آمار ضرورت حمایت از شرکت‌های فعال در حوزه سلول‌های بنیادی
کد خبر: ۴۸۸۶۹۵
زمان انتشار: ۱۱:۴۷     ۱۴ تير ۱۴۰۰
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: شرکت‌هایی که در حوزه سلول‌های بنیادی فعالیت می‌کنند، نیاز به حمایت دارند.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از خبرگزاری دانشجو، منصور غلامی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری در آیین افتتاح مرکز جامع سلول‌های بنیادی دانشگاه تربیت مدرس گفت: ما در حوزه علوم و فناوری دستاورد‌های ارزشمندی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی پژوهشی داریم که حرف اول را در دنیا در خیلی از رشته گرایش‌ها می‌زند. آنچه که انتظار می‌رود این است که این یافته‌های علمی و توان دانشی را در اختیار جامعه و برای رفع نیاز‌های مختلف مردم قرار دهیم.

وزیر علوم افزود: حرکت و گرایشی که به این سمت در بازه زمانی ۱۰ ساله رخ داده است، شتاب امیدوارکننده‌ای در سال‌های اخیر گرفته است. دسترسی به علوم جدید و ابداع فناوری‌های نوین کمک کرده که امروز در شرایطی قرار بگیریم که کم کم به سمت تامین نیاز‌های مهم و دانش‌بنیان حرکت کنیم و برای رفع نیاز‌ها و متعاقب آن به کاهش وابستگی‌ها، به سطح سایر کشور‌های پیشرفته برسیم.

غلامی ادامه داد: از ستاری تشکر ویژه می‌کنم به این دلیل که در این سال‌هایی که در وزارت علوم حضور داشتم، همکاری‌های نزدیک، پشتیبانی‌های دلسوزانه و حمایت‌های آینده‌نگرانه ایشان بسیار به ما کمک کرد. برخلاف آنچه در روز‌های اول احساس دوگانگی بین این دو مجموعه وجود داشت و اینطور القا می‌شد، ولی در حال حاضر می‌گویم که یکپارچکی و اتحاد و هماهنگی بسیار چاره‌ساز و کارساز است.

وی در ادامه تاکید کرد: ما در مجموعه دولت تلاش داریم که مسیر‌ها را هموار کنیم و در این راستا سهل‌گیری بیشتری برای کوتاه کردن مراحل بروکراتیک در دستور کار قرار دادیم و همچنان آن را پیگیری می‌کنیم.

غلامی با اشاره به جدایی مجموعه‌های علمی علوم پزشکی و مجموعه مربوط به علوم و فناوری گفت: باید تلاش کرد این دو مجموعه از لحاظ فکری و عملیاتی به یکدیگر نزدیک شوند. خوشبختانه دانشگاه تربیت مدرس با داشتن دانشکده علوم پزشکی، ظرفیت خوبی را در اختیار دارد که به خوبی می‌تواند از آن استفاده کند.

وزیر علوم با اشاره به اینکه حتماً باید در مجموعه وزارت علوم و بهداشت تلاش شود، جامعه علمی تا حد ممکن روز به روز به یکدیگر نزدیک شوند، تصریح کرد: محل استقرار اغلب دانشگاه‌های بزرگ علوم پزشکی و غیرپزشکی نزدیک و همسایه هستند و باید تدابیری برای تشویق و تسهیل همکاری‌های این دو مجموعه اندیشیده شود.

 

غلامی افزود: بخش مربوط به سلول‌های بنیادی که بخش مهم آن در حوزه پزشکی بازساختی به کار گرفته می‌شود به عنوان یک سرمایه عظیم و به روز باید در همه جوانب مورد حمایت قرار گیرد؛ اینکه دانشگاه تربیت مدرس این پیش‌قدمی را انجام داده و مرکزی به این عنوان فعال کرده و قرار است آن را تکمیل کند، اتفاق بسیار خوبی است و تبریک می‌گویم.

وی ادامه داد: شرکت‌هایی که در حوزه سلول‌های بنیادی فعالیت می‌کنند، نیاز به حمایت دارند، اما این شرکت‌ها در آینده به درآمد‌های خوبی دست خواهند یافت. دنیا پیش‌بینی کرده در دو دهه آینده جریان درآمدزایی در این حوزه جریان قوی و پرسودی خواهد بود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین تصریح کرد: نباید نگاهمان را به تامین نیاز‌های داخلی معطوف کنیم؛ یکی‌از آفت‌های بزرگ پیش رو که می‌تواند نگران‌کننده باشد، واردات محصولاتی است که شرکت‌های دانش‌بنیان برای تولید آن محصولات اقدام کرده‌اند. در این راستا باید یک مدیریت و ساماندهی اتفاق بیفتد تا واردات محصولاتی که در داخل تولید می‌شود، کنترل و نظارت و از سوی دیگر، مسیر صادرات نیز حتماً باز شود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها