داشت: این فرد هیچ ارتباطی با مجموعه تعاون روستایی و هیچ دستگاه دولتی ندارد و از طرف خود این کلیپ را تهیه و منتشر کرده است.

وی با بیان اینکه این پیازها متعلق به سازمان تعاون روستایی جنوب کرمان بوده که در جریان خرید تضمینی انبار شده است گفت: هیچ‌کس حق ندارد بدون اجازه تعاون روستایی از این پیازها استفاده کند.

فرماندار شهرستان منوجان با اشاره به اینکه خرید تضمینی با هدف حفظ تعادل بازار صورت می‌گیرد، افزود: پیازهای خریداری‌شده نباید به چرخه بازار برگردد چرا که سبب برهم خوردن تعادل بین عرضه و تقاضا می‌شود.

وی با تصریح به اینکه مردم به شایعات منتشرشده در فضای مجازی مبنی بر اهدای رایگان پیاز به مردم توجه نکنند و اخبار را از طریق سایت این سازمان و خبرگزاری‌های رسمی پیگیری کنند ادامه داد: پیازهای انبارشده فقط در قالب تفاهم‌نامه به نهادهای حمایتی کمیته امداد و بهزیستی به‌صورت رایگان اهدا می‌شوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به انتشار کلیپی در فضای مجازی در ارتباط با رها کردن هزاران تن پیاز شهرستان منوجان استان کرمان ابراز کرد: با بررسی انجام‌شده مشخص شد که رها کردن هزاران تن پیاز در یکی از شهر‌های استان کرمان به‌دلیل نداشتن مشتری صحت دارد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه این مشکل تنها مربوط به آن منطقه و این محصول نیست گفت: متأسفانه هندوانه و گوجه‌فرنگی نیز همین وضعیت را دارد.

وی اضافه کرد: به‌دلیل عدم برنامه‌ریزی منظم و پایش میزان دقیق محصولات کشاورزی مورد نیاز و مناطقی که ظرفیت تولید این اقلام را دارند، هرساله شاهد این نوع نابسامانی‌ها در تولید و عرضه برخی محصولات کشاورزی هستیم.

درویشیان با اشاره به اینکه متأسفانه برنامه‌ریزی منظمی براساس مطالعات آمایش سرزمین انجام نشده است یادآور شد: تصمیمات متناقضی که در بخش‌های مختلف دولت گرفته شده باعث شده است که این وضعیت ایجاد شود.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها