کد خبر: ۴۹۹۰۶۰
زمان انتشار: ۱۲:۴۶     ۱۵ دی ۱۴۰۰

به گزارش پایگاه 598، در صورتی که موارد ابتلا به کرونا از اوج خود پایین بیاید، باز هم بعید است بتوان منشأ آن را از بین برد. اما روزی خواهد رسید که کرونا دیگر یک همه گیری به حساب نمی‌آید و موارد ابتلا خارج از کنترل نیستند و بیمارستان‌ها پر از بیماران نخواهند شد. بسیاری از متخصصان پیش بینی می‌کنند که ویروس کرونا مانند آنفولانزای فصلی خواهد شد. برای مثال آمریکا ممکن است تا آخر ژانویه امسال اوج اومیکرون را پشت سر بگذارد. و سال ۲۰۲۲ می‌تواند سال عادی شدن کرونا در بین آن‌ها باشد.

یکی از پزشکان در این زمینه می‌گوید: موج اومیکرون در حال گذر است و تابستان وبهار آینده وضعیت بهتری خواهیم داشت. پاییز و زمستان بعد هم شاهد موارد ابتلا به آنفولانزا و کرونا خواهیم بود اما از این زمستان و زمستان قبل وضعیت بهتری خواهیم داشت. و به نظر می‌رسد این چرخه یک چرخه آندمیک باشد. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که ویروس کرونا مدام در حال تغییر و غافلگیر کردن ماست و هیچ معیار مشخصی برای زمان پایان همه گیری و آغاز دوران عادی شدن کرونا وجود ندارد. حتی معیار درستی برای اینکه بفهمیم یک بیماری همه گیری منطقه‌ای دارد یا جهانی وجود ندارد.

منظور از آندمیک، بیماری است که در میان یک جمعیت حضور دائمی دارد اما به اندازه همه گیری افراد زیادی را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. حتی در اوایل سال ۲۰۲۰ که ویروس کرونا به تازگی شیوع پیدا کرده بود برخی پیش بینی کرده بودند که این بیماری هرگز از میان نخواهد رفت و تبدیل به یک آندمیک خواهد شد.

در آینده چه اتفاقی می‌افتد؟

آنچه امیدواریم اتفاق بیفتد این است که ویروس را به پایین‌ترین حد خود برسانیم و این امر با واکسینه کردن مردم در یک بازه زمانی معقول محقق خواهد شد. پس از آن دیگر تاثیر کرونا به اندازه حال حاضر نخواهد بود.

اگر مردم به مقاومت خود در برابر واکسن زدن و استفاده از ماسک ادامه دهند، رسیدن به مرحله آندمیک به تاخیر می‌افتد.

این مسئله برای ویروس آنفولانزا هم صدق می‌کند. افراد باید هر سال یک دوز واکسن آنفولانزا دریافت کنند اما با توجه به موارد مرگ بر اثر این ویروس مشخص است که این مهم محقق نمی‌شود.

به نقل از سی‌ان‌ان، متخصصان معتقدند اگر کرونا به مرحله آندمیک برسد، می‌توانیم آن را مانند آنفولانزای فصلی کنترل کنیم. از آنجا که با نحوه مواجهه با موارد آنفولانزا آشنا هستیم پس بهتر می‌توانیم در این مرحله کرونا را کنترل کنیم. اما هنوز هم با کمبود امکانات و تخت خالی برای بیماران مواجه هستیم. به نظر می‌رسد سال ۲۰۲۲ سال بهتری خواهد بود. اما اگر ایمنی افراد را بالا نبریم این پروسه قطعا طولانی‌تر خواهد شد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها