کد خبر: ۴۹۷۶۹۷
زمان انتشار: ۱۰:۴۲     ۲۱ آذر ۱۴۰۰
رئیس کارگروه پیشگیری و بهداشت کرونا گفت: ما نظام مراقبتی منظمی برای جستجوی سویه‌های جدید نداریم . شواهد کلی می‌گوید به احتمال زیاد، مواردی از اُمیکرون در ایران وجود دارد اما گزارش نشده است.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از فارس، حمید سوری رئیس کارگروه پیشگیری و بهداشت کرونا در برنامه تهران ما سلامت رادیو تهران در باره جهش های ویروسی گفت: باید به عنوان یک اصل کلی بپذیریم جهش‌های ویروش و شکل گیری سویه های جدید ویروس برای بقا در مقابل اقدامات بشر اتفاق می‌افتد. برخی از این سویه ها تاثیر زیادی روی تغییرالگوی اپیدمی ندارند اما برخی هم شبیه اُمیکرون هستند که سازمان بهداشت جهانی برای آن به همه هشدار می‌دهد.

وی در پاسخ به اینکه آیا واکسن های موجود می‌توانند بر سویه اُمیکرون تاثیر بگذارند؟ گفت: با گذشت زمان مقاومت ویروس در برابر واکسن‌هایی که بر اساس سویه‌های قبلی ساخته شده اند بیشتر شده و تاثیر واکسن‌ها کمتر می‌شود.

سوری با اشاره به اینکه اُمیکرون باعث عفونت مجدد می‌شود اظهار داشت: اثر واکسن در برابر این سویه کمتر است اما هنوز افرادی که دو دُز یا سه دُز واکسن زده اند نسبت به افرادی که واکسن نزده اند مقاومت بیشتری دارند و احتمال مرگ و بستری در بین آنها کمتر است.

رئیس کارگروه پیشگیری و بهداشت کرونا با انتقاد از اینکه ما نظام مراقبتی منظم و برنامه ریزی شده ای برای جستجوی سویه‌های جدید ویروس نداریم، گفت: به همین دلیل نمی‌توانیم نسبت به اینکه این سویه وارد کشور شده یا نشده مستند مشخصی ارائه دهیم. شواهد کلی می‌گوید به احتمال زیاد مواردی از این سویه در ایران وجود دارد اما گزارش نشده است. نمونه‌هایی به طور پراکنده گرفته می‌شود تعداد آن به اندازه‌ای نیست که بتوان موارد اُمیکرون را شناسایی کرد.

وی مهمترین وجه تمایز اُمیکرون با سویه‌های دیگر را اینگونه عنوان کرد: تعداد جهش روی اسپایک این سویه خیلی زیاد است و نسبت به سویه‌های قبلی به ویژه دلتا جهش‌های بیشتری دارد. احتمال عفونت مجدد در مبتلایان به کرونا بیشتر است و به نظر می‌رسد سرعت سرایت و انتشار بالاتری داشته باشد به طوریکه گزارش‌های ارسال از آفریقا نشان می‌دهد تعداد مبتلایان در طول یک هفته دوبرابر شده است. گسترش آن در انگلستان هم نسبت به آفریقا بالا است و در حدود 25 کشور اروپایی این سویه گزارش شده است. همچنین از کشورهای نزدیک ما مثل امارات، عربستان سعودی، ترکیه و پاکستان گزارش‌هایی مبنی بر وجود سویه اُمیکرون گزارش شده است.

سوری با اشاره به اینکه این ویروس کُشندگی و شدت بالایی ندارد گفت: گرچه کُشندگی و شدت این سویه خیلی بالا نیست اما وقتی تعداد مبتلایان زیاد می‌شود به همان نسبت تعداد مرگ و میر و بستری افزایش می‌یابد و از سویی دیگر بار بیماری در جامعه افزایش می‌یابد و افراد زیادی برای مدتی قادر به فعالیت عادی نیستند.

رئیس کارگروه پیشگیری و بهداشت کرونا با رد در این موضوع که گفته می‌شود سویه اُمیکرون خیلی نگران کننده نیست گفت: اتفاقا نگران کننده است منتهی هنوز به مرحله تهدید نرسیده است.طبقه بندی های سازمان بهداشت جهانی براساس شدت بیماری و شدت هشدارها است. این سویه هنوز در مرحله هشدار قرار دارد و وارد فاز تهدید نشده به همین دلیل به کشورها هشدار داده شده محدودیت ها را بیشتر کنند و بر سفرهای بین المللی و ورود و خروج مسافران نظارت بیشتری داشته باشند و همچنین به مردم هم توصیه شده اقدامات محافظتی را تشدید کنند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها