کد خبر: ۵۱۱۱۴۶
زمان انتشار: ۱۲:۱۸     ۱۱ مرداد ۱۴۰۱
سخنگوی گمرک گفت: کالاهای عبوری خارجی از مسیر کشور در چهار ماه نخست امسال، به چهار میلیون و 921هزار تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل 31 درصد افزایش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری 598 به نقل از خبرگزاری فارس، سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار داشت: از ابتدای امسال تا پایان تیرماه شاهد تداوم  رشد تراتزیت خارجی از مسیر ایران بودیم.

وی افزود: گمرک منطقه ویژه شهید رجایی  در استان هرمزگان، با پذیرش ورود یک میلیون و 727 هزار تن کالای عبوری خارجی و رشد 44.5درصدی نسبت به مدت مشابه در جایگاه نخست قرار گرفته است  و گمرک پرویزخان در استان کرمانشاه با پذیرش ورود 582هزار تنی کالای خارجی برای عبور از کشورمان و رشد 141درصدی و گمرک باشماق در استان کردستان با ورود 448هزار تن کالای ترانزیتی و کاهش 30درصدی نسبت به 4ماه نخست سال قبل در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.

لطیفی در خصوص  رتبه های چهارم تا هفتم  ورود کالای ترانزیتی خارجی توضیح داد: گمرک بازرگان در استان آذربایجان غربی با پذیرش 410هزار تن کالای ترانزیتی عبوری از ایران و رشد 9درصدی ،گمرک سرخس در استان خراسان رضوی با پذیرش 332هزار تن و کاهش 40درصدی،گمرک بیله سوار در استان اردبیل با پذیرش 245هزار تنی و رشد 88درصدی،گمرک جلفا در استان آذربایجان شرقی با پذیرش 217هزار تنی و رشد 61درصدی در رتبه های چهارم تا هفتم پذیرش کالاهای عبوری خارجی از مسیر ایران در چهار ماه نخست امسال قرار دارند. 

وی افزود: گمرک لطف آباد در استان خراسان رضوی با ورود و پذیرش 150هزار تن کالای ترانزیتی و رشد 115درصدی،گمرک بندر لنگه با پذیرش 137هزار تن کالای ترانزیتی و رشد 124درصدی و گمرک میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان با پذیرش و ورود 107هزار تن کالای ترانزیتی خارجی برای عبور از کشورمان و رشد 174درصدی نسبت به مدت مشابه،  در جایگاه هشتم تا دهم ورود کالاهای خارجی عبوری از ایران قرار دارند. 

لطیفی در پایان ابراز امیدواری کرد : همانطور که در سال 1400شاهد رشد 68درصدی تراتزیت خارجی در کشورمان بودیم و این مسیر رشد در چهار ماهه امسال نیز با افزایش  31درصدی نسبت به مدت مشابه همراه بوده، سال 1401 حدنصاب  تراتزیت خارجی در تاریخ کشورمان جابجا شود. 

بنابر این گزارش، گفتنی است بالاترین میزان جابجایی کالای ترانزیتی کشورمان مربوط به سال 93 بوده که 13میلیون و 200هرار تن کالای خارجی از مسیر ایران  عبور کرده و سیاست اعلامی و برنامه ریزی دولت سیزدهم نیز  رسیدن به تراتزیت 20میلیون تنی در سال جاری است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها