کد خبر: ۴۹۸۸۸۰
زمان انتشار: ۰۹:۵۱     ۱۲ دی ۱۴۰۰
نشریه نیویورکر در گزارشی به توان موشکی ایران پرداخته و تاکید می‌کند که ایران به مرحله‌ای رسیده است که عملا بازداشتن آن ممکن نیست.

به گزارش پایگاه 598،  نشریه‌ی نیویورکر در بخشی از یک گزارش به قلم رابین رایت، تحلیل‌گر آمریکایی درباره اقتدار نظامی ایران با اشاره به انتقام سخت ایران در پی دستور دونالد ترامپ برای به شهادت رساندن سردار شهید سلیمانی و بمباران عین‌الاسد، پایگاه نظامی آمریکا در عراق نوشت: کنت مک کنزی فرمانده نیروهای آمریکا در خاورمیانه به من گفت درس‌هایی که از عین‌الاسد گرفتیم این است که موشک‌های ایران نسبت به برنامه هسته‌ای‌اش، به تهدید قریب‌الوقوع‌تری تبدیل شده‌اند. دهه‌ها بود که راکت‌ها و موشک‌های ایران به طور  گسترده‌ای فاقد دقت بودند. مک کنزی ادامه داد، در عین‌الاسد، «تقریبا به همان جایی خوردند که آن‌ها می‌خواستند بخورد». به گفته او، «حالا [این موشک‌ها] می‌توانند به گونه‌ای موثر به نقاط مختلفی در گستره و در عمق خاورمیانه اصابت کنند. اصابتشان به نقاط مختلف دقت زیادی دارد».

به گزارش ایسنا، نیویورکر همچنین در این گزارش آورده است: ایران بر تولید موشک‌هایی با برد بالاتر، دقت بالای اصابت و قدرت تخریب بیشتر تمرکز کرده است. آژلانس اطلاعات دفاعی گزارش داده است که ایران در حال حاضر، یکی از برترین تولیدکنندگان موشک جهان و زرادخانه آن بزرگ‌ترین و متنوع‌ترین زرادخانه در خاورمیانه است.

این نشریه می‌افزاید: ایران بیش از چیزی که دشمنانش، از جمله آمریکا و اسراییل بتوانند قدرت تخریب آن را داشته باشند، می‌تواند موشک شلیک کند. مک‌کنزی در این باره می‌گوید، تهران در این زمینه به مرحله‌ی «برتری» رسیده است، یعنی سطحی از توانمندی که کشوری وقتی به آن برسد، به خاطر تسلیحاتی که در اختیار دارد، غیرقابل کنترل یا شکست دادن می‌شود. به گفته او، «ظرفیت استراتژیک ایران در حال حاضر بسیار بزرگ است».

رابین رایت در بخش دیگری از این گزارش می‌نویسد: یوزی روبین، اولین رئیس سازمان دفاع موشکی اسراییل می‌گوید، برنامه موشکی ایران «بسیار پیش‌رفته ‌تر از برنامه موشکی پاکستان است». کارشناسان برنامه موشکی ایران را با برنامه موشکی کره شمالی مقایسه می‌کنند که در دهه هشتاد میلادی به پایه‌گذاری برنامه تهران کمک کرد. جفری لوییس، کارشناس اندیشکده مطالعات بین‌الملل میدلبری در این باره به من گفت، برخی موشک‌های ایران از موشک‌های کره شمالی بهترند. برخی کارشناسان هم بر این عقیده‌اند که احتمال دارد کره شمالی در حال واردات فناوری موشکی از ایران باشد.

گزارش رایت همچنین مطرح می‌کند: طبق ارزیابی‌های اطلاعاتی آمریکا، ایران هزاران موشک بالستیک دارد که می‌توانند تا سیزده مایل در هر جهتی برسند، تا قلب هند و چین در شرق، تا روسیه در شمال،‌ تا یونان و دیگر کشورهای اروپایی در غرب و تا اتیوپی،‌ نقاط دوردست جنوب و در شاخ آفریقا. حدود صد موشک می‌تواند به اسراییل برسد.

نیویورکر ادامه داد: ایران همچنین صدها موشک کروز دارد که می‌توانند از روی زمین یا دریا شلیک شوند، در ارتفاع کمی به پرواز در بیایند و از چند جهت حمله کنند. ردیابی این موشک‌ها برای رادارها و ماهواره‌ها دشوارتر است، چون برخلاف موشک‌های بالستیک، موتورشان فاقد گرمای زیاد است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها