کد خبر: ۴۹۷۰۰۰
زمان انتشار: ۱۳:۲۸     ۰۸ آذر ۱۴۰۰
در نهمین نشست کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی مطرح شد که دولت نامه ای به مجلس برای اصلاح این طرح ارائه کرد تا نظرات دولت و مجلس تطبیق شود.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از ایلنا: نهمین نشست کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی امروز (دوشنبه، ۸ آذرماه) با حضور کارشناسان و نمایندگانی از مرکز پژوهش های مجلس، وزارت ارتباطات، سازمان نظام صنفی رایانه ای، اتاق بازرگانی، صداو سیما، کمیسیون کسب و کارهای دانش بنیان و مرکز ملی فضای مجازی برگزار شد.

رضا تقی پورانوری رئیس کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی در ابتدای این نشست، گفت: در جلسات گذشته نظرات تخصصی بخش خصوصی و مرکز پژوهش ها در مورد کلیات طرح استماع و امروز نیز صحبت های نمایندگان موافق و مخالف با کلیات مطرح خواهد شد.

وی ادامه داد: برای اینکه مباحث به صورت جزئی و فنی تر بررسی شود علاوه بر سه کمیته کسب و کارهای دیجیتال، فرهنگی و رسانه و زیرساخت بر اساس پیشنهاد نمایندگان نسبت به تشکیل کمیته امنیت سایبری و امور حقوقی اقدام کردیم.

محسن زنگنه نیز در این نشست با بیان اینکه براساس آیین نامه نظراتی که به هیات رئیسه توسط دولت ارائه می شود، باید در جلسات کمیسیون مشترک اعلام شود، خطاب به تقی پور، گفت: زارع پور وزیر ارتباطات طی دو هفته گذشته نامه ای را به شما ارسال و بیان کرد که با توجه به استقرار دولت جدید، در حال تدوین طرحی هستیم و درخواست افزودن پیشنهاداتی به طرح مجلس را داشتند بنابراین اگر صلاح است می طلبد تابه پیشنهادات دولت توجه داشته باشیم و بهتر بود این نامه را در جلسه مطرح می کردید.

وی ادامه داد: با توجه به پیگیری های انجام شده، پیش نویس اولیه ای توسط وزارت ارتباطات آماده شده که دستگاه های مختلف نیز در خصوص آن اجماع خاصی دارند، البته نظر کمیسیون در مورد کلیات مثبت است و اگر صلاح می دانید اعمال نظرات و پیشنهادات دولت در مورد طرح انجام شود، زیرا دولت باید آن را اجرا کند؛ البته دولت نسبت به برخی بندها و مواد طرح ایرادات عمده دارد، بنابراین می طلبد برای همراهی و همسویی با آن پیشنهادات آن را هم داشته باشیم.

نماینده مردم تربت حیدریه و مه ولات و زاوه در مجلس یازدهم یادآور شد: دولت فعلی در حوزه فضای مجازی با دولت سابق متفاوت است و وزیر هم در جلسه رأی اعتماد بر ضرورت ساماندهی فضای مجازی تاکید داشت.

تقی پور در پاسخ به اظهارات زنگنه گفت: در مورد نامه وزیر بنا داشتیم آن را در نشست امروز مطرح کنیم، البته روز گذشته هم با نمایندگان در این رابطه صحبت شد و به طور قطع این موضوع را مورد توجه قرار خواهیم داد.

وی ادامه داد: در این نامه تاکید شده با توجه به اینکه نظراتی از سطح جامعه و کسب و کارها جمع آوری شده، بنابراین باید فرصت اعمال آنها در طرح داده شود.

رئیس کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی افزود: این طرح در کمیسیون فرهنگی بررسی، به هیات رئیس تقدیم و سپس به کمیسیون مشترک ارجاع شد و در واقع نسخه فعلی از مرکز پژوهش ها به مجلس ارسال شده است؛ اغلب نمایندگان اتفاق نظر دارند که باید در رابطه با فضای مجازی قانون داشته باشیم و هیچکس مخالف آن نیست و اگر سندیکا و کارشناسان نظری دارند می توانند به صورت مکتوب به دبیرخانه کمیسیون مشترک ارائه کنند تا به کمیته ها برای اعمال نظر داده شود.

سید علی یزدی خواه نیز در این نشست با اشاره به اظهارات زنگنه گفت: وزیر ارتباطات اعلام کرده که پیش نویسی را آماده کرده ایم، البته این پیش نویس ۳۰ درصد با طرح مجلس تفاوت دارد و اگر در مورد آن به تفاهم رسیدیم، می توان در کمیته های کمیسیون نسبت به بررسی آنها اقدام و در طرح ادغام کنیم و دولت تمایلی برای ارائه لایحه جداگانه ندارد.

غلامرضا نوری قرلجه نیز در این نشست یادآور شد: می طلبد کلیات طرح را به مرکز پژوهش ها ارائه کرد تا ذینفعان و کارشناسان، بخش های دولتی، خصوصی و عمومی بتوانند اظهارنظر کنند و جمع بندی لازم را داشته باشیم.

یزدی خواه در ادامه نشست گفت: طرح یک بار به مرکز پژوهش ها ارائه و بررسی جامع شده و می توان پیشنهادات دولت را در کمیته ها بررسی کرد و با رأی نمایندگان مورد اعمال در طرح قرار داد، بنابراین ارائه طرح به مرکز پژوهش ها هیچ توجیهی ندارد.

جلال رشیدی کوچی نیز در این نشست یادآور شد: در نشست مشترک رئیس مجلس، تقی پور رئیس کمیسیون مشترک، وزیر ارتباطات و مرکز پژوهش ها موافقت ضمنی شد که نظرات دولت در مرکز پژوهش ها بررسی شود بنابراین می طلبد این طرح را به مرکز پژوهش ها برای بررسی بیشتر ارائه کنیم.

احمد امیرآبادی فراهانی نیز در این نشست افزود: در هیچ جای آیین نامه نیامده که کلیات طرح را به کمیته ها ارجاع دهیم و در واقع خلاف آیین نامه است البته جزئیات را می توان به کمیته مربوطه برای بررسی ارجاع داد.

میرزاپور نماینده وزارت ارتباطات در این نشست با بیان اینکه اصل طرح مورد تایید همه و مطالبه جدی رهبر معظم انقلاب و نیاز کشور است، گفت: بعد از استقرار دولت جدید، فضای همگرایی در مورد فضای مجازی انجام شد و جلسات مشترکی با حضور مرکز ملی فضای مجازی، صداوسیما، ساترا، وزارت ارتباطات و... تشکیل شد؛ در این رابطه نظام حکمرانی چهارسطحی برای فضای مجازی وجود دارد که سطح اول شورای عالی فضای مجازی، سطح دوم کمیسیون عالی یا قرارگاه هماهنگی حکمرانی فضای مجازی، تنظیم گران موضوعی فضای مجازی و سطح چهارم که دارای اهمیت بیشتری بوده پلتفرم های بومی ما هستند که در طرح اصلی سطوح اول و دوم تا حدی بررسی شده، اما به سطوح بعدی به درستی پرداخته نشده است و با همگرایی و همدلی می توان طرح را به خوبی پیش برد.

وی ادامه داد: پیشنهاد می شود اگر قرار است طرح برای بررسی به کمیته ها ارجاع شود، کمیته ای موضوع را تجمیع کند؛ متاسفانه اخیراً یکی از پلتفرم های داخلی به خاطر نبود نظام ۴ سطحی دچار مشکلاتی شد که نیاز است این نظام مورد توجه قرار گیرد.

یزدی خواه در ادامه گفت: کمیسیون می تواند کلیات طرح را تصویب و به مرکز پژوهش ها برای بررسی ارجاع کند، پیش نویس نسخه اولیه طرح را داریم و دولت هم پیشنهاداتی را ارائه کرده که نیاز است تطبیق داده شود.

هاشمی نماینده سازمان صنفی رایانه ای کشور در این نشست گفت: تاکنون کمیسیون هیچ نامه ای برای اعمال نظرات تخصصی به ما ارائه نکرده، البته در گذشته در نامه ای نظرات تخصصی خودمان را در ۲۰ صفحه در مورد طرح اولیه به وزیر ارتباطات سابق ارائه کردیم، ما می توانیم بازوی تخصصی کمیسیون باشیم و می طلبد از نظرات کارشناسی ما استفاده شود؛ متاسفانه با این مدل به هیچ وجه به سطح چهارم حکمرانی دست نمی یابیم.

وی ادامه داد: ما در این صنعت پیش رو نیستیم و بیش از ۶۰ درصد میزبانی وب کشور در خارج از کشور انجام می شود، بنابراین تاثیرات جانبی بسیار زیاد خواهد بود، می طلبد به ما فضا داده شود.

تقی پور در ادامه این نشست یادآور شد: نباید ما را درگیر اختلاف صنفی و سندیکا ش کنید، ما به طور شفاف تاکید کردیم هر کس نظری دارد در طرح اعمال خواهیم کرد و نمایندگان بخش خصوصی ، مردم و دستگاه ها می توانند نظرات مکتوب خود را به دبیرخانه کمیسیون ارسال کنند.

زنگنه نیز در ادامه گفت: نمی توان با واقعیت های جامعه درگیر شد، در حال حاضر نگرانی هایی در مورد این طرح در جامعه ایجاد شده و تصویب کلیات در شرایط فعلی به صلاح نیست و نیاز است پیشنهادات دولت برای رفع نگرانی های مردم اعمال شود.

تقی پور در این باره یادآور شد: ما در آغاز کار هستیم و نظرات را در جزئیات اعمال و پیشنهادات را مطرح خواهیم کرد، در این رابطه مردم نباید نگران باشند که با تصویب کلیات بررسی طرح به اتمام رسیده و در نشست امروز کلیات را تصویب نمی کنیم تا شائبه ها رفع شود.

علی اصغر عنابستانی نیز در این نشست یادآور شد: باید با دولت برای اعمال پیشنهادات آن همراهی و همگرایی داشته باشیم و کارگروه تخصصی ایجاد و مسائل را جمع بندی و نظرات دولت را اعمال کنیم.

احمدحسین فلاحی در ادامه با انتقاد از نحوه اداره جلسات کمیسیون، گفت: می طلبد طرح دولت هم با طرح مجلس تطبیق داده شده و ترکیبی را از اعضای کمیته ها و مرکز پژوهش ها داشته باشیم و از نظرات گروه های مختلف استفاده شود.

امیر خوراکیان معاون حقوقی و امور مجلس مرکز ملی فضای مجازی در این نشست گفت: ما به عنوان مرکز ملی در تمام مراحل در پشت صحنه حضور داشتیم و در ارتباط با نسخه اول طرح اطلاعات کاملی وجود دارد، البته نظرات دولت و نگرانی های عمومی جامعه و کسب و کارها باید مورد توجه قرار گیرد؛ زمینه بحث کارشناسی به مرکز پژوهش ها فراهم است و باید در فرآیندی ویرایش جدید طرح توسط وزارت ارتباطات را مورد توجه قرار داد، البته ۷۰ تا ۸۰ درصد این طرح با طرح سابق اشتراک معنایی دارد.

سیاهکلی در این نشست یادآور شد: در حین بررسی طرح پیشنهادات زیادی مطرح خواهد شد و اینکه پیشنهادات را به مرکز پژوهش ها برای بررسی ارائه کنیم و طرح جدید بیاوریم، شدنی نیست؛ ما در جهت اصلاح، حذف یا وضع قانون گام برمی داریم و وقت زیادی نداریم که تمامی پیشنهادات را بررسی کنیم. البته دولت تمایلی برای ارائه لایحه ندارد و کمیسیون مشترک پیشنهادات دولت را بررسی خواهد کرد.

غلامرضا منتظری نیز در این نشست گفت: فراوانی نقدها باید لحاظ شود؛ در حوزه انتخابیه با ۳۰ نفر از متخصصان نشستی داشتیم و براساس اظهارات آنها مشخص شد هنوز قانع نشده اند و نیاز است وضعیت حضور مدعوین تعیین تکلیف شود.

تقی پور در پایان یادآور شد: ۳ پیشنهاد در نشست امروز مطرح شد که بر اساس پیشنهاد نخست با محوریت مرکز پژوهش ها طرح های دولت و مجلس تطبیق داده شوند همچنین طبق پیشنهاد دوم طرح در کمیته های چهارگانه و با حضور نمایندگان دستگاه ها و مرکز پژوهش ها بررسی و پیشنهاد سوم هم اینکه روند بررسی طرح به صورت عادی طی و و رای گیری در مورد پیشنهادات هم به نشست فردای کمیسیون موکول شد.

گفتنی است؛ این نشست به صورت زنده از طریق سایت و درگاه اینترنتی خبرگزاری خانه ملت و همچنین اپلیکیشن تلوبیون پخش می شد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها